Strongman Champions League Finsko + Nejsilnější muž Gruzie + UK's Strongest Man/Woman | Výsledky a reportáž

U nás na domácí scéně je teď zhruba měsíc klid, na poděbradský závod bohužel nedojde, protože se pořadatelům nepodařilo sehnat dostatečný finanční obnos, aby závody vůbec mohly proběhnout. Bohužel i tohle se stává a na obhajobu celého týmu lidí, kteří závody připravovali, můžu říci, že to v dnešní době bohužel není jednoduchá věc. Za pár dní ale začne prázdninová show, která čítá k desítce různých domácích závodů... A rozhodně se bude na co těšit.

Než se ale k samotným závodům u nás dostaneme, můžeme vyplnit čekáním malým reportem dění ve světě. Těch závodů se od začátku května událo více, takže se pustím rovnou do toho.

Strongman Champions League Finsko

Známá strongman liga, která se pořádá napříč celou Evropou právě začala. 6. května se konal první letošní závod SCL. V západo-finském městě Vaasa své síly poměřilo celkem 12 strongmanů z celého světa. Největší zastoupení zde měli domácí Finové, ale na rovinu můžu říci, že se moc neukázali. Nejsilnější muž pro první závod SCL musel projít celkem šesti disciplínami. Frame Carry, tedy nošení ohrady, ve Finsku se nosilo 320 kg těžké závaží, což není moc, ale nosilo se na maximální vzdálenost, takže masakr. Vítěz zvládl v časovém limitu 60 vteřin celých 75 metrů. Házení pytlů, kde se házelo v časovém limitu 60 vteřin celkem 5 pytlů o váze 20, 24, 27, 30 a 34 kg přes laťku ve výšce 4,3 metru. Loading race, kde se na 10 metrů vzdálenou platformu nosily předměty o váze 100, 120 a 140 kg, další disciplínou byl Hercules Hold o váze 280 kg a poslední zkouškou síly se stal Viking press o váze 165 kg. Závod se konal vzhledem k počtu závodníků s eliminací, kdy po házení pytlů byly vždy poslední 4 závodníci v pořadí eliminováni a dál už nenastoupili. Závod zvítězil Američan Nathan Goltry, stříbro získal Andrea Invermizzi, kterého můžeme znát i z našich domácích závodů a bronz si odnesl Aivars Šmaukstelis.

Nejsilnější muž Gruzie

Závod se konal už 7. května v gruzínském hlavním městě Tbilisi. Utkalo se v něm celkem 6 závodníků v pěti disciplínách. Ty byly rozděleny do dvou dnů po vzoru velkých světových závodů, ale za sebe můžu dodat, že u nás by se závody vešly do jednoho odpoledne. Strongmani měřili své síly v Axle pressu na maximální váhu, nejvíce nad hlavou na závodech mohli diváci vidět 190 kg. Dále log lift na opakování se 150 kg, kde bylo k vidění 8 opakování. 400 kg Super yoke na 15 metrů, dále přitahování SUV na 20 metrů. Celý závod pak končil dřepy s 280 kg na zádech, cílem byl maximální počet opakování. Celému závodu vesměs dominoval jediný závodník, závodník jehož jméno je velmi známé a patří do úzké skupiny světové strongman špičky. Vítězem není nikdo jiný, než Konstantine Janashia, který svůj titul zároveň obhájil i z loňského roku.

UK's Strongest Man

Hned další týden po Srbsku byl pro změnu svátek siláků v Anglii. 27. května se sešli siláci v Nothingamu, aby se poměřili v pěti disciplínách, Super yoke o hmotnosti 405 kg. Incline Log Ladder, tedy loglift se šikmou opěrkou zad, velmi zvláštní, borci zvedali celkem 5 klád o hmotnosti 100 - 180 kg. Silver dollar deadlift, kde se zvedají speciální nástavce namísto závaží, disciplína byla na maximální váhu, vítěz zvládl 470 kg. Další disciplína je velmi nezvyklá, jmenuje se Bullring wrestling, já bych jí popsal jako přetahovaná o velkou ocelovou obruč. Poslední byly schody síly, kde se na pět schodů vynášely dvě 200 kg vážící závaží. Vítězem tohoto závodu pod Ultimate Strongman se stal Paul Smith.

THE FINAL BATTLE! | Britain's Strongest Man SHOWDOWN 2023

UK's Strongest Woman

Ve stejný den, jako se hledal nejsilnější muž Velké Británie, se konal stejný závod pro ženy, dámy a holky. Vše se konalo ve stejném městě, stejné hale, stejně tak pod záštitou Ultimate Strongman. První disciplínou pro dámy bylo přenášení 130 kg vážícího štítu na 20ti metrové trase na maximální vzdálenost, vítězka ušla přes 50 metrů. Dále Block press, tedy zvednutím kovového kvádru nad hlavu. Kvádr vážil 70 kg a šest z osmi závodnic si tady připsaly nulu, bylo to na ně prostě těžké. Dále 8 tun vážící dodávku odtáhnout na 20 metrů. Deadlift na max, kde se váha u všech přehoupla přes 200 kg, a vítězka disciplíny dokonce přes 300 kg. Poslední disciplínou bylo přehazování pytlů s pískem přes laťku. Ta byla 4 metry vysoko a házelo se celkem 5 pytlů ve váze od 10 do 18 kg. Nejsilnější ženou Velké Británie se stala Rebecca Roberts.

V dalším článku se podíveme na výsledky ze závodů Strongest Man in Iceland a Strongman Champions League Srbsko