Anatomie lidského těla - musculus deltoideus / deltový sval

Často se setkáváme s tím, že se v článku zmiňujeme o nějakém svalu, avšak ne každý čtenář ví, o jaký sval se jedná. Na základě toho jsme se rozhodli vytvořit sérii článků, ve kterých společně probereme základní anatomii lidského těla a představíme si svaly blíže. Mimo jiné vám také ukážeme, jakými cviky danou svalovou partii správně procvičit. První dva díly jsme se rozhodli věnovat snad nejznámějším svalům vůbec - tricepsu a bicepsu. Poté následoval pilovity sval přední, velký sval prsní a v tomto článku se zaměříme na deltový sval!

Deltový sval je tlustý trojúhelníkový sval ramene. Svůj název dostal díky podobnému tvaru jako řecké písmeno „delta“ (Δ). Zároveň je největší z ramenních svalů. Může být podle funkce dělen na 3 části: 

  • Přední
  • Střední 
  • Zadní

Přední část bývá nejvíce zatěžována, a proto je často zkrácená. Zadní část bývá naopak zpravidla oslabená. Z toho důvodu pak dochází k předsouvání ramen dopředu. Je tedy třeba posilovat také zadní část deltového svalu (skvělým cvikem jsou obrácené rozpažky).

Funkce: Přední část provádí předpažení a pomáhá také při vnitřní rotaci paže, střední část provádí upažení a zadní část pak zapažení a částečně také vnější rotaci paže

Začátek svalu: Přední část – klíční kost, střední část – nadpažek (výběžek lopatky nad ramenním kloubem), zadní část – vnější strana lopatky

Úpon svalu: Přední strana pažní kosti

Zbývá 4 dní
Zbývá 4 dní

Amix Osteo Anagenesis

449
− 29%
359
Zbývá 4 dní

Big Boy Protein

349
− 29%
279
Zbývá 4 dní

MARBO Variabilní posilovací lavice MS-L101

5 189
− 33%
4 190

Základní cviky na deltový sval:

Obrácený Peck Deck

Upažování s jednoručkami

Tlaky s jednoručkami v sedě


  • Další cviky na rozvoj ramenních svalů naleznete v naší sekci - Databáze cviků

Čemu se vyhnout při cvičení deltového svalu:

Na to jsme se opět zeptali našeho supertrenéra.

Při cvičení ramen bychom měli dbát především na zadní a střední část - přední delty jsou již dostatečně procvičeny například během tlaků na prsní svaly. Naopak zadní část bývá slabší, proto bych ji v tréninku upřednostnil. Díky tomu získáme větší stabilitu ramenního kloubu, což má za následek menší riziko poranění a navíc budou vaše ramena působit mohutněji.

Zdroje: obrázek -  Kenhub.com,  Anatomie těla a pohybu (Theodore Dimon)

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.