Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

10 zbytečností dnešní doby, které ke zdraví ani štíhlosti nepotřebujete

Lidská pohodlnost a touha dosáhnout štíhlého a vypracovaného těla bez námahy skvěle nahrává do karet obchodníkům, kteří vymýšlí stále další "zázračné" produkty. V tomto článku se podíváme na to, proč jsou detoxy, čaje na hubnutí, korzety a jiné podobné pomůcky vyhozenými penězi. 

1/ Detoxy

Nerůznější detoxikační preparáty nejsou ničím jiným než dobrým marketingovým tahem. Lidé snadno uvěří báchorkám, že je jejich tělo zaručeně zanešené toxiny a pokud si nekoupí to či ono, do pár let je po nich. Lidské tělo je přirozeně schopné se samo očišťovat např. díky játrům a ledvinám. Pokud někdo opravdu potřebuje detoxikaci, jsou to narkomani a alkoholici, tam ale celý proces patří do rukou lékařů.

Mnozí detoxy vyzdvihují z hlediska hubnutí, podstatné je ale CO hubnete - při "detoxikaci" jste v kalorickém deficitu a rychlého úbytku na váze za krátkou dobu docílíte jednoduše tím, že vyčerpáte zásoby glykogenu, zbavíte se zadržované vody a vyprázdníte střeva. Jakmile s detoxem skončíte a najedete na klasické stravování, tato kila máte zpět.[1, 2, 3]

Další informace se dočtete v článku Podvod s názvem "detox"

2/ Čaje na hubnutí

Tzv. čaje na hubnutí nebo "detoxikační" čaje nejsou rozhodně ničím, co byste mohli pít dlouhodobě. Podíváme-li se namátkou na jeden z nich, ve složení najdeme byliny s odvodňujícím efektem jalo kopřiva či pampeliška, ale také sennu - přírodní projímadlo, které se doporučuje užívat před diagnostickým, endoskopickým a RTG vyšetřením. Při dlouhodobém užívání může dojít k narušení rovnováhy hladiny vody a elektrolytů, zejména draslíku a ke snížení funkce střeva. Nedbáte-li instrukcí, můžete tím snížit účinek některých léků, např. hormonální antikoncepce u žen, případy otěhotnění při užívání produktů s laxativním účinkem a současném braní antikoncepce nejsou ničím ojedinělým.[4] Efekt čaje na hubnutí mají, ale pouze v té rovině, že se odvodníte a vyprázdníte střeva. [5, 6]

3/ Stahovací korzety na hubnutí

Na sociálních sítích jste se jistě setkali s "fitnesskami" propagujícími zeštíhlující korzety. Reklama dělá své, a tak i já často v naší posilovně potkávám skupinku náctiletých slečen, které v korzetu odcvičí vše od kardia až po sedy lehy. Někteří prodejci fitness korzetů dokonce doporučují pro štíhlejší pas jejich nošení po většinu dne. Existuje i taková šílenost, jako korzetová dieta, která Vám určuje, kolik hodin máte v daný den korzet nosit na sobě, v průběhu měsíce tuto dobu stále navyšujete.

Nebyla provedena žádná vědecká studie, která by potvrzovala, že nošení korzetu má pozitivní vliv na spalování tuku v oblasti pasu. 

Čeho možná nošením korzetu docílíte?

 • větší pocení v oblasti pasu a úbytek vody v této partii
 • konzumace menšího množství jídla - logicky, pokud máte žaludek stažený korzetem, moc toho do něj nenacpete
 • lepší držení těla - platí pouze v době, kdy máte korzet zrovna na sobě

Čeho nošením korzetu nedocílíte? (přestože Vám to prodejci budou tvrdit)

 • lokální hubnutí tuku pouze v pase
 • redukce velikosti boků
 • trvale štíhlejší pas a postava tvaru přesýpacích hodin

Možná negativa

 • ochabování svalů středu těla v důsledku toho, že tělo drží neustále zpevněné korzet
 • tlak na vnitřní orgány
 • poruchy trávení
 • dehydratace - při stažení korzetem máte nejen potřebu méně se najíst, ale i méně pít, což je zejména při zvýšeném pocení nežádoucí
 • korzet znemožňuje hluboké brániční dýchání
 • kožní problémy vznikající při nošení těsného korzetu z neprodyšného materiálu [7, 8]

4/ Hubnoucí legíny

Řada lidí si stále myslí, že čím více se potí, tím více hubnou tuk. Obchodníci tohoto zakořeněného mýtu velmi rádi využívají a přichází na trh s nesmysly jako jsou neoprenové hubnoucí legíny, ve kterých se s prominutím potíte jako prase. Spalování tuku závisí na jiných faktorech než je pocení, například na délce a intenzitě aerobní aktivity. Pocením v neprodyšných legínách se zbavíte vody, nikoliv tuku.

5/ Anonymní online trenéři a poradci

Nikdy jste neviděli jejich tvář, ale přesto prodávají jídelníčky jako na běžícím páse. Stačilo si založit facebookové stránky, uspořádat pár sdílecích soutěží a základna potenciálních klientů byla postavena. Přestože fotografie proměn jejich svěřenců mohou vypadat slibně, vždy stojí za to si ověřit, zda se jen nechlubí cizím peřím a ve skutečnosti neprodávají jeden a ten samý jídelníček všem. 

6/ Smoothie

Kdo ví, kde se vzal ten prapodivný trend ovoce a další přísady místo jezení vypít. Jak známo, trávení probíhá již v ústech během kousání potravy pomocí enzymu slinných žláz – ptyalinu. U někoho se v důsledku absence tohoto procesu mohou po vypití objevit žaludeční potíže, nadýmání apod. Dát si smoothie jednou za čas samozřejmě není katastrofa, pokud v něm ale hledáte pomocníka v hubnutí a denně pijete místo snídaně jen rozmixované ovoce, není to úplně dobrá volba. Když si ovoce nakrájíte a normálně sníte, je pravděpodobné, že Vám k nasycení bude stačit menší množství. Třeba takové smoothie z banánu, arašídového másla, mléka, medu a vloček je celkem kalorická bomba. 

7/ 30-ti denní výzvy zaměřené na jednu partii těla

Cvičit po celý měsíc jen jednu a tutéž partii je čistý nesmysl. Pro ploché břicho, nestačí pouze denně dělat sklapovačky do zblbnutí. Nelze lokálně zhubnout jen pas, jestliže chcete spálit tuk v oblasti břicha, zaměřte se na zdravý jídelníček a cvičte celé tělo. Je třeba jej šokovat, budete-li dělat stále to samé, tělo si na druh cvičení zvykne a začnete stagnovat.

Informace o chybách v tréninku břicha a příčinách ukládání tuku v této partii se můžete dočíst v následujících článcích:

10 chyb v tréninku břicha

12 příčin ukládání tuku v oblasti břicha

8/ Zázračné koktejly, díky kterým nepotřebujete jíst

Až Vám někdo bude tvrdit, že vůbec nepotřebujete jíst a že pro skvělou postavu a pevné zdraví stačí pít koktejl, který nabízí, nevěřte mu. Neexistuje žádný koktejl, který by Vám dokázal plně nahradit zdravé, vyvážené a rozmanité jídlo. Po snězení klasického jídla dochází k potlačení hormonu hladu - ghrelinu a uvolňování hormonů sytosti - cholecystokininu (CCK), peptidu YY (PYY) a glukagonu podobnému peptidu 1 (GLP-1). Tyto hormony odešlou zprávu do mozku o tom, že jste jedli a jste nasycení. Tento proces trvá zhruba 20 minut, pokud pouze v rychlosti vypijete koktejl, pocit sytosti se nemusí dostavit, neboť mozek neměl dostatek času tyto signály zpracovat. [9] Na koktejlech můžete zhubnout, princip kalorického deficitu funguje, počítejte ale s tím, že Vás s největší pravděpodobností při návratu ke klasickému jídlu čeká jojo efekt. Složení těchto přípravků je kapitola sama pro sebe - když už se podaří jej na internetu najít, zjistíte, že jde většinou o směs sóji, fruktózy, zahušťovadel a jiných "šmakulád".

9/ Pomůcky, které cvičí za vás

Teleshoppingové reklamy na stroje a pásy, co hubnou a cvičí za vás, řadu zkušenějších rozesmějí, v očích neznalých a pohodlnějších jedinců mohou ale vzbudit naději na štíhlejší tělo bez námahy. A tak jsou ochotni do podobných hloupostí investovat nemalé peníze, jediné, co ale ve finále zhubne je jejich peněženka. Nestačí si nasadit vibrační pás a čekat, že Vám naroste "six pack".

10/ Příliš restriktivní alternativní styly stravování

Mnozí lidé bohužel ignorují vědecky podložená fakta a nechají se slepě ovlivnit některými až fanatickými stoupenci alternativních stylů stravování. Jejich vidinou je to, že dělají to nejlepší pro své zdraví a štíhlé tělo. Přitom v důsledku velmi omezeného výběru potravin mohou snadno dospět k deficitu životně důležitých vitamínů a minerálních látek. 

[Zdroje obrázků a informací: t-nation.com, ncbi.nlm.nih.gov/pubmed, sciencebasedmedicine.org,medlineplus.gov, gosawa.com, mamamia.com.au, cuencahighlife.com]
Hodnocení článku:
 • 10
 • 1
Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Kristýna Tonarová

Kristýna Tonarová

Redaktorka magazínu Kulturistika.com. Zaměřuje se především na zdravou kuchyni a zajímavé fitness recepty.

Diskuze

Související články

Výživa

Ketogenní dieta – první týden doma

19.07.2016/ 3592x

Po přečtení tohoto článku budete přesně vědět, co dělat první týden ketogenní diety.

Výživa

Nekoukejte neustále na váhu

01.02.2016/ 383x

Každý kouká okem na váhu pokud se snaží zhubnout, ale nebere v potaz, že je rozdíl hubnout a odbourávat tuky.

Kulturistika,…

Cvičením proti pupku

30.05.2018/ 6066x

Mrkneme se, co je lepší pokud chceme bojovat s tlustým břichem. Více tréninku se železem nebo hodiny strávené kardiem ?

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím