Lipozomální vitamín C | Zázrak, nebo tahák na peníze?

Pokud cvičíte už pár desítek let, možná jste si na to zvykli a vůbec vás to nevzrušuje. Jestli ale s chozením do posilovny teprve začínáte, možná vás čas od času mohou zlákat. Že nevíte, o čem je řeč? Přece o „revolučních“ doplňcích, které na rozdíl od všech ostatních fungují. Každý si jistě vybaví, jak blahořečené byly rádoby účinné formy kreatinu, nebo s jakým zápalem v očích leckteré bikiny ve snaze zhubnout nakupovaly l-karnitin. Aktuálně nejžhavějším trendem je ale lipozomální vitamín C.

A zatímco pro některé je to jasný marketingový tahák na peníze, podle některých je to budoucnost veškeré medicíny. Kde je pravda? Pro účely dnešního článku jsme se rozhodli dát dojmy a předsudky stranou a prostudovat dostupné vědecké studie.

Obsah článku:

To nejdůležitější o vitamínu C

Aby byl dnešní článek snadno uchopitelný a nesměřovali jsme hned k jádru věci, je nutné krátké představení samotného vitamínu C a jeho forem.

Vitamín C patří mezi vitamíny rozpustné ve vodě a v těle plní celou řadu nepostradatelných funkcí. Snad každému je odmala vštěpována podpora imunity pomocí konzumace ovoce - je toho ale mnohem víc, tato látka je zodpovědná za syntézu kolagenu, podporuje vstřebávání železa i tvorbu bílých krvinek. Rovněž je nutné hned na úvod podotknout, že vitamín C se v přírodě vyskytuje opravdu hojně - nejvyšší koncentrace dosahuje acerola, šípek, rybíz, kapusta, kiwi či nám dobře známé citrusové plody.

Vitamín C, který se nachází v ovoci či zelenině, má naprosto totožnou strukturu jako uměle vyrobená kyselina l-askorbová. Hned na začátek je tedy nutné vědět, že i samotný metabolismus, využitelnost a následný účinek syntetického a přírodního vitamínu C budou stejné.

Pomeranče

Šťáva z pomeranče obsahuje ten jistý vitamín C jako kapsle s kyselinou l-askorbovou

Pravda je však taková, že v případě konzumace citronu, rybízu nebo jakékoliv jiné plodiny bohaté na vitamín C, přijímáte nejen ten daný vitamín, ale také flavonoidy, terpeny, minerály, kyselinu pantotenovou a další látky, které synteticky vyrobit sice umíme, ale pro určitou vyšší nákladnost je do doplňků stravy s vitamínem C většinou nepřidáváme. Samozřejmě existují výjimky - třeba Scitec vyrábí vitamín C s přídavkem bioflavonoidu hesperidinu získávaného z citrusových plodů. Ačkoliv přidaná látka může mít nějaká pozitiva (určité studie se neúspěšně zaobírali třeba chemoprotektivními vlastnostmi), rozhodně nezvyšuje biologickou dostupnost vitamínu C.

Na toto téma samozřejmě rovněž existuje řada výzkumů, které neshledávají rozdíl mezi využitelností kyseliny l-askorbové, kyseliny l-askorbové s bioflavonoidy a Ethyl-C formy. Problém je ovšem v tom, že míra využitelnosti ani jedné z těchto forem není nijak závratná kvůli problematickému metabolismu v trávicím traktu. A tak přichází lipozomální vitamín C…

Na jakém principu funguje lipozomální vitamín C?

Přestože problematika lipozomálních léčiv a doplňků stravy je poněkud složitá, pokusíme se ji vysvětlit co nejjednodušeji. Lipozom si můžete představit jako určitou kulovitou strukturu tvořenou fosfolipidy (lipidy obsahující fosfor) obohacenými o fosfatidylcholin. Do těchto částic se zapouzdří buď léčivo, nebo de facto jakýkoliv doplněk stravy, třeba vitamín C. Samotný lipozom pak vitamín C chrání proti poškození v trávicím traktu a zvyšuje biologickou dostupnost. 

Kámen úrazu je tak trochu v tom, že by tato problematika stála za důkladnější prozkoumání a vyšší počet vědeckých prací. Přestože technologie určitého „zapouzdření“ účinné látky v lipozomu vypadá slibně, dnes existuje na celosvětovém trhu jen 12-15 takových léčiv (tyto údaje se liší v závislosti na zdroji). Aktuální vědecké studie však naznačují, že lipozomální vitamín C skutečně disponuje lepší využitelností než běžná kyselina l-askorbová, na druhou stranu autoři jedním dechem dodávají, že studií na lidech není provedený dostatek, i když koncept vypadá opravdu slibně.

Stejně tak se hodí říct, že ještě několikanásobně lepších výsledků na zvýšení koncentrace vitamínu v krevní plazmě mělo injekční podání, které nabízí certifikované laboratoře v každém větším městě a kde se vyhnete jakémukoliv znehodnocení účinných látek.

Vitamín c z potravin

Pokud jíte zdravě a vyváženě, dost velkou část potřebného vitamínu C pokryjete jen svým jídelníčkem. Tablety mohou být pouze doplněk.

Potřebuji lipozomální vitamín C?

Pojďme si shrnout to, co již víme. Klasický vitamín C nedisponuje kdo ví jak závratnou využitelností. I když některé poznatky naznačují, že při dávkách okolo jednoho gramu je absorpce zhruba 50%, jiné poukazují asi na 25%. Naproti tomu lipozomální vitamín C vypadá, že dosahuje až 95% využitelnosti, což je opravdu pěkné číslo. A injekční „céčko“ je bezkonkurenční a dostanete do těla dávku v řádu několika gramů s maximální možnou absorpcí. Samozřejmě si za to ale připlatíte a aplikace je časově mnohem náročnější.

Vyplatí se ale lipozomální vitamín C? To záleží především na vašich finančních možnostech. Je totiž důležité vědět, že zatímco ceny průměrného vitamínu C začínají zhruba kolem 100 Kč, ceny toho lipozomálního začínají na čtyřnásobku. A to je rozdíl, který už si většina z nás rozmyslí.

Pokud máte s vitamínem C dlouhodobé problémy a například ze zdravotních důvodů nesmíte jíst ovoce, rozhodně se vyplatí nad lepší formou popřemýšlet a dokonce bychom vám ji i doporučili. Jestli jste ale klasický sportovec, který by nad rámec pestré a zdravé stravy rád doplnil v zimních měsících nějaké vitamíny, aby podpořil imunitu, bohatě vám postačí „céčko“ obyčejné. 

kyselina l-askorbová

Přestože lipozomální vitamín C má podle studií lepší využitelnost, v poměru ceny a kvality je jasným vítězem obyčejná kyselina l-askorbová.

Co si z dnešního článku odnést?

Pokud máte deficit vitamínu C dlouhodobě a rozhodli jste se investovat více peněz do potravinových doplňků, jako suverénně nejlepší se jeví nitrožilní aplikace, kterou nabízí celá řada různých poliklinik a jiných zdravotnických zařízení. Je sice dražší, ale hladinu vitamínu zvyšuje podstatně více a podstatně účinněji. Druhou volbou v pořadí může skutečně být lipozomální vitamín C, který dosahuje vyšší využitelnosti.

Jestli ale patříte mezi rekreační sportovce, kteří pravidelně jedí ovoce a do toho chtějí svoji imunitu podpořit pomocí nějakých suplementů, ekonomicky výhodnější a zcela dostačující budou kapsle obyčejné kyseliny l-askorbové. Přestože lipozomální vitamín C nějaké benefity mít může (ať už ty způsobené samotnou lepší biodostupností, nebo ty spojené s obsahem fosfatidylcholinů), vzhledem k vyšší ceně nijak zásadně lepší řešení pro běžné sportovce nepředstavuje.

Doporučujeme

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.