10 tipů, jak být zdravá a fit na mateřské

Dodržovat pravidelný režim, zdravě jíst a sportovat je pro mnohé ženy na mateřské dovolené problém. Přinášíme vám 10 tipů, jak skloubit péči o potomka s cestou za vysněnou postavou. 

1) Nehledejte výmluvy, neodkládejte cvičení "na potom" a využijte každé vhodné příležitosti

Kdo chce, najde způsob, jak cvičení zahrnout do svého harmonogramu, kdo nechce, najde si výmluvu. Nebuďte jednou z těch, co jen dokola opakuje: "Ani na chvíli se nezastavím, na cvičení nemám čas, pořád jsem v jednom kole a běhám kolem dítěte." Nemusíte cvičit 2 hodiny denně, skvělých výsledků lze dosáhnout i díky tréninkům, které nepřesáhnou půl hodiny. Pokud máte možnost hlídání, zajděte do posilovny, pokud ne nebo Vás fitko neláká, zacvičte si doma. Využít můžete třeba dobu, kdy dítě spí. Velmi oblíbené, nejen mezi maminkami, jsou cvičební programy od Jillian Michaels (např. 30 Day Shred), přičemž každé tréninkové video zabere 30 minut a posílíte při něm všechny partie těla. Dalším vhodným cvičením při nedostatku času je HIIT (vysoce intenzivní intervalový trénink). Na internetu najdete mnoho HIIT tréninků, jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Pokud jste chvíli po porodu, určitě se ohledně cvičení poraďte se svým lékařem a nic nepřehánějte.

2) Nezapomínejte samy na sebe

Po porodu se vše začne točit kolem dítěte a na sebe jako by mnoho žen zapomnělo, což je obrovská škoda. Najděte si pravidelně chvíli, kdy budete relaxovat, cvičit, zkrášlovat se, číst apod. Udržíte si tak dobrý pocit ze sebe samé, což se pozitivně odrazí na rodinné atmosféře.

3) Nepřepalte start, nebojte se poradit s odborníkem

Nestačí dělat stovky sklapovaček do zblbnutí, tím se poporodního nevzhledného břicha nezbavíte. Nelze hubnout lokálně pouze na jednom místě, cvičte celé tělo, správně jezte a budete hubnout tuk, což se následně na břiše projeví. Kůže potřebuje po porodu dostatek času, aby se zotavila, ke zpevnění pomůže silový trénink. Nemá smysl hned na začátku najet na cokoliv extrémního, ať už se to týká tréninku nebo stravování. Nevrhejte se slepě do diet typu ovocná, mléčná, sacharidové vlny, syrová strava apod., místo toho se zaměřte hlavně na to, abyste jedly zdravě, vyváženě, pravidelně a v dostatečném množství.

Pokud máte problém s rozestupem břišních svalů či si nejste jistá, jak správně cvičit nebo jíst, požádejte o pomoc odborníka.

4) Cvičte společně s dětmi

Společné cvičení je skvělým prostředkem pro upevňování pouta mezi rodičem a dítětem. V současné době existuje poměrně široký výběr pohybových aktivit, které lze době mateřské dovolené s dítětem absolvovat. Co třeba zkusit populární cvičení s kočárky, společnou jógu nebo plavání?

Při cvičení doma můžete dítě zapojit či jej využít jako "cvičební pomůcku". Ač to může znít bláznivě, neděste se, máme na mysli například dřepy s dítětem v náručí nebo zvedání pánve s potomkem sedícím na vás. Nezapomínejte, že bezpečnost dítěte je na prvním místě, při cvicích jako kliky a plank jej nikdy nedávejte pod sebe, nýbrž před sebe. Moře inspirace na takové cvičení najdete na internetu, stačí hledat pojmy jako "workout with baby", "baby stroller workout".

5) Jezte zdravě celá rodina

Osvojte si triky, které vám usnadní a urychlí přípravu zdravých pokrmů. Vařením nemusíte strávit celý den, volte zdravá a rychlá jídla. Pokrmy lze navařit na dva dny dopředu a uchovávat v lednici v uzavřených nádobách, případně i zamrazit a vyndat později dle potřeby. 

Mnohdy stačí být jen kreativní a děti snědí zdravé potraviny, kterých by se normálně ani nedotkly - zkuste třeba ovoce či zeleninu naaranžovat do podoby obličejů, zvířat apod. Setkáváte-li se u svého partnera s nepochopením, co se týče zdravého stravování, není důvod vařit mu extra jídlo zvlášť. Zkuste se domluvit na kompromisu, volte jídla, u kterých ani nepozná, že se o něco zdravého jedná. Běžně se stravující lidé si pod pojmem "zdravá strava" představí zrní, klíčky a zeleninu, vyveďte je z omylu a připravte chutné proteinové palačinky, zdravější verzi hamburgeru nebo pizzy

6) Dostatečně pijte, nehladovte

Pijte alespoň 2 - 3 litry vody denně, množství tekutin závisí samozřejmě i na fyzické aktivitě a ročním období. Snažte se, aby byl váš jídelníček pestrý a obsahoval všechny potřebné živiny. U maminek na mateřské dovolené se nejčastěji setkáváme se dvěma chybami ohledně stravování - buď se zanedbávají a jedí přes den velmi málo a vše dohání večer, když dítě usne, nebo dojídají všechna zdánlivě neškodná jídla, ve kterých se dítě jen porýpe (rozmačkaný banán, přesnídávky, piškoty). Jednou se nic nestane, když ale víckrát denně několik měsíců dojídáte rychlé cukry, které následně nespálíte, na postavě se to může negativně odrazit.

7) Mějte v záloze náhradní plán

Člověk míní, život mění..nebo spíš děti mění vaše původní plány. Pokud vám nečekaně odpadne hlídání, nevykašlete se ten den na cvičení úplně. Posilovna sice nevyjde, ale pořád si můžete zacvičit doma, klidně jen s vlastní vahou, nemáte-li k dispozici žádné vybavení na posilování. Každý pohyb se počítá. 

8) Najděte někoho, kdo vás bude ve zdravém stravování a pohybu podporovat

Ideální by samozřejmě bylo, kdyby vás podporoval ten nejbližší - váš partner. Pokud partnera nemáte nebo podpora v tomto směru z jeho strany nehrozí, hledejte oporu u kamarádky. Že není ani ta? Ani nikdo z rodiny? Nezoufejte! V internetových diskuzích ohledně fitness a hubnutí jistě najdete spřízněnou duši, která na tom bude podobně, stačí se jen nebát zeptat. 

9) Vykašlete se na "zázračné" přípravky, které budou hubnout za vás

Zní to tak skvěle - jen nosit zázračný korzet, hubnoucí legíny, pít detoxikační čaje či koktejly a prakticky hubnout bez námahy. Ale vemte rozum do hrsti, tyhle zázraky vás nespasí, zhubne maximálně vaše peněženka. V lepším případě se s vaším tělem nic nestane, v tom horším si můžete i uškodit. Internet je podobných "pomocníků" plný, stejně tak se to hemží jejich prodejci v maminkovských skupinách na facebooku týkajících se hubnutí. Více se dočtete v článku 10 zbytečností dnešní doby, které ke zdraví ani štíhlosti nepotřebujete.

10) Stanovte si realistické cíle, pravidelně se měřte

Vždy je dobré mít nějaký cíl a pádný důvod, proč to všechno děláte. Ze začátku si stanovte menší cíle, jejichž splnění nebude trvat věčnost - např. úbytek několika cm v pase, změna jídelníčku a jeho dodržování apod. Všechna ta kila navíc jste nenabraly za týden, nemůžete tudíž po sobě a vlastním těle chtít, aby je do týdne nebo měsíce shodilo. Dělejte si záznamy o svých pokrocích - foťte se, měřte se (přes hrudník, pas, boky, stehna), na váhu tolik nehleďte. Ženské tělo prochází nejrůznějšími hormonálními změnami, kolikrát byste se zbytečně hroutila a ztrácela motivaci jen kvůli vyššímu číslu na váze, které může být způsobeno zadržováním vody nebo plnými střevy. 


[Zdroje obrázků: blog.paleohacks.comEmily Skyediaryofafitmommy.comJane Schulz, parenting.firstcry.com]

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.