Javorový sirup - zdravá alternativa sladidla nebo módní výstřelek?

Svět se potýká se stále narůstajícím procentem obézních, trpících cukrovkou anebo inzulinovou rezistencí, obtížemi, které často pramenní z nadměrné konzumace rafinovaných cukrů. Právě z toho důvodu zažívají nejrůznější alternativní sladidla a sirupy, obří boom. Jenže ne všechny z nich jsou skutečně vhodnější než běžný cukr. V dnešním článku si představíme javorový sirup, oblíbenou variantu sladidla, kterou má doma jistě mnoho z vás. Tak pojďme na to!

Teoretické okénko – co je to ten javorový sirup?

Javorový sirup je přírodní sladidlo získávané nejčastěji z mízy javoru cukrového.  Z javorů se dá získat na jaře jejich navrtáním a zachycováním vytékající šťávy. Ta se pak následně zahřívá a dochází k jejímu zahuštění. Prakticky veškerá výroba javorového sirupu probíhá Severní Americe (zejména v Kanadě), kde je využívání javorového sirupu součástí kulturní tradice. Existuje několik různých druhů javorového sirupu charakterizovaných barvou – v USA je javorový sirup klasifikován buď jako Grade A nebo B, kde Grade A je možné dále rozčlenit na tři skupiny – světle jantarová, středně jantarová a tmavá jantarová – a Grade B je nejtmavší dostupný sirup. Tmavší sirupy se vyrábějí z mízy extrahované později v období sklizně. Ty mají výraznější javorovou chuť a obvykle se používají k pečení, zatímco ty lehčí se podávají přímo na potravinách jako jsou palačinky.

Javorový sirup vs. Cukr

Javorový sirup je sice přírodním sladidlem, ale nutno podotknout, že obsahuje velké množství cukru – drtivá většina z cukru v javorovém sirupu (60 – 80 g) je ve formě sacharózy, přítomná může být i čistá fruktóza nebo glukóza. Čím se ale od běžného cukru liší, je alespoň obsah vitamínů, minerálů a zdraví prospěšných antioxidantů. V mnoha zdrojích lze dohledat, že javorový sirup obsahuje dokonce až 24 různých antioxidantů. Nicméně je nutné podotknout, že konzumovat javorový sirup právě kvůli obsahu mikronutrientů, není úplně nejlepším způsobem, jak je získávat a rozhodně najdeme zdraví přínosnější zdroje. Javorový sirup také o něco málo nižší glykemický index než běžný stolní cukr. To znamená, že javorový sirup zvyšuje hladinu cukru v krvi o něco pomaleji než běžný cukr. Rozdílný je také způsob výroby – zatím co běžný cukr prochází mnohonásobným zpracováním, javorový sirup je značně přírodnější a v mnoha případech nerafinovaný. Nicméně z kalorického hlediska opravdu lepší variantou není.

Jedna polévková lžíce (asi 20 gramů) javorového sirupu obsahuje přibližně:

  • 52,2 kalorií
  • 13,4 gramů sacharidů
  • 0,7 miligramu manganu (33 % DDD)
  • 0,8 miligramu zinku (6 % DDD)
  • 13,4 miligramů vápníku (1 % DDD)
  • 40,8 miligramů draslíku (1 % DDD)
  • 0,2 miligramu železa (1 % DDD)
  • 2,8 miligramů hořčíku (1 % DDD)

Vidíte? Byť je javorový sirup často prezentován jako "bohatý na minerály a antioxidanty", obsahuje je v opravdu malém, dá se říct až zanedbatelném, množství. Nicméně je potřeba zmínit, že většina umělých sladidel může způsobovat příznaky zažívacích potíží, jako je plynatost, nadýmání, křeče, průjmy nebo zácpa. Javorový sirup proto může být pro řadu lidí příjemnějším na trávení a může být mnohem lepší alternativou k použití do pečiva, jogurtů, ovesných vloček nebo smoothies než všemožná umělá sladidla, se kterými se roztrhl pytel.

Kde se javorový sirup používá?

Javorový sirup si zřejmě nejčastěji vybavíme ve spojitosti s palačinkami, což je pro něj vůbec nejtypičtější použití. Nicméně se s ní dají sladit i další dobroty, jogurt, čaj apod. Kromě toho je javorový sirup využíván v tradiční medicíně, zejména potom na kontinentu severní Ameriky, kde jej používají pro výrobu sirupů proti nachlazení ale také jako podpůrnou látku pro vstřebávání antibiotik. Znovu připomínáme, že občasná konzumace nikomu neuškodí, ale ve velkém jej rozhodně doporučit nemůžeme. Zkuste místo toho například čekankový sirup – další přírodní sladidlo, které jsme si představili v poměrně obsáhlém článku nedávno.

Oproti cukru i javorovému sirupu obsahuje minimum kalorií, má vysoký podíl vlákniny a je tak o mnoho prospěšnější a vhodnější volbou. Pokud u vás přesto javorový sirup dále kraluje žebříčku oblíbenosti, doporučujeme také kontrolovat složení a kupovat pouze výrobky, které obsahují 100 % javorového sirupu. Na trhu se totiž můžeme setkat s produkty, které jsou pojmenovány jako "sirup s javorovou příchutí", ve kterých najdeme přidanou sacharózu nebo dokonce vysoce rafinovaný kukuřičný sirup. Takový sirup opravdu není vhodnou volbou, a to ani výjimečně.

Doporučujeme

Co si z článku odnést?

Javorový sirup je oblíbenou alternativou k běžnému stolnímu cukru. V dnešním článku jsme si ale řekli, že oproti sacharóze, tedy klasickému cukru, vlastně nenabízí žádné zásadní benefity ani úsporu kalorií. Jediným malým plusem je obsah antioxidantů, které je ale vhodné získávat primárně z jiných zdrojů, než je zrovna javorový sirup. Z hlediska výživy rozhodně existují vhodnější varianty. Občasná konzumace ničemu neuškodí, ale rozhodně bychom jej nedoporučili jako úplný substitut cukru a s klidným svědomím jej nemůžeme označit ani za zdravější.


Zdroje:

Zhang, Y., Yuan, T., Li, L., Nahar, P., Slitt, A., & Seeram, N. P. (2014). Chemical compositional, biological, and safety studies of a novel maple syrup derived extract for nutraceutical applications. Journal of agricultural and food chemistry, 62(28), 6687–6698. https://doi.org/10.1021/jf501924y
Nagai, N., Ito, Y., & Taga, A. (2013). Comparison of the enhancement of plasma glucose levels in type 2 diabetes Otsuka Long-Evans Tokushima Fatty rats by oral administration of sucrose or maple syrup. Journal of oleo science, 62(9), 737–743. https://doi.org/10.5650/jos.62.737
American Chemical Society. (2017, April 2). No more 'superbugs'? Maple syrup extract enhances antibiotic action. ScienceDaily. Retrieved February 5, 2022 from www.sciencedaily.com/releases/2017/04/170402111240.htm
Legault, J., Girard-Lalancette, K., Grenon, C., Dussault, C., & Pichette, A. (2010). Antioxidant activity, inhibition of nitric oxide overproduction, and in vitro antiproliferative effect of maple sap and syrup from Acer saccharum. Journal of medicinal food, 13(2), 460–468. https://doi.org/10.1089/jmf.2009.0029
Abou-Zaid, M.M.; Nozzolillo, C.; Tonon, A.; Coppens, M.D.; Lombardo, D.A. (2008) High-performance liquid chromatography characterization and identification of antioxidant polyphenols in maple syrup. Pharmaceutical Biology 46: 117-125.
Sheng, J., Liu, C., Petrovas, S., Wan, Y., Chen, H. D., Seeram, N. P., & Ma, H. (2020). Phenolic-enriched maple syrup extract protects human keratinocytes against hydrogen peroxide and methylglyoxal induced cytotoxicity. Dermatologic therapy, 33(3), e13426. https://doi.org/10.1111/dth.13426

http://deepmountainmaple.com/maple-facts-and-fictions


Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.