Europe's Strongest Man 2024 - Kompletní výsledky a reportáž

Minulý víkend byl ve znamení silových sportů. V Sobotu 13. dubna 2024 se do Leedsu ve Velké Británii, do First direct arény sjelo celkem dvanáct nejsilnějších mužů Evropy, aby zjistili, který z nich je ten nejsilnější. Hala byla do posledního místa vyprodaná a lační diváci se těšili, co strongmani tentokrát předvedou. Mezi závodníky byla samá zvučná jména jako Luke Stolman, Oleksii Novikov, Gavin Bilton nebo loňský šampion Pavlo Kordiyaka. Pro českého fanouška byl závod o to zajímavější, že na startovní listině i ve startovním poli vlála česká vlajka. Ondra Fojtů se definitivně probojoval mezi top světovou, špičku, jak dopadl? To se dozvíte v následujícím reportu.

Jak jsem již zmiňoval, dvanáct borců z Evropy se postavilo na startovní čáru, čekalo je celkem pět těžkých disciplín, které určí šampiona pro letošní rok.

Nicol stones

Strongman sport je svým způsobem nevyzpytatelný, pořadatelé si mohou vymyslet nejrůznější zvedání těžkých předmětů, přenášení, zvedání, tlačení, tahání. Tahle disciplína je ale mnohem starší, než kdokoliv, kdo chodí po tomto světě. Nicol stones jsou dva kameny s kovovým úchopem ve tvaru oka. Doslova masakr je, že každý kámen váží jinak. jeden má 138 kg, druhý pak 114 kg. Pro disbalance nebo zranění jak dělané. Nicol stones se nosí na maximální vzdálenost a původní inspirací jim byly Dinnie stones, které se nachází v Potarch bridge.

Dělené třetí místo na značce 20ti metrů kameny donesli dva borci Aivars Šmaukstelis a Luke Stoltman. Druhé místo obsadil Shane Flowers, který kameny donesl do vzdálenosti 22,62 metrů. Vítězství v disciplíně - a teď pořádný aplaus - Ondřej Fojtů, který byl pořadateli označován stále za nováčka, i když profesionální show už za sebou má. Ondra kameny donesl do vzdálenosti 24,15 metru. Přičemž světový rekord v této disciplíně stanovil vloni Eddie Williams a to o délce 31,66 metru.

Car walk

Divácky úžasná disciplína, aneb jak ozvláštnit super yoke, postav okolo něj auto. V trase 15ti metrů bylo nutné přenést auto o hmtnosti 450 kg. Závodníci to měli všechno velmi na těsno. Mezi top 4 závodníky bylo pouhých 0,6 vteřiny. To je hodně málo a rozhodčí museli být opravdu přesní. Nicméně třetí místo si s časem 16,67 vteřiny vyběhal Oleksii Novikov, který je na běhavé disciplíny velmi dobrý. Druhé místo s časem 16,57 vteřiny obsadil Nikolas Cambi, italský borec, který má doma pohár vítěze z Arnold Amateur Strongman 2021 z kategorie U105. Nejrychlejší z celého startovního pole byl Luke stoltman, ten auto odnesl v čase 16,13 vteřiny. Ondra Fojtů v disciplíně skončil 7. s časem 26,09.

Deadlift ladder

Pět činek začínajících na 300 kg, každá další vždy těžší a ta poslední končí na 380 kg. Závodníkovi tedy "stačí" když udělá 5 opakování mrtvého tahu. To bylo samořzejmě řečeno s hodně velkou nadsázkou. Pro závodníky ale úkol, kterého se musí zmocnit v co nejkratším čase. Top 4 borci zvládli všech pět pozvedů. Na třetím místě se umístil Frederik Johansson ze Švédska s časem 50,6 vteřiny. Ukrajinec a nejsilnější muž světa roku 2020 Oleksii Novikov, ten disciplínou prošel za 47,91 vteřiny.

Vítězství v disciplíně pak předvedl specialista na mrtvé tahy estonský borec Rauno Heinla a to v čase 41,28 vteřiny. Malá vsuvka, Raunovi je 41 let. Ondra Fojtů se umístil v disciplíně na deváté pozici, kdy zvládl 4 mrtvé tahy v čase 35,23 vteřiny. Při této disciplíně bohužel po dvou pozvedech odstoupil Konstantine Janashia, který si zranil ruku při úchopu hned v první disciplíně Nicol Stones. Pro Konstantina závod tedy skončil. Snad bude brzo v pořádku.

Europe's Strongest Man 2024 | first direct arena

Viking press

Kontroverzní disciplína, která v minulosti budila hodně emocí, disciplína, která je velmi striktní, co se týče pravidel, ale pro rozhodčí velmi těžká a nevděčná na rozhodování. Krásně vyvedený viking press s dřevěnými kládami. Pro českého fanouška výborná podívaná, protože Ondra Fojtů nasoupil proti Lukovi Stoltmanovi. Kromě Frederika Johanssona neměl nikdo ze startovního pole žádný problém s tlaky.

Třetí místo bylo dělené a obsadili ho Luke Sotltman, Aivars Šmaukstelis a Nicolas Cambi, ti všichni zvládli skvělých 13 opakování. O jediné opakování navíc stačilo Oleksiimu Novikovovi ke druhému místu, tedy 14 kousků. A opět přidávám - obrovský aplaus - Ondra Fojtů pokořil celé startovní pole svými 16ti opakováními, k tomu sedmnáctému kousek chyběl. Obrovská gratulace. Před poslední disciplínou Ondra bojoval o bednu.

Atlas Stones

Píšu to vždycky, když ve Velké Británii ukončují atlasovými kameny, jako jejich většina závodníků, a je-li na startovní listině jméno Stoltman, tak není o čem. Ale Tom tu dneska není, i když Luk mu určitě ostudu neudělal. Celkem 5 betonových koulí o váze 120 - 180 kg na čas na různě velké podstavce, čím těžší kámen, tím nižší podstavec. Taková klasika Giant's live závodů. Nic víc, nic míň. Mám kameny rád, závodí se v párech, dva protivníci... ale zároveň proti celému startovnímu poli.

Diváci řvou, závod jde do finále. Třetí místo Rauno Heinla, 5 kamenů v čase 24,6 vteřiny. Durhé místo je opět dělené Luke Stoltman a Aivars Šmaukstelis - oba pět kamenů v úplně stejném čase 18,58 vteřiny. To je mazec... Vítězem se však stává Shane Flowers, který byl pouze o setinky rychlejší, ten zvládl všechny kameny za 18,53 vteřiny.

Europe's Strongest Man 2024 - Giants Live

Letošní ročník souboje o nejsilnějšího muže Evropy máme za sebou. Letos okořeněný českou účastí a s příslibem, že do dalších let Ondra určitě zasáhne ještě zásadněji. Minimálně z mé strany to znamená více fandění. Ondrovi bych určitě přál, ať mu vydrží zdraví a ještě přibude nějaká síla. Po sečtení výsledků se bohužel Ondra do top 3 nevešel, i když jen opravdu těsně, příště to snad vyjde. Celkovou bronzovou příčku obsadil se 40 body Oleksii Novikov, stříbro vybojoval Aivars Šmaukstelis, získal 43 bodů. Prvenství si po svém titulu z roku 2021 opět přivlastnil ten letošní se 44 body Luke Stoltman. Gratulace. Na Ondru vyšla letost bramborová se 38 body. Ondro držím palce pro tvůj příští závod, určitě to cinkne...