Mr. Big Evolution Pro 2021 - náš Honza Turek se bohužel nevešel do TOP 10!

Portugalsko o právě uplynulém víkendu hostilo vůbec první evropskou soutěž IFBB Profesionální Ligy Jima Maniona, a to Mr. Big Evolution Pro 2021, které v letech 2018 a 2019 neslo strožejší název Portugal Pro.

Na pódiu tohoto klání dostali příležitost borci zastupující obě mužské kulturistické kategorie, tedy jak kategorii Open určenou pro těžkotonážníky bez rozdílu vah, tak i jejich lehčí kolegy, jejichž maximální váhový limit činí 212 liber.

Pojďme se prostřednictvím následujících řádku podívat na to, jak se borcům, mezi nimiž byl i náš Honza Turek, jehož přípravu jsme mohli sledovat, vedlo.

Kategorie Open:

Na pódiu se sešlo celkem 16 těžkotonážníků. Mohlo jich být i 17, když do Portugalska přicestoval také Essa Obaid, desátý muž Mr. Olympia 2015. Ten však krátce před startem utrpěl zranění zad, které mu zabránilo v tom se na soutěžní pódium postavit.

Na pódiu však nechyběl náš zástupce, kterým byl Honza Turek, pro něhož to byl druhý start mezi profesionály v Maniově Lize. Honzovým cílem bylo minimálně zopakovat slušnou osmou příčku, na kterou loni dosáhl při svém debutu na soutěži Europa Pro 2020.

Že se Honza neumístí lépe než-li na osmém místě, bylo zřejmé ihned při prvním semifinálovém porovnávání, do něhož si rozhodčí vyžádali šestici ve složení Tim Budesheim, Theo Leguerrier, William Martins, Andrea Presti, Vladislav Sukhoruchko a Krystian Wolski. Uprostřed řady přitom nejdříve pózovala dvojice Presti - Sukhoruchko, toho po zbytek porovnávání posléze vystřidal Budesheim.

Po nějaké době toho všichni měli dost, a bylo na nich zřejmé, že by rádi již poodstoupili do pozadí, a trochu si tak odpočinuli. Jiného názoru však byl hlavní rozhodčí, jenž je ždímal co mohl. Dokonce se do nich škodolibě obul, když pronesl:

Vy jste již unaveni? Já ne!

Bohužel se Honza nevešel ani do porovnávání druhého, v němž se před rozhodčími prezentovala pětice ve složení Khaled AlKazem, Adolf Burghardt, Alfred Chiriac, Andrea Muzim a Anton Shal. Honza v tu chvíli již věděl, že se, bohužel, na tomto klání nebude vejít ani do TOP 10.

Opět, stejně jako tomu bylo na Portugal Pro 2019, se tak ukázalo, že našim borcům se zde prostě nevede!

Honza Turek se tak před rozhodčími mohl ukázat až ve třetím porovnávání, ve kterém společně s ním pózovali ještě Jimmy Atienza, Dainius Barzinskas, Sergio Lima a James Bondi.

Po tomto vyvolávání následovalo porovnávání čtvrté, které bylo také tím posledním, a to ve složení stejném, jako tomu bylo u porovnávání prvního.

Potom však přišlo něco nevídaného, něco, co nikdo nečekal, něco, co nemá v IFBB Profesionální Lize Jima Maniona obdoby! Obvykle totiž po semifinálové části soutěže přichází na řadu část finálová, tedy volné sestavy, a další vlna porovnávání. Zde tomu však tak nebylo! Žádné volné sestavy, žádná finálová porovnávání, žádná pauza! Ihned se totiž přešlo k posedownu, po kterém následovalo velmi rychlé vyhlášení výsledků!

Vítězem byl vyhlášen Andrea Presti, jenž zaujmul již v roce 2018, kdy při svém profesionálním debutu vybojoval skvělou 2. příčku na George Farah Classic 2018!

Andrea, jenž nepatří strukturou postavy k těm nejlepším, avšak dokáže vždy zaujmout vynikající připraveností, tvrdým, plným a perfektně separovaným svalstvem, nedávno startoval na soutěži Wings of Strength Puerto Rico Pro 2021, na které bral 4. místo.

V Portugalsku však dokázal vybojovat nejen své první profesionální vítězství, ale také účast na Mr. Olympia, což se naposledy italskému zástupci podařilo před 28 lety!

Druhou příčku vybojoval Tim Budesheim. Ten sice vlastní o poznání koukatelnější postavu, i jeho nejsvalnatější póza patřila k tomu nejlepšímu, co soutěž mohla nabídnout, formou však za vítězem pokulhával.

Třetí místo v Portugalsku získal William Martins, jenž si debut připsal na před třemi týdny konaném klání Wings of Strength Puerto Rico Pro 2021, na kterém skončil sedmý.
I zde nabídl velké množství svalů, které jsou plné a tvrdé, ale také opravdu hodně špatný střed těla. Rozhodčím to však stačilo na to, aby jej umístili takto vysoko.

Honza Turek se nakonec musel spokojit se 14. místem. To samozřejmě může vnímat jako úkol, jenž zůstal nesplněn, avšak věříme, že jej to nezastaví, a nesebralo mu to motivaci v tom se nadále zlepšovat!
Ačkoliv Honza na pódiu vypadal velmi dobře připraven, za svými soupeři stále zaostává zejména v množství kvalitní svalové hmoty.