Akné – proč nás trápí a jak jej zmírnit nebo mu dokonce předcházet?

Nemusíte být puberťák, aby vás mohlo trápit akné. A co si budeme povídat, není nic horšího, než když vás čeká nějaká důležitá událost a vám vyraší na obličeji pěkný pupínek. Akné trápí ohromnou spoustu dospělých žen, ale rozhodně se nevyhýbá ani mužům a příčiny jeho vzniku mohou být různé. Akné může vznikat jako důsledek stresu, hormonálních změn, potravinových alergií ale také kvůli nevhodným stravovacím návykům. Pojďme se dnes této malé vadě na kráse trochu pověnovat, zjistit, jak a proč vlastně vzniká a také si řekneme o nějakých způsobech, jak je akné možné léčit případně rovnou předcházet jeho vzniku.

Obsah článku:

Teoretické okénko – co je to to akné a jak vzniká?

Akné patří mezi jedno z vůbec nejběžnějších onemocnění kůže. Jedná se o onemocnění vlasových folikul tváře, hrudníku a zad. Akné vzniká tehdy, když se póry ucpou nahromaděním mazu v kombinaci s odumřelými buňkami. Následně se vytvoří cosi jako „zátka“ a poté vznikají černé či bílé tečky – podle barvy se jim říká „whiteheads“ a „blackheads“. Akné není onemocněním, které by trápilo pouze zástupce v pubertálním věku, ale může postihnout všechny věkové skupiny. Nejběžněji se vyskytuje v období mezi 20. až 30. rokem života. Studie naznačují, že v pubertálním věku postihuje akné až 85% celkové populace. Pokud jedinec trpí akné ve velké míře na viditelných místech, nebo jej trápí delší časové období, může způsobovat psychické problémy, nízké sebevědomí a má zásadní vliv na společenský život.  

Akne

Kromě zmíněných černých a bílých teček, mohou vznikat ještě další typy pupínků. Jsou jimi například:

  • Papuly, které představují malé, červené, vyvýšené hrbolky způsobené zanícenými nebo infikovanými vlasovými folikuly.
  • Pustuly, což jsou malé červené pupínky, které mají na špičkách hnis.
  • Noduly, jsou názvem pro hrbolaté, nateklé, zarudlé oblasti, které obsahují shluky papul a pustul.
  • Cysty, což jsou velké, rozsáhlé hrbolky nebo oblasti bez viditelného hnisu, které jsou na rozdíl od nodul často osamocené, tedy ne ve shluku.

Akné může vznikat z různých důvodů, jako je například nadprodukce kožního mazu, hromadění odumřelých buněk či bakterií v pórech, hormonální vlivy, a to nejen ty způsobené menstruací, pubertálním obdobím, těhotenstvím, kojením, či přechodem, ale také ty, které způsobuje užívání léků, které hormony nějakým způsobem ovlivňují, například antikoncepce, kortikoidy a další. Velmi častým důvodem pro vznik akné je také stres. Roli samozřejmě hrají i genetické faktory, potravinové alergie (často například na mléčné výrobky či lepek), hormonální onemocnění (např. POCS), a nevhodný způsob stravování, nadměrná konzumace cukru a zpracovaných potravin. Příčinou mohou být i příliš výrazné a rychlé změny hmotnosti v důsledku enormní fyzické zátěže nebo nevhodně nastaveného kalorického deficitu. V neposlední řadě může být na vině také užívání anabolických steroidů.

Léčba a prevence

Akné se dá léčit i zmírnit mnoha různými způsoby. Důležité je ale říct, že pokud vám domácí léčba nepomáhá, vaše akné se zhoršuje, hnisá nebo se rozrůstá, okamžitě vyhledejte lékaře nebo dermatologa, kteří vám s léčbou pomohou. Pojďme se ale nejprve podívat na způsoby, které můžete aplikovat už dnes sami doma.

Vhodná hygiena

I když akné je u dospělých způsobeno nejčastěji hormonálními faktory a stresem více než nečistou pokožkou, je stále důležité čistit si obličej dvakrát denně a na noc dobře odlíčit. Obzvláště pokud jste přes den aktivní a potíte se, neměli byste na pravidelné čištění obličeje zapomínat. Mnoho dermatologů doporučuje používat čisticí prostředky, které obsahují kyselinu salicylovou nebo glykolovou, které pomáhají odlupovat povrch pokožky, odstraňovat bakterie a odumřelé kožní buňky. Další často doporučovanou možností je použití čisticího prostředku obsahujícího probiotika, který může pomoci odstranit škodlivé bakterie z pokožky a podpořit zdravý „kožní mikrobiom“. Kosmetika s obsahem probiotik je také užitečná pro normalizaci pH pokožky a snížení zánětu. Rovněž se často doporučují přípravky s obsahem zinku, který má regenerační a zklidňující účinky.

Akne

Protože pokožka, která je náchylná k akné u dospělých, má tendenci být hodně citlivá, vyvarujte se přípravkům, které obsahují vůně, rafinované oleje a syntetické chemikálie, které mohou pokožku ještě více podráždit a vysušit. Pokud si s výběrem vhodného produktu nevíte rady, obraťte se na kosmetičku, dermatologa případně se poraďte v lékárně s proškoleným pracovníkem. To samé platí pro výběr make-upu a další dekorativní kosmetiky. Zároveň se neporučuje pupínky manuálně vymačkávat a snažit se obličej mýt příliš často či příliš agresivně. Pokud vás trápí akné, často měňte ručník a naučte se používat jiný ručník na obličej než na tělo či ruce.

Zaměřte se na stravu

Jídelníček je základ a v případě akné tomu nebude jinak. Strava skutečně může mít velký vliv na celkovou hormonální rovnováhu těla, například tím, že zásadně ovlivňuje mikrobiální rovnováhu ve střevě. Cílem boje proti akné by měla být konzumace co nejméně zpracovaných potravin s vysokým obsahem antioxidantů a potravin s protizánětlivými účinky, které pomáhají podporovat hormonální rovnováhu, imunitní funkce a celkově zdravou pokožku.

Dbejte na to, aby váš jídelníček obsahoval dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Ovoce a zelenina jsou totiž zdrojem důležité vlákniny, které má zcela zásadní vliv na zdraví střevního biomu, protože pomáhá čistit střeva a slouží jako potrava pro prospěšné bakterie, které se v našich střevech nachází. Kromě vlákniny jsou ovoce a zelenina také bohaté na nejrůznější vitamíny, minerální látky a antioxidanty a je dobře známo, že tyto mikronutrienty jsou nezbytné pro zajištění celkového zdraví, pomáhají v boji proti volným radikálům, posilují imunitní systém a podporují celkovou vitalitu. Důležité jsou zejména vitamíny A, C a E.

V jídelníčku by neměly chybět ani probiotické potraviny. Čím zdravější jsou naše střeva, tím lepší je rovnováha mezi dobrými a špatnými bakteriemi, a tím lepší je naše celkové zdraví. Konzumace potravin bohatých na probiotika, jako jsou jogurty, kefíry, fermentovaná zelenina, kysané zelí nebo kombucha, je důležitá pro zdraví střevního biomu a produkci i život zdraví prospěšných bakterií, které jej osidlují. Konzumace probiotik vám pomůže vybudovat silnou obranou barieru těla, která zabrání zánětu, který může vyvolat mimo jiné i akné. Pokud vám nevyhovuje konzumace mléčných výrobků nebo fermentovaných potravin, určitě neváhejte zařadit probiotika ve formě doplňku stravy.

Do jídelníčku přijdete také potraviny bohaté na zinek. Zinek podporuje hojení ran a enzymové reakce, které hrají roli v imunitní funkci. Lidé s akné mají obvykle v organismu velmi nízkou hladinu zinku. Jeho hladinu můžete pohodlně zvýšit konzumací potravin, jako je hovězí maso, cizrna, dýňová semínka a kešu. Mimo to je možné zinek také pohodlně doplňovat ve formě suplementu.

Celkově dbejte na to, aby váš jídelníček byl vyvážený, obsahoval dostatek živin z různých zdrojů. Volte co nejméně zpracované potraviny. Zaměřte se na zdroje dobře stravitelných bílkovin, jako je například drůbeží či libové hovězí maso, ryby, mléčné výrobky, vejce nebo kvalitní syrovátkový protein, případně luštěniny. Chybět by neměly ani komplexní sacharidy, ideálně v celozrnné podobě, protože jsou rovněž bohaté na důležitou vlákninu. Přidejte do jídelníčku ovesné vločky, pohanku, quinou, celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny nebo rýži. Zapomenout bychom neměli samozřejmě ani na zdravé tuky – avokádo, oříšky, tučné ryby nebo rostlinné oleje.

muž nese nákup

Rozhodně nesmíme opomenout ani pitný režim. Dostatečná hydratace je důležitá nejen pro optimální rozvod živin, ale také pro podporu přirozené detoxikace. Pokud je organismus dehydratovaný, projeví se to mimo jiné i právě na kůži. Ta se vysouší a dochází k hromadění odumřelých buněk, což může vést ke vzniku akné. Optimálně by měla být základem pitného režimu čistá voda, ale přidat můžete také čaje, minerálky nebo vodu ochutit bylinkami, ovocem či plátkem okurky. Naopak bychom se měli vyvarovat slazeným limonádám, džusům a rozhodně i alkoholu. Kolik vody denně pít? To je čistě individuální, řiďte se pocitem žízně, v teplých dnech a při vyšší fyzické zátěži příjem tekutin zvyšte.

Někteří lidé špatně reagují na konzumaci vysoce zpracovaných potravin nebo určitých potravinových alergenů, proto věnujte pozornost vaší jedinečné reakci na různé potraviny a tomu, jak vaše strava ovlivňuje pokožku. Může potenciálně pomoci vyhnout se určitým potravinám, jako jsou mléčné výrobky, čokoláda, přidaný cukr, sladidla, trans-tuky nebo alkohol. Pokud máte podezření na nějakou potravinovou alergii, můžete vyzkoušet eliminační dietu, která spočívá v krátkém vyřazení potencionálně problematických potravin a jejich postupné navracení za sledování reakce těla. Některé studie naznačují, že akné může způsobovat také nadměrný příjem soli.

Dopřejte si dostatek odpočinku a eliminujte stres

Pokud máme dlouhodobě nedostatek spánku nebo jsme pod velkým stresem, naše nadledviny produkují vyšší množství kortizolu, který mimo jiné ovlivňuje také množství mazu, který naše pokožka produkuje. Zvýšená produkce mazu může způsobit rozvoj zanícených cyst pod kůží, což vede k bolestivým pupínkům, které se obtížně léčí. Že stres nepřináší nic moc pozitivního asi nebude žádné velké překvapení. Bohužel, vlivem nároků dnešní doby, se nás stres dotýká stále častěji a častěji. Proto je důležité jej umět vhodným způsobem ventilovat – vyrazte do přírody, zkuste meditaci, jógu, přečtěte si zajímavou knihu nebo si zajděte do společnosti. Velmi účinným nástrojem pro ventilaci stresu je také pohyb, který má navíc vliv také na kvalitu spánku a zdraví jako takové.

Právě spánek je dalším faktorem, který hraje ve zdraví naší pokožky důležitou roli. Význam spánku pro zdraví rozebíráme poměrně často, takže je vám určitě jasné, jak opravdu důležitý spánek je. Díky dostatku kvalitního spánku regeneruje celé naše tělo, dochází k vyrovnávání hladin hormonů a ke snižování zánětlivosti. Deficit spánku nebo přerušovaný spánek mohou vést ke zvýšené tvorbě stresových hormonů a jak už víme z předchozích odstavců, například kortizol má schopnost zvyšovat produkci kožního mazu a podněcovat tak vznik akné. Pokud je tělo ve stresu i během spánku dochází k produkci glukokortikoidů, steroidních hormonů, které mají negativní vliv na funkci imunitního systému, zvyšují citlivost kůže a přispívají ke zhoršení projevů zánětlivých kožních onemocnění, jakými jsou akné, ekzémy nebo třeba lupénka.

Sportujte!

Pohyb je život a je nedílnou součástí skládačky zdraví. Nebude tedy velkým překvapením, že díky pravidelné sportovní aktivitě může také dojít ke zmírnění projevů akné. Při sportovních aktivitách totiž dochází k lepšímu prokrvení. V důsledku toho získává kůže růžovější, svěžejší barvu a tělo si buduje imunitu. Pozitivní je i vyšší přívod kyslíku. Pohyb je navíc velmi užitečnou zbraní v boji proti stresu, který je, jak už víme, velmi častou příčinou akné. Při sportu se dokážeme lépe uvolnit, a to mimo jiné prospívá i naší pleti. Při sportu dochází k pocení, při kterém se otevírají póry a kůže se tak přirozeně zbavuje všech škodlivých látek, kožního mazu a jiných nečistot.

Ženám se doporučuje sportovat nenalíčené, protože make-up může blokovat odchod škodlivých látek a nečistot z pórů. Po sportu nezapomeňte na pořádnou sprchu, díky které smyjete všechny vyplavené nečistoty. Když totiž necháte vyplavené látky na kůži zaschnout, znovu se dostávají do pórů a ucpávají je. Ne úplně příznivou zprávou pro všechny fitnessáky (zejména muže) je, že silový trénink zvyšuje hladinu testosteronu, který má rovněž schopnost podněcovat tvorbu kožního mazu a tím vznik akné. Obzvláště problematickou pleť potom mají uživatelé anabolických steroidů, protože jejich tělo vlivem užívání těchto látek produkuje až mnohonásobně více kožního mazu, který ucpává póry. Akné se potom vyskytuje zejména v oblasti zad, na obličeji a na prsou.

Vsaďte na správné doplňky

Kromě stravy můžete také do denní rutiny zařadit také některé doplňky, které mohou být při zmírnění akné velmi užitečné. Užívat můžete například již zmíněný zinek, který má protizánětlivé vlastnosti a podporuje hojení ran. Na škodu není ani používání mastiček s obsahem zinku, které dokážou podpořit hojení. Užitečná jsou také probiotika, jejichž užívání může vnitřně posílit imunitu a podpořit zdraví střevního biomu. Používání zevních probiotických výrobky pro péči o pleť poskytují vnější ochranný štít a podporují zdraví kůže. Vhodným doplňkem jsou také omega-3 mastné kyseliny, které mimo jiné pomáhají snižovat zánětlivost a jsou důležité pro optimální hormonální rovnováhu. Užitečná je také suplementace vitamínů A a E, protože mají silné antioxidační účinky a pomáhají chránit kůži.

Co si z článku odnést?

Akné je jedním z nejrozšířenějších kožních problémů, které postihují nejen pubertální jedince. Akné vzniká tehdy, když se póry ucpou nahromaděním mazu v kombinaci s odumřelými buňkami. Příčinou jeho vzniků může být celá řada faktorů – stres, hormonální změny, genetika, nevhodná stravovací kultura, potravinové alergie nebo třeba užívání anabolických steroidů. Základním předpokladem je správná hygiena používání vhodné kosmetiky. Prevencí je samozřejmě zdravý jídelníček založený na konzumaci co nejpřirozenějších potravin s dostatkem ovoce, zeleniny, probiotických potravin, kvalitních zdrojů bílkovin, zdravých tuků i komplexních sacharidů. Vyhýbat se zpracovaným potravinám, alkoholu, nadměrnému množství cukru a fast foodu. Zapomínat bychom neměli ani na pravidelný pohyb, dostatečný odpočinek a pitný režim.

Zdroje

Rocha, M. A., & Bagatin, E. (2018). Adult-onset acne: prevalence, impact, and management challenges. Clinical, cosmetic and investigational dermatology, 11, 59–69. https://doi.org/10.2147/CCID.S137794
Kraft, J., & Freiman, A. (2011). Management of acne. CMAJ : Canadian Medical Association journal = journal de l'Association medicale canadienne, 183(7), E430–E435. https://doi.org/10.1503/cmaj.090374
Baldwin, H., & Tan, J. (2021). Effects of Diet on Acne and Its Response to Treatment. American journal of clinical dermatology, 22(1), 55–65. https://doi.org/10.1007/s40257-020-00542-y
Brandt S. (2013). The clinical effects of zinc as a topical or oral agent on the clinical response and pathophysiologic mechanisms of acne: a systematic review of the literature. Journal of drugs in dermatology : JDD, 12(5), 542–545.
Ozuguz, P., Dogruk Kacar, S., Ekiz, O., Takci, Z., Balta, I., & Kalkan, G. (2014). Evaluation of serum vitamins A and E and zinc levels according to the severity of acne vulgaris. Cutaneous and ocular toxicology, 33(2), 99–102. https://doi.org/10.3109/15569527.2013.808656
https://www.apothecopharmacy.com/blog/what-is-hormonal-acne-hormonal-acne-treatment/

https://www.thedermspecs.com/blog/6-different-kinds-of-acne-and-how-can-you-prevent-them/
Nikolakis, G., & Zouboulis, C. C. (2014). Skin and glucocorticoids: effects of local skin glucocorticoid impairment on skin homeostasis. Experimental dermatology, 23(11), 807–808. https://doi.org/10.1111/exd.12519

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.