Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

Creatin - naprosto vše co potřebujete vědět

Kreatin je organická kyselina, která se používá jako výchozí zdroj energie pro svaly. Poskytuje výbušnou energii, která je primárním palivem při vzpírání a během dalších činností, které vyžadují krátké výbuchy energie.

PROČ UŽÍVAT KREATIN?

Při doplnění kreatinu v podstatě přidáváte další palivo do nádrže. Budete mít možnost získat několik dalších opakování navíc, která budou klást větší důraz na svalová vlákna a budovat svalovou hmotu rychleji. Jediná věc, kterou kreatin dělá je, že umožňuje, abyste měli delší výkon (více opakování). Neexistují žádné magické schopnosti pokud jde o kreatin. Žádné přímé zvýšení svalové hmoty, nebudete moci létat nebo zvednout auto nad hlavou atd. Vše je stále o perfektní stravě a tréninku...

PRODUKUJE NAŠE TĚLO KREATIN?

Samozřejmě, tělo přirozeně produkuje asi 3g denně.

JAKÝ KREATIN POUŽÍT?

No není to triviální úkol, protože společnosti rádi matou své zákazníky a prodávají mnoho nesmyslných variant a o každém výrobku tvrdí, že je nejlepší a proto je obtížné pro spotřebitele učinit rozhodnutí.
Já, jako mnoho dalších, kteří nejsou ovlivněny sponzorstvím nebo podporováni nějakým e-shopem se sportovní výživou, doporučuji mikronizovaný kreatin monohydrát. Nejekonomičtější a nejchytřejší volba.

KREATIN JE JAKO STEROIDY?

Nesmysl. Nevědomí blbci to chtěli použít pro svou obhajobu proč jsou proti jeho užívání, i když je to očividně nepravdivé.
Někteří tzv. "odborníci", kteří si myslí, že vědí, budou porovnávat kreatin se steroidy. Většinou se jedná o stejné najivky, kteří si myslí, že k vybudování velkých bicepsů se musí cvičit několik desítek sérií na biceps. Tak je to ale se vším, vždy nejvíce prudí ten kdo zdaleka nemá takové zkušenosti jako autor odborných článků a sám vypadá jak kdyby na posilovnu koukal pouze z autobusu, když jede kolem.

SNIŽUJE SE ÚČINNOST KREATINU PO URČITÉ DOBĚ?

Ani náhodou. Vaše tělo se nepřizpůsobí kreatinu. Proč se přizpůsobit něčemu co vaše tělo potřebuje, aby fungovalo....

JAK KREATIN UŽÍVAT?

Vezmi si ho každý den. V tréninkových dnech dávkujte 5g před (pokud nepoužíváte nakopávač, který již kreatin obsahuje) a 5g po tréninku s vaším syrovátkovým proteinem. Ve dnech volna v dopoledních hodinách, kdy vaše tělo je ve stavu přecitlivělosti, nejlépe 5g po vaší snídani.
Užívejte klidně po celou dobu objemové přípravy.

DÁVKOVAT S JEDNODUCHÝM CUKREM?

Představa je, že vyplavený inzulín díky jednoduchým cukrům jako je glukóza zvyšuje účinek kreatinu. Pokud to výhodu má, není dostatečně významná, abychom zaznamenali rozdíl. Užívejte tedy klidně bez jednoduchých cukrů samostatně.
Jde pouze o udržení vaší kreatinové zásoby a tělo je velmi efektivní, pokud jde o využití něčeho, co už samo přirozeně produkuje.

CO SE STANE, KDYŽ KREATIN PŘESTANU UŽÍVAT?

Nic! Co myslíte, že se stane? Ztratíte všechnu svou sílu a svalovou hmotu, protože to někdo tvrdí na nějakém fóru?
NE! V průběhu pár týdnů ztratíte několik kilogramů na váze, což je výhradně hmotnost vody v důsledku vyčerpání přebytečného intramuskulárního kreatinu.
Může se zdát, že jste ztratili svalovou hmotu kvůli tomu, že jste ztratili tělesnou hmotnost, ale je to všechno v hlavě.
Žádná ztráta síly nebo svalové hmoty.

MUSÍM JET NASYCOVACÍ FÁZI?

NE! Brát 20 gramů denně je nejen neuvěřitelně nehospodárné, ale přidává to zbytečný stres pro vaše ledviny.
Užívejte podle dávkování, které jsem uvedl výše. Jedinou nevýhodou bude, že bude trvat déle než se vaše svaly plně nasytí kreatinem, ale protože budete na kreatinu po celé měsíce, dosáhnete 100% nasycení bez ohledu na to jakou cestou si vyberete.

MUSÍM CYKLOVAT KREATIN?

NE! Proč si lidé myslí, že je třeba cyklovat vše co užívají? Také pár měsíců jíte a pak pár měsíců nejíte?
Jak už jsem uvedl, účinek kreatinu na tělo se nikdy nemění, takže není třeba cyklovat jeho použití.
Pokud si myslíte, že budete mít zázračné zisky za jeden měsíc, pak pouze ztrácíte čas.

KOFEIN A KREATIN?

Pravděpodobně míchání kreatinu a kofeinu (třeba brát kreatin s vaší ranní kávou) je špatná kombinace, protože kofein působí proti účinkům kreatinu. Problém s tímto tématem je , že je mnoho studií, ale nikde nebyl prokázán žádný přesvědčivý důkaz na podporu tohoto tvrzení.
Já se kombinace nebráním a kreatin s kofeinem užívám.

VEDLEJŠÍ ÚČINKY?

Nic co by bylo závažné, někteří lidé mohou dostat bolesti žaludku a nebo si nejčastěji stěžují na nadýmání (edém). Jako preventivní opatření bych doporučil, aby lidé s onemocněním ledvin kreatin neužívali.

MŮJ NÁZOR:

Kreatin je jeden z málo produktů na trhu, který vážně funguje. Vše je podloženo v mnoha studiích. V dnešní době je jeho nákup levnou záležitostí, takže neprohloupíme, když ho zařadíme v objemové přípravě. V dietě bych ho neužíval.

Hodnocení článku:
  • 10
  • 1
Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Robert Humpál

Robert Humpál

Spoluzakladatel projektu Supertrener.cz a redaktor magazínu Kulturistika.com. V rámci projektu Supertrener.cz máte možnost využít mých služeb. Sestavím Vám kvalitně a podrobně zpracovaný jídelníček…

Diskuze

Související články

Výživa

Co je dobré vědět o spalovačích?

14.05.2018/ 3099x

Spalovače, žhavé téma blížící se plavkové sezóny. Některé reklamy je propagují jako kouzelné pilulky, které po požití sami od sebe spalují váš tělesný tuk. Idea by to byla krásná, ale bohužel je hodně daleko od skutečnosti.

Výživa

Typy tělesného tuku. Znáte je?

07.08.2018/ 1161x

Tuk je jenom dalším tělesným orgánem. Nemá přesně určené místo jako srdce nebo játra, ale chová se jako orgán, protože má specifické funkce. Jednou z nich je skladování kalorií, další je vyplavování hormonů, které řídí metabolizmus. Více již v našem novém článku.

Výživa

Který typ syrovátkového proteinu je nejlepší?

14.06.2018/ 1198x

Opravdu potřebuji proteinový nápoj po tréninku? Nabízí se nám mnoho různých informací. Zejména na internetu pak najdeme spoustu zdrojů s všelijakými návody a informacemi, často i mylnými, špatně interpretovanými, případně účelově upravenými.

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím