Anatomie lidského těla - Posterior thigh muscles (hamstrings) / zadní stehenní svaly

Často se setkáváme s tím, že se v článku zmiňujeme o nějakém svalu, avšak ne každý čtenář ví, o jaký sval se jedná. Na základě toho jsme se rozhodli vytvořit sérii článků, ve kterých společně probereme základní anatomii lidského těla a představíme si svaly blíže. Mimo jiné vám také ukážeme, jakými cviky danou svalovou partii správně procvičit a naopak, jakým cvikům se vyhnout.

První dva díly jsme se rozhodli věnovat snad nejznámějším svalům vůbec - tricepsu a bicepsu.  Poté následoval pilovitý sval přední, velký sval prsní, sval deltový, sval trapézový, přímý sval břišní, velký sval hýžďový, malý + střední sval hýžďový a v tomto článku se zaměříme na zadní svaly stehen (dvojhlavý sval stehenní, sval pološlašitý a sval poloblanitý)!

Hamstringy / zadní stehenní svaly

Hamstringy / zadní stehenní svaly

Ačkoli mnoho lidí zná svaly zadní části stehna pod názvem hamstringy, jejich český název je úplně jiný. Do této svalové skupiny utvářející zadní část stehna řadíme: dvojhlavý sval stehenní, sval pološlašitý a sval poloblanitý. Ohyb bérce v kolenním kloubu je hlavní funkcí, kterou mají tyto svaly za úkol. Jejich druhotným úkolem je následně extenze v kyčelním kloubu, kterou provádějí ve spolupráci s velkým svalem hýžďovým.

  • Dvojhlavý stehenní sval má dvě hlavy - dlouhá hlava začíná na sedacím hrbolu pánevní kosti a krátká hlava na dolní polovině těla stehenní kosti. Oba dva svaly se spojují a upínají se na hlavičku lýtkové kosti. 
  • Pološlašitý sval začíná na sedacím hrbolu pánevní kosti a upíná se dlouhou šlachou na vnitřní plochou horní části těla holenní kosti. 
  • Poloblanitý sval začíná rovněž na sedacím hrbolu pánevní kosti a upíná se zejména na přístřední kondyl holenní kosti. 

Dvojhlavý sval stehenní, sval pološlachovitý a sval poloblanitý

Dvojhlavý sval stehenní, sval pološlachovitý a sval poloblanitý

"Všechny tři ohýbače bérce začínají na sedací kosti. Když se posadíme na okraj židle, můžeme cítit, jak židle do těchto svalů těsně před sedacími kostmi tlačí. Jsou odpovědné za napjatost zadní čísti dolních končetin, což mnoha lidem ztěžuje sedění na podlaze s dolními končetinami nataženými před sebe, anebo dotknutí se palců nohy. Všechny tři svaly kříží vzadu kolenní kloub a upínají se na kosti bérce - dva na holenní kost a jeden na lýtkovou kost. Dvě šlachy, které se upínají na holenní kost, můžete nahmatat na zadní vnitřní straně kolena, a šlachu, která se upíná na lýtkovou kost, můžete nahmatat na zadní vnější straně kolena." - citace z knihy: Anatomie těla a pohybu (Theodore Dimon, Jr.)

Čemu se vyhnout při cvičení zadních svalů stehenních:

Na to jsme se opět zeptali Roberta Humpála z projektu Supertrener.cz

Pokud zadní stehenní svaly zaostávají, cvičil bych je na začátek tréninku nohou, nebo je oddělil od tréninku kvadricepsů. Pozor je třeba dávat na správné provedení a zapojení hamstringu. Kromě RDL bych využil u cviků jako zakopavani RP (rest pauzy)

Základní cviky na posílení zadních svalů stehenních: 

Rumunský mrtvý tah

Zakopávání

Další cviky na rozvoj zadních stehen naleznete v naší sekci - Databáze cviků.

Zdroje: obrázek -  Kenhub.com,  Anatomie těla a pohybu (Theodore Dimon, Jr.)

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.