Rozhovor s kulturistou Jiřím Čermákem, který ovládl Arnold Classic Europe 2021!

V tomto rozhovoru se zaměříme na život profesionálního kulturisty Jiřího Čermáka, který nedávno vyhrál své první profesionální závody Arnold Classic Europe 2021 ve váhové kategorii do 95kg! Jirka ve svých 45 letech dokázal, že ačkoliv se narodil v roce 1976 a patří tak k veteránům, má stále co nabídnout. To však také ukázal již na zmíněném Arnoldu, kde doslova svou formou vyrazil dech. Pojďme se teď přesunout k rozhovoru, ve kterém zabředneme do Jirkova života.

Ahoj Jirko. Nejprve bych ti chtěl pogratulovat za celý náš tým Kulturistika.com k zisku zlata, které jsi vybojoval na Arnold Classic Europe 2021

Dekuji velice.

Pokud se nemýlím, tak to byli tvoje první závody mezi profíkama. Jaké to pro tebe bylo?

Co se postupu v přípravě tak změna nebyla žádná. Možná jen vetší tíha zodpovědnosti, abych si na poprvé neuříznul ostudu.

Tušil jsi, že bys mohl vyhrát svojí kategorii?

Netušil, nemyslel jsem vůbec na výsledek, zajímalo mě jen udělat vše na 100% a pózoval v klidu.

Ty jsi se v roce 2018 vrátil na závodní prkna – proč jsi předtím skončil a proč jsi se vrátil?

To byla jedna vteřina a bylo rozhodnuto. Řekl jsem si ze si třetí účast na Mistrovství světa co nám v roce 2005 byla státem znemožněna vezmu zpátky a to se povedlo i s úroky protože jsem vyhrál.

Kdy jsi se vlastně stal profíkem?

V roce 2019 kdy jsem v Rumunsku na Diamond Cupu vyhrál absolutku.

Jak to trvalo dlouho než jsi vybojoval profi kartu?

Závodím od 18 let, prošel jsem si vším od junioru. Vyhrál jsem vše co šlo, vyhrál jsem Grand Prix Opava, mezinárodni Mistrovství Švýcarska a hromadu dalších pohárovek a samozřejmě Mistrovství Čech, Mistrovství České republiky jak v juniorech tak chlapech. V roce 2003 jsem zkusil nominaci na Mistrovství Světa a v Indické Bombaji jsem v kategorii do 80kg kde bylo 28 závodníků skončil šestý. Rok na to jsem na MS v Moskvě byl 8. V roce 2005 nám byl znemožněn start na MS v Sanghaji a pak jsem si dal 14 letou zavodni pauzu.

Jiří Čermák

Jak jsi se dostal ke kulturistice?

Dělal jsem od mala atletiku a v 18 jsem přišel do fitka a byl jasno.

Plánuješ letos ještě nějaké závody?

To záleží jestli se něco objeví v kalendáři - 25.9. je v Praze Diamond Cup, týden na to Mr.Universe, ale vše je v kategorii open takže pro nás prcky těžké.

Za tu dobu co cvičíš a závodíš, jak vnímáš změnu kulturistiky jako takové?

Průměr na Mistrovství České republiky je horší a naše špička mezi profíky je výrazně lepší. A mnohonásobně se zvýšil počet závodníku v jiných kategoriích, ale já jsem ryzí kulturista, takže to pro mě moc není. Vetší je také počet lidi co se neustále natáčí, fotí a projít fitkem aniž bych někomu vlezl do zaberu je těžké (smích).