Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

HIIT (High Intensity Interval Training)

Je stále relativně nový fenomén ve světě fitness. Někteří lidé tvrdí, že je to nejrychlejší a nejúčinnější způsob jak ztratit tuk rychleji (při správném jídelníčku), zatímco jiní stále dávají přednost běhání nebo chůzi ve stálém tempu.

CO JE HIIT ?

HIIT je zkratka pro vysoce intenzivní intervalový trénink, což znamená, že provedeme interval o vysoké intenzitě (80% max. tepové frekvence), následovaný nízkým intervalem o nízké intenzitě. Nejběžnější HIIT technika je 30 sekund sprint, pak následuje 1 minuta chůze, což ovšem zvládne již zdatný jedinec. Intervaly se obvykle opakují po dobu 10-15 minut. Doporučuji 5-10 minut zahřátí před, protože je zde velké riziko zranění při vysoké intenzitě. 

VÝHODY HIIT VE SROVNÁNÍ S TRADIČNÍM KARDIEM:

  • HIIT vám pomůže spálit více kalorií po zbytek dne, když už jste po cvičení. 
  • HIIT výrazně zvyšuje růstový hormon, katecholaminy a adrenalin. To vše jsou hormony pro spalování tuku. Bylo prokázané, že zvyšují mobilizaci a uvolnění jak podkožních, tak intramuskulárních tukových zásob.
  • HIIT je velmi časově efektivní, cvičení je dlouhé 12 - 20 minut na rozdíl od tradičního kardia, které je obvykle dlouhé 30 - 60 minut. 
  • HIIT lze provést i mimo tělocvičnu. Nejvíce populární forma HIIT je sprintovat, což může být provedeno na chodníku, fotbalovém hřišti nebo na běžecké dráze. Intenzivnější verze je sprintovat do kopce a následně jít zlehka dolů. 
  • VO2 max (maximální spotřeba kyslíku), je maximální kapacita těla jedince k přepravě a použití kyslíku během kumulativního cvičení, která odráží fyzickou kondici jedince. HIIT je známo, že zvyšuje vlastní VO2 max mnohem rychleji než tradiční kardio. Pokud jste sportovec, zvýšení vašeho VO2 max je zásadní. 
  • Při provádění části tréninku o vysoké intenzitě (sprint), pracuje váš anaerobní systém. Při provádění nízké intenzity (chůze), pracuje váš aerobní systém. Při práci obou systémů spálíte více glukózy a tuku a dostanete to nejlepší z obou systémů. 
  • Váš metabolismus se hůře přizpůsobí HIIT tréninku. Při provádění kardia ve stálém tempu vaše tělo po čase využije efektivněji vaši energii a nebudete již pálit stále stejné množství kalorií. To se vám u HIIT tréninku nestane a tělo neustále šokujete.

Na požádání zařazujeme k našim jídelníčkům i náš HIIT program, který se neustále stupňuje podle zdatnosti jedince a dostane vás do skvělé formy ! Stačí si k jídelníčku objednat i trénink a do poznámky napsat: "mám zájem o HIIT". 

Hodnocení článku:
  • 10
  • 1
Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Robert Humpál

Robert Humpál

Spoluzakladatel projektu Supertrener.cz a redaktor magazínu Kulturistika.com. V rámci projektu Supertrener.cz máte možnost využít mých služeb. Sestavím Vám kvalitně a podrobně zpracovaný jídelníček…

Diskuze

Související články

Kulturistika

Účinné kardio

17.01.2010/ 699x

V rámci našeho magazínu se často zaobíráme otázkou redukce tělesného tuku. Nejinak tomu bude i dnes. Nabízíme vám aerobní program nazvaný jednoduše „účinné kardio“.

Kulturistika,…

Silový trénink pro ztrátu tuku

25.10.2017/ 1571x

Dost se zde i jinde setkávám s názorem, že pro redukci tuku je třeba provádět 15 a více opakování v sérii. Ale ono tomu tak není.

Kulturistika

Tři triky pro rychlejší hubnutí

01.04.2011/ 3011x

Zatím ještě na liposukci nešetřete. Jestliže každý kousek vaší životosprávy říká, že by vaše břišní svaly měly být vidět, a ony pořád nejsou, zkuste následující triky. V létě budete chodit bez trička.

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím