Kofein, nejlepší a nejvyužívanější stimulant

Umíme žít bez kofeinu?

Kolik z nás si nedokáže představit ráno, či předtréninkový rituál, bez svého oblíbeného hrnečku kávy, čaje nebo nějakého nakopávače. Ano, dnešní článek věnujeme povídání právě o tomto světově nejvíce využívaném stimulantu.

Kofein konzumují lidé již spousty let. Trh s kofeinovými produkty stále roste a to ať se bavíme o nápojích, suplementech nebo jiných, kofein obsahujících, produktech. Díky tomu, že je skvělým stimulantem CNS, je jednou z nejpoužívanějších psychoaktivních látek na světě. Společně se solí a vodou tvoří vlastně základ našich jídelníčků. Možná kroutíte hlavou, ale kofein patří k nejvíce konzumovaným „potravinám“ na světě. Často tedy nejde pouze o příležitostné využití, ale až 90% z nás konzumuje kofein denně a patří do našich každodenních rituálů. Najdeme ho v obrovském množství potravin – v čokoládě, kávě, sodách, čaji, zmrzlině a ve spoustě dalších produktů, kde byste ho vlastně vůbec nečekali. Díky stimulačním účinkům patří suplementy s jeho obsahem k nejvyhledávanější kategorii mezi kulturisty, vytrvalci, i rekreačními sportovci.

kávové zrna

Kofein je hodně diskutovanou částí výživy, zejména jeho fyziologické účinky a absence kalorií vyvolávají velký zájem o jeho vliv na celkové zdraví. Nejčastěji se kladou otázky spojené s rizikem kardiovaskulárních chorob. Na toto téma probíhá velké množství studií a většinou dojdou k závěru, že pokud je konzumován v rozumném množství, má spíše benefitní účinky pro organismus. Nadměrný příjem kofeinu má samozřejmě zdravotní následky, jako je třeba nespavost, bolest hlavy, gastrointestinální problémy (jinak řečeno problémy s trávením). Kofein také není ve velké míře doporučován těhotným ženám, jelikož kofein a jeho metabolity volně přecházejí přes placentu do plodu.

Čas setrvání kofeinu v těle je přibližně 3 až 10 hodin v závislosti na jeho množství. Nejvíce působí 30 – 60 minut po jeho požití. Onen stimulační účinek můžeme pozorovat již přibližně 15 minut po jeho konzumaci. Bylo prokázáno, že kofein má mírné diuretické (odvodňovací) účinky. Někde se můžete dočíst, že to vede k dehydrataci. Nicméně bylo následně mnoha studiemi dokázáno, že kofeinové nápoje hydratují téměř stejným způsobem, jako bezkofeinové. Pravdou je, že je lepší kofeinové nápoje doplnit větším množství vody, zvláště pak pokud je konzumuje v horkém počasí, jelikož kofein je termogenní (zahřívá).

Kofein je také řazen mezi látky, které napomáhají spalování tuku. Jednak díky omezení pocitu hladu, nebo již zmíněnému termogennímu efektu. Lehce také zvyšuje výdej na klidovou energii – míněno množství kalorií, které pálíte, když nic neděláte. Nicméně kofein nepůsobí sám o sobě jako spalovač, musíte přizpůsobit stavu a zvolit vhodný trénink. 

kávaDalší častou otázkou spjatou s konzumací kofeinu a kofeinových nápojů je ta ohledně vzniku závislosti na této látce. Časem opravdu vzniká tolerance (až závislost) na kofein, a proto máme tendenci pít stále více a více kávy a zvyšovat dávky nakopávačů, abychom dosáhli stejného efektu. Proto pokud stále přidáváte, je třeba udělat si na pár dnů od kofeinu pauzu. Po tom, co náhle s konzumací vysokých dávek tohoto stimulantu přestanete, se skutečně mohou dostavit nějaké abstinenční příznaky, jako třeba bolest hlavy, podrážděnost nebo potíže se soustředit. Naštěstí tyto příznaky nemívají dlouhého trvání. Mnozí jsou také citliví na kofein tak, že to narušuje jejich spánek, působí vnitřní neklid, nebo se cítí více vystresovaní. Pak je potřeba kofein omezit a hledat onu rozumnou míru.

Kofein jako dobrý sluha, zlý pán

Kofein je velkou oporou a zároveň hrozbou pro život, jelikož ho ovlivňuje ve všech možných rovinách – spánek, nálada, chuť k jídlu, výkon, atd. K tomu je také skvělým pomocníkem pro váš trénink, což je pravděpodobně část, která vás zajímá nejvíce. Bylo prokázáno, že zlepšuje fyzickou výkonnost ve všech sportech a zároveň zpomaluje duševní únavu, takže vlastně vydržíme trénovat tvrději a déle.Zvyšuje krevní tlak, srdeční frekvenci a podněcuje produkci adrenalinu.  Abychom z účinků kofeinu vytěžili maximum, musíme přihlédnout k množství a frekvenci, s jakou jej užíváte. Čím větší dávky a často, tím méně na vás jeho „nabuzující“ účinky budou působit. Kofein blokuje adenosin, což je látka, která zjednodušeně vysvětleno vyvolává ospalost a ztrátu koncentrace. Tělo ji produkuje při únavě nebo před spánkem.  Na druhou stranu kofein zvyšuje koncentraci dopaminu, což je neuropřenašeč v mozku, který kontroluje centra slasti a odměny, takže napomáhá navození pocitu štěstí a spokojenosti.

kofein a cvičení

Jak tedy optimálně časovat kofein v závislosti na tréninku?

Jak bylo zmíněno v předchozích odstavcích, ideální doba pro užití kofeinového nápoje je tak hodinu – dvě před tréninkem. Měli bychom se vyhnout konzumaci kofeinových přípravků a pití nápojů s vysokým obsahem kofeinu v odpoledních hodinách, právě kvůli blokaci adenosinu, což by mohlo vést k problémům s usínáním. Kofein má dlouhý čas rozpadu, a proto pokud si vezmete například kofeinovou tabletu s obsahem kofeinu cca 200 mg v 18:00, budete ještě kolem půlnoci mít přibližně polovinu množství ve svém těle. Proto buďte s užíváním kofeinových preparátů v odpoledních hodinách raději opatrní. Za bezpečnou dávku se považuje množství přibližně 2-3 mg na kg tělesné váhy.

Zbývají 2 dny

Scitec Caffeine

149
− 25%
125

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.