Čekankový sirup – opravdu zdravá alternativa cukru

Spotřeba cukru každoročně roste a provází ji také nárůst lidí trpících obezitou, cukrovkou nebo inzulinovou rezistencí. Proto je v posledních letech celkem trendy vyhledávat nejrůznější alternativy k běžnému cukru. Ne všechna alternativní sladidla jsou ale ve skutečnosti lepší než běžný cukr. To ale není příklad čekankového sirupu, který je naopak jednou z vůbec nejvhodnějších alternativ a my si právě čekankový sirup dnes představíme blíže.

Obsah článku:

Teoretické okénko – co je to ten čekankový sirup?

Čekankový sirup je 100% přírodní sladidlo, které se, jak z názvu vyplývá, vyrábí z kořene čekanky. Obsahuje vysoký podíl inulinu (druh vlákniny) díky čemuž se stává nejen vhodnou alternativou sladidla, ale také podpoří zdraví našeho biomu, prodlouží zasycení a pomůže nám velmi snadno naplnit denní příjem vlákniny. Díky obsahu inulínu působí probioticky, ale lidem s narušeným trávením může způsobovat problémy.

Má velmi nízký glykemický index a podíl cukru ve 100 g je menší než 5 %. Díky tomu je čekankový sirup rovněž vhodným sladidlem i pro diabetiky. Malým minusem je být menší sladivost, která dosahuje 30 – 50 % sladivosti cukru, proto se někdy do něj přidává navíc ještě umělé sladidlo sukralóza. Stejně jako vždy i tady platí – všeho s mírou! Díky zmíněnému vysokému obsahu vlákniny (až 71 g na 100 g), může ve větším množství citlivějším jedincům způsobit trávicí potíže.

Ve 100ml Čekankového slazení od Country Life najdete podle informací zhruba:

Kalorie 169 kcal
Tuky 0 g
Sacharidy  9,5 g
Vláknina 66 g
Bílkoviny 0 g

Zdravotní benefity čekankového sirupu

Vzhledem k tomu, že je čekankový sirup opravdu zdravou alternativou, nabízí jeho použití celou řadu zdravotních benefitů, tak se spolu pojďme podívat na pět nejzásadnějších!

Obsahuje vysoký podíl prospěšné vlákniny

Základem čekankového sirupu je rozpustná vláknina inulín. Je to polymer složený z desítek molekul fruktózy a zakončený molekulou glukózy. Po konzumaci inulin absorbuje vodu, nabyde na objemu a získá gelovou konzistenci. Protože inulin ve vláknině kořene čekanky prochází tělem nestrávený a slouží jako výživa pro střevní bakterie. Působí jako prebiotikum, což znamená právě to, že vyživuje prospěšné bakterie, které se nachází v našich střevech. Tyto užitečné bakterie hrají roli při snižování zánětu, boji proti škodlivým bakteriím a zlepšování vstřebávání minerálů. Zejména prospěšný je při léčbě zácpy a potíží s vyprazdňováním.

Důležité je však zmínit jednu věc. Inulin je typ vlákniny známý jako fruktan nebo fruktooligosacharid – patří tedy do skupiny látek kvasících ve střevech označovaných zkratkou FODMAP. Jak již víte z našeho dřívějšího článku, příjem FODMAP potravin obvykle neprospívá lidem trpících plynatostí, chronickými průjmy, syndromem dráždivého tračníku (IBS), syndromem propustného střeva, Crohnovou nemocí, ulcerózní kolitidou či jinými onemocněními trávicího ústrojí. Pokud nějakým takovým onemocněním trpíte, nemusí být používání čekankového sirupu úplně nejšťastněji volbou.

Je ideálním sladidlem pro diabetiky

Vláknina z kořene čekanky může zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi, zejména potom u lidí trpících cukrovkou. Může za to znovu již zmíněný inulin, který podporuje růst prospěšných bakterií zapojených do metabolismu sacharidů – které štěpí sacharidy na cukry – a citlivost na inzulín, hormon, který pomáhá absorbovat cukr z krve. Kromě toho, že pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, rovněž snižuje množství tuku v játrech, což ještě zvyšuje citlivost organismu na inzulín.

Inzulin je hormon důležitý pro přesun glukózy z krve do jater nebo svalů. U diabetiků tento proces nefunguje tak jak má, ale inulin jej může podpořit. Čekankový sirup má navíc velmi nízký glykemický index, takže po jeho konzumaci nedochází k výkyvům glukózy, což z něj dělá sladidlo naprosto ideální pro diabetiky. 

Může být prospěšný při regulaci hmotnosti

Čekankový sirup je nízkokalorické sladidlo, které poslouží jako skvělá náhrada běžného cukru, což umožní snížit poměrně zásadním způsobem množství přijímaných kalorií, a to se samozřejmě při redukci opravdu hodí.

Výzkumy naznačují, že substituce cukru čekankovým sirupem může být opravdu užitečným nástrojem při redukci tuku, samozřejmě pouze v případě, kdy vám jeho trávení nečiní potíže. Studie také ukázaly, že oligofruktóza obsažená v čekankovém sirupu, může snížit hladinu ghrelinu, hormonu, který stimuluje pocity hladu. Delší pocit zasycení podporuje i vysoký obsah vlákniny.

Čekankový sirup

Podpoří imunitní systém

Jak už jistě dobře víte, v našich střevech sídlí vůbec největší část našeho imunitního systému a není tedy příliš velkým překvapením, že vzhledem k výše opěvovaným benefitům, čekankový sirup svědčí i silné imunitě. Vláknina v něm obsažená totiž slouží jako prebiotikum – potrava pro prospěšná probiotika, jejichž činnost je pro náš imunitní systém naprosto zásadní.

Neškodí zubní sklovině

Velkou výhodou je také fakt, že na rozdíl od klasického cukru a dalších rádoby zdravých náhražek cukru, neničí čekankový sirup zubní sklovinu. Ba naopak! Jeho pravidelná konzumace přispívá k mineralizaci zubů a podstatně snižuje riziko vzniku zubního kamene. Skvěle se hodí tedy i pro děti, jen pozor s množstvím, protože vláknina v něm je může pořádně potrápit.

Kde čekankový sirup používat?

A to je na něm to nejlepší! Hodí se úplně kamkoliv, kam byste za běžné situace přidali cukr. Jen pozor – má tekutou konzistenci, takže se v některých receptech bude chovat trochu jinak než klasický cukr. Perfektně se hodí pro oslazení čajů, na ovesnou kaši či lívance místo cukerných sirupů, ale s klidem ho můžete použít i při pečení zdravých dezertů. Jen pozor, má poměrně významně nižší sladivost než cukr, proto je ho pro dosažení podobné chuti potřeba větší množství. Uplatnění najde i ve slané kuchyni - je možné ho použíz pro přípravu marinád či omáček.

Zdravá snídaně

Doporučené denní dávkování

Doporučená denní dávka čekankového sirupu asi úplně neexistuje. Je potřeba si vyzkoušet, kolik vaše tělo dokáže strávit a jaké množství už bude způsobovat zmíněné trávicí potíže vyplývající z vysokého příjmu vlákniny. Pokud s ním začínáte, doporučujeme to s ním z počátku úplně nepřehánět a pozorovat, jak na něj reagujete. Byť jde o skutečně přírodní a zdravé sladidlo, nemusí být vhodný pro všechny. Nicméně v menším množství jej klidně můžete dopřát i svým dětem

Doporučujeme

Co si z článku odnést?

Dnes jsme si představili čekankový sirup, opravdu zdravé a přírodní sladidlo, které je perfektní alternativou běžného cukru. Vyrábí se z kořene čekanky, má velmi malý obsah kalorií a může být šikovným pomocníkem při redukci tuku. Obsahuje vysoký podíl prospěšné vlákniny, která je důležitá pro správnou činnost naší trávicí soustavy i silnou imunitu.

Právě obsah vlákniny však může být problematický, zejména potom pro jedince trpící trávicími obtížemi. Čekankový sirup je také ideálním sladidlem pro diabetiky, protože pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a zvyšuje citlivost vůči inzulinu. Jako bonus má široké využít a můžete je použít prakticky kdykoliv a kdekoliv vás zrovna napadne. Už jste s čekankovým sirupem měli čest?

Zdroje:

  • Nwafor, I. C., Shale, K., & Achilonu, M. C. (2017). Chemical Composition and Nutritive Benefits of Chicory (Cichorium intybus) as an Ideal Complementary and/or Alternative Livestock Feed Supplement. TheScientificWorldJournal, 2017, 7343928. https://doi.org/10.1155/2017/7343928
  • Flamm, G., Glinsmann, W., Kritchevsky, D., Prosky, L., & Roberfroid, M. (2001). Inulin and oligofructose as dietary fiber: a review of the evidence. Critical reviews in food science and nutrition, 41(5), 353–362. https://doi.org/10.1080/20014091091841
  • Micka, A., Siepelmeyer, A., Holz, A., Theis, S., & Schön, C. (2017). Effect of consumption of chicory inulin on bowel function in healthy subjects with constipation: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. International journal of food sciences and nutrition, 68(1), 82–89. https://doi.org/10.1080/09637486.2016.1212819
  • Watson, A. & Houghton, D. & Avery, P. & Stewart, Ch. & Vaughan, E. & Meyer, P. & Kuil, M. & Weijs, P. & Brandt, K.. (2019). Changes in stool frequency following chicory inulin consumption, and effects on stool consistency, quality of life and composition of gut microbiota. Food Hydrocolloids. 96. 10.1016/j.foodhyd.2019.06.006.
  • Zhang, Q., Yu, H., Xiao, X., Hu, L., Xin, F., & Yu, X. (2018). Inulin-type fructan improves diabetic phenotype and gut microbiota profiles in rats. PeerJ, 6, e4446. https://doi.org/10.7717/peerj.4446
  • Azay-Milhau, J., Ferrare, K., Leroy, J., Aubaterre, J., Tournier, M., Lajoix, A. D., & Tousch, D. (2013). Antihyperglycemic effect of a natural chicoric acid extract of chicory (Cichorium intybus L.): a comparative in vitro study with the effects of caffeic and ferulic acids. Journal of ethnopharmacology, 150(2), 755–760. https://doi.org/10.1016/j.jep.2013.09.046
  • Guess, N. D., Dornhorst, A., Oliver, N., & Frost, G. S. (2016). A Randomised Crossover Trial: The Effect of Inulin on Glucose Homeostasis in Subtypes of Prediabetes. Annals of nutrition & metabolism, 68(1), 26–34. https://doi.org/10.1159/000441626
  • Parnell, J. A., & Reimer, R. A. (2009). Weight loss during oligofructose supplementation is associated with decreased ghrelin and increased peptide YY in overweight and obese adults. The American journal of clinical nutrition, 89(6), 1751–1759. https://doi.org/10.3945/ajcn.2009.27465
  • Bonnema, A. L., Kolberg, L. W., Thomas, W., & Slavin, J. L. (2010). Gastrointestinal tolerance of chicory inulin products. Journal of the American Dietetic Association, 110(6), 865–868. https://doi.org/10.1016/j.jada.2010.03.025