Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

Proč vitamín D?

Vitamin D nebo ho také můžeme nazvat D(iesel)!
Tento vitamín hraje důležitou roli ve stovkách reakcí a procesů ve vašem těle a rostoucí počet studií ukazuje mnoho potenciálních zdravotních výhod, včetně zdravých kostí, dobré svalové funkce a snížení rizika některých druhů rakoviny, srdečních onemocnění a cukrovky. 

Naše tělo přirozeně syntetizuje vitamín D ze slunečního záření a také ho může získat z některých mléčných výrobků. Nicméně tam je ohromující množství atletů dle studií, kteří mají nedostatek hladiny vitamínu D v séru, což může vést k různým zdravotním problémům a snížení fyzického potenciálu. 

Zde je top šest důvodů, proč by měli sportovci doplňovat Déčko:

1/ Nedostatek vitamínu D v našich podmínkách

Dostatek slunečního světla je důležitý, aby vaše tělo přirozeně produkovalo dostatek vitamínu D. Existuje pozitivní korelace mezi zeměpisnou šířkou a množstvím vitamínu D, který jste schopni syntetizovat ze slunečního záření. Jedna studie ukázala, že v období od listopadu do února v Bostonu a říjnu a březnu v Edmontonu není dostatek sluneční světla / záření k produkci vitamínu D3 přirozeně.
Takže pokud žijete v Čechách či na Slovensku, tak v podstatě nemáte dostatečný přístup ke slunečnímu záření od zhruba října do dubna a je vhodné zařadit suplementaci vitamínem D.

2/ Velká pravděpodobnost nedostatku vitamínu D

Studie z roku 2011 u profesionálních fotbalových hráčů a 2012 provedená u profesionálních fotbalistů z anglické Premier League ukázala, že zhruba 65% z jejich hráčů mělo nedostatkem vitamínu D v zimních měsících pro optimální sportovní výkon a zdraví. 

3/ Váš tón pleti může mít vliv na využití vitamínu D

Existuje významná korelace mezi odstíny pleti a nedostatkem vitamínu D. Máte-li tmavší tón pleti, může vaše tělo hůře a méně efektivně syntetizovat vitamín D ze slunce.

4/ Zvýšení svalové hmoty a rychlých svalových vláken 

U vitamínu D bylo prokázáno, že potenciálně může zvýšit svalovou hmotu a počet rychlých svalových vláken typu II (Fast Twitch).

5/ Zlepšuje sportovní výkon

Dále bylo u suplementace vitamínem D prokázáno, že zlepšuje sportovní výkon u sportovců s nedostatkem tohoto vitamínu. Pokud nechcete trávit hodně času na slunci nebo pít či jíst hodně mléčných výrobků, můžete získat některé velké výhody ze suplementace Déčkem.

6/ Zdravé kosti a snížení rizika únavové zlomeniny

Nižší sérová koncentrace vitamínu D může být predisponujícím prvkem únavové zlomeniny kostí. Jako sportovci máme naše klouby a kosti pod obrovským množstvím stresu a tlaku. Časté cviky s těžkými váhami a celkově častý sportovní výkon vystavuje náš pohybový aparát stresu a je nejčastější příčinou zlomeniny. Díky únavě vašich svalů se přenáší zatížení na klouby a kosti, což pak vede k celé řadě problémů.

Závěr

Vitamin D je velice důležitý a hraje několik významných rolí uvnitř vašeho těla a je důležitý zejména pro sportovce. Pokud je to možné, měli byste se zaměřit na pravidelný pobyt na slunci, kde vaše tělo bude moci přirozeně syntetizovat vitamín D ze slunečního záření. Samozřejmě to není potřeba přehánět, abychom se nespálili, ale 15 až 20 minut denně je dostačující. Měli byste zvážit doplnění vitaminu D pokud žijete u nás, kde máme slunce pouze pár měsíců v roce.

  • Dávkování: 2000 IU denně


Hodnocení článku:
  • 10
  • 1
Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Robert Humpál

Robert Humpál

Spoluzakladatel projektu Supertrener.cz a redaktor magazínu Kulturistika.com. V rámci projektu Supertrener.cz máte možnost využít mých služeb. Sestavím Vám kvalitně a podrobně zpracovaný jídelníček…

Diskuze

Související články

Výživa

Recenze multivitamínového produktu Vita Solution od Prom-in

04.10.2017/ 636x

Firma PROM-IN přichází na trh s novým komplexním produktem na bázi vitaminů a minerálů - VITA SOLUTION, v jehož složení jsou přímo zohledněny potřeby sportovců.

Výživa

Vitamín B12

30.07.2018/ 4088x

Chodí mi docela často dotazy na injekční aplikaci vitamínu B12 pro zlepšení svalové hmoty a síly. Pokusím se pár poznatků shrnout do následujících vět.

Výživa

Potraviny (doplňky) pro silnější srdce

13.05.2018/ 1174x

Kardiovaskulární nemoci jsou celosvětovou příčinou smrti, ale směs správných potravin a některých doplňků může snížit rizikové faktory.

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím