Systém neurologických typů

V minulém díle jsme se podívali na to, jaký trénink je vhodný pro daný neurologický typ cvičence. Dnes si tyto typy představíme a uvedeme si, co je pro ně charakteristické.

Proč váš trénink nefunguje

Už jste někdy dokončili tréninkový program bez výsledků? Byl dobrý? Byl navržený respektovaným trenérem? Přinesl vašim přátelům výsledky, ale vám nikoli?

Už jste se někdy museli do tréninku nutit, protože vás prostě nemotivoval?

Možná jste vinili svou genetiku nebo si mysleli, že program je k ničemu, ač jiným přinesl výsledky.

Toto je časté. Problém není v programu, vaší morálce ani genetice. Problém je v tom, že ten program neseděl vašemu neurologickému profilu.

Nejde o žádný navoněný psychologický koncept. Váš profil určuje rovnováha neurotransmiterů, které řídí všechno.

Nervový systém je šéf

To on zodpovídá za zapojení svalových vláken a určuje, kolik jich dokážete stimulovat k růstu. Také řídí koordinaci a výkon v těžkých cvicích.

To jistě víte. Co možná nevíte je, že nervový systém řídí také vaši motivaci, odezvu na stres a množství energie, soustředění a pracovní kapacity, které budete v tréninku mít k dispozici.

Klíč k dobrému tréninku je prostý: trénujte tvrdě a soustředěně. Pokud vás program nemotivuje, dlouho to nevydržíte. A aby to fungovalo, program musí odpovídat vašemu neurologickému profilu. Když se vám toto podaří, zlepší se tím i další aspekty vašeho života.

Neurotransmitery a vaše osobnost

Osobnost by vám měla dost prozradit o vaší rovnováze neurotransmiterů - o tom, které mají nízkou hladinu a které vysokou. Vaše chování je tímto značně ovlivněno.

Proto hodnotím osobnost každého svého svěřence. Podle výsledku hodnocení jim potom navrhuji trénink.

Pokud vám trénink nebude sedět, budete z něj unaveni, nebudete mít motivaci, odezva stresu bude vyšší, a dokonce budete náchylnější ke zranění. Pokroky se samozřejmě také nedostaví. Pro optimální výsledky musíte trénovat podle správného neurologického typu.

Zde vám vysvětlím tři základní neurologické typy osobností, které neurotransmitery mají vysoko a které nízko, a jak by to mělo ovlivnit trénink, stravu a suplementaci takovýchto osob.

3 neurologické typy

Za ty roky jsem osobnost hodnotil různými způsoby. Konzultoval jsem to také s psychology a jinými experty. Vědecká obec nejlépe přijímá Cloningerovo rozdělení temperamentu a charakteru (TCI) a já jej osobně vyzkoušel na stovkách sportovců.

TCI je rozdělení založené na psychobiologickém modelu. Řídí se hladinami určitých neurotransmiterů: dopaminu, serotoninu a norepinefrinu. Vědci je změřili,  porovnali s jednotlivými typy osobností a našli shodu.

Existují 3 hlavní typy

  • Typ 1: Tento typ má nízkou hladinu dopaminu, čímž potřebuje zažívat něco nového, aby byla stimulována. V podstatě jsou takovýto lidé závislí na adrenalinu. Tomuto typu říkáme dobrodruh.
  • Typ 2: Tento typ má nízkou hladinu norepinefrinu. Ten se spojuje se sebevědomím a pocitem blahobytu.Takovým lidem jde o odměnu, která jim hladinu norepinefrinu zvýší – a to od sociální odměny (být oblíben) až po splnění cílů. Vědci tomuto typu říkají závislý na odměně.
  • Typ 3: Tento typ má nízkou hladinu serotoninu. Takoví lidé nemají rádi změny; mají rádi opakování až k dokonalosti, perfektní techniku. Psychologové tento typ označují za bezpečný.

Nemusíte se nechat nijak formálně testovat, abyste zjistili, kam zapadáte. Níže se vám to pokusím lépe popsat.

Typ 1: Dobrodruh

Tento typ má nízkou hladinu dopaminu. Rozhodování se tedy řídí potřebou ji zvýšit. Receptory jsou na dopamin velmi citlivé, a snadno tak dochází k „návyku.” Takový člověk musí mít dopamin stále.

Pokud do této kategorie spadáte, potřebujete vzrušení a adrenalinové činnosti. Snadno se také začnete nudit, jste zvědaví a rychle se rozčílíte. 

Tento typ vyžaduje různorodost. Monotónní práce je nudí. Nejsou dobří ve vytrvalostních disciplínách, protože jsou nudné.

Také mají vysokou hladinu serotoninu. Pokud je hladina dopaminu o dost vyšší než hladina serotoninu, klesá tím pracovní kapacita.

Dobrodruzi jsou extroverti a nevadí jim společnost. Také jsou soutěživí, milují výzvy a rádi se učí nové věci, i když jsou těžké.

Sporty
Nejvíce je baví extrémní a kontaktní sporty. Jdou jim individuální a výbušné činnosti (sprinty, hody, skoky, atd.)

Trénink
Vyhovuje jim spíše výkonnostní sport, než trénink zaměřený na vzhled. Jsou dobří v CrossFitu a  trojboji (zejména West side systému).

Strava
Vyhovuje jim nízký příjem sacharidů. Vlastně je potřebují jenom kolem tréninku. Musí jíst častěji a mít větší příjem bílkovin.

Typ 2: Závislý na odměně

Tento typ má nízkou hladinu norepinefrinu. Tento neurotransmiter vás nastartuje a zařídí pocit sebedůvěry. Bez něj jsme depresivní, neteční a bez motivace. Tento typ lidí si nízkou hladinu norepinefrinu kompenzuje ve formě odměny, což může být vysoce návykové.

Toto je ten klasický typ, který chce každého potěšit, zajímá jej, jak ho vidí ostatní, chce být oblíben, klidně i obdivován.

Sociální kontakt jde takovým lidem dobře. Jsou společenští, citliví a mají přátele, které potřebují. Lidé je skutečně zajímají, ale často jsou pro to terčem zneužívání ze strany druhých.

Tento typ osobnosti si umí kvůli ostatním lidem klidně věci odříkat. Chtějí vypadat dobře a být oblíbení. Někoho zklamat je pro ně to nejhorší. Za svými cíli si jdou velmi vytrvale.

Sporty
Individuální sporty jsou pro ně problém. V týmu jsou výborní. Málo kdy jsou hvězdou týmu, ale udělali by pro něj cokoli.

Trénink
Přitahují je disciplíny, které se soustředí na vzhled, protože vypadat skvěle je pro ně zásadní. Zároveň je však pro ně problém se připravit na soutěž, protože pocit, že je někdo bude hodnotit, je pro ně velmi stresující.

Strava
Stravu dodržují fanaticky, protože jinak by se na ně trenér zlobil. Jelikož je jídlo odměnou, snadno se naučí odměňovat se nezdravými jídly. Tito lidé musí nesprávné věci ze stravy zcela odstranit.

Typ 3: Bezpečný

Vyhýbání se riziku spojujeme s nízkou hladinou serotoninu. Bez něj jste snadno unavení a chybí vám energie. Pokud patříte do tohoto typu, vyhýbáte se nepříjemným situacím, trestům a konfliktům více než ostatní. Nejlepší jsou pro vás známé situace, které můžete kontrolovat.

Tito lidé jsou více introvertní a plaší. Kritika jim nesedí, nepříjemné pocity vyvolává i ta konstruktivní. Stres u nich produkuje více kortizolu, který brání nabírání svalů.

Náhlé změny jsou pro ně špatné a velmi stresující. Pečlivě plánují, zejména pokud situace představuje nějaké riziko. Jsou velmi spořádaní, ale stres u nich může vést k prokrastinaci a problémům při rozhodování.

Vpřed je žene potřeba zbavit se stresu a vyhnout se zranění. V tréninku jim vyhovuje monotónní přístup a zdokonalování dovedností. Neradi se učí nové věci.
Jsou velice soustředění, perfekcionisté a mají výbornou techniku. Při volbě závaží jsou konzervativní. Dodržují plán tak, že to někdy může být až nezdravé.

Sporty
Tento typ má rád předvidatelné sporty bez rizika. Nejde jim nic, kde jde o kontakt nebo překvapení.

Trénink
Lépe jim vyhovuje statický trénink, kde se cviky nemění a ostatní parametry jenom postupně. Dobrým příkladem by byl trénink 5/3/1 od Jima Wendlera.
Mají vyšší odezvu kortizolu, takže velký objem práce by jim mohl dost omezit zlepšování.

Strava
Utahování sacharidů jim nesvědčí. Potřebují je v každém jídle jak vůli hladině kortizolu, tak i kvůli serotoninu. Obzvláště důležité jsou sacharidy před tréninkem, a to ze stejného důvodu.

Jaký je váš typ?

Našli jste se v některém popisu? A jak byste měli postupovat? O tom bude zbytek této série. Na jejím konci budete přesně vědět, jak trénovat a jíst, abyste dosáhli svých cílů.

Jakmile si vyberete správný program pro svůj neurologický typ, budete šokování svými výsledky.

Troufám si říct, že toto je budoucnost tréninku.

Zdroj: www.t-nation.com - Nonstop Natural Gains: The Neuro Typing System
Autor: Christian Thibaudeau
Přeložil: Jaromír Uhlíř


Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.