Masters Olympia 2023 - Co přinesla obnovená soutěž veteránů (2. den) ? Výsledky a reportáž

Uplynulo dlouhých jedenáct let od doby, kdy se konal donedávna poslední ročník Masters Olympia, vrcholné soutěže, kde mohou poměřovat síly skvělí závodníci nad 40 let. Jak jsme vás ale informovali koncem minulého roku, rok 2023 se ponese ve znamení pokračování této prestižní soutěže, jejíž dosud poslední ročník ovládl nestárnoucí Dexter Jackson. A první den, o kterém jsme vás informovali ve včerejší reportáži, nabídl vskutku strhující podívanou, přičemž jedním z pomyslných vrcholů večera bylo vítězství legendárního japonského kulturisty Hidetady Yamagashiho v divizi do 212 liber a jeho následná kvalifikace na Mr. Olympia.

Dnes však přichází na řadu vyjma kategorií fitness, figure, physique mužů a bikini také divácky nejatraktivnější kategorie Open, do níž dostal pozvánku také český profík Slavoj Bednář. Pojďme se podívat, jak celá soutěž vypadala.

Figure

To kategorie figure nabídla hned 18 závodnic, takže o konkurenci nebyla nouze. Tím spíš, když se na seznamu pozvaných závodnic objevila například Jessica Reyes Padilla, která loni získala stříbro na Olympii a letos se na klání již kvalifikovala vítězstvím na nedávném Texas PRO. V cestě jí ale podle očekávání mohla stát vítězka letošního Vancouver PRO kvalifikovaná Gina Palma nebo americká závodnice Donya Jackson kvalifikovaná na Olympii vítězstvím na Tri-City Classic PRO. Konkurence proto byla samozřejmě nadmíru pestrá a dalo se očekávat, že rozhodně bude na co koukat.

Již pozice atletek v prvním calloutu naznačovala, že přesně v duchu souboje těchto tří závodnic se celá soutěž ponese. Ginu, Jesssicu a Donyu nakonec v prvním calloutu doplnila ještě Corrie Morales a bylo tak jasné, že mezi těmito čtyřmi atletkami se nachází i budoucí vítězka této soutěž. Ačkoliv podívaná to byla doopravdy napínavá, vítězka mohla být jen jedna. První místo a s ním i finanční odměnu ve výši 10 tisíc dolarů si po napínavém souboji odnesla právě Jessica Reyes Padilla.

Fitness

Navzdory tomu, že všechny ostatní kategorie čítaly mnohdy až ke dvaceti závodníkům či závodnicím, v kategorii fitness pozvánku obdrželo jen 9 sportovkyň. Hned 6 z nich přitom pocházelo ze Spojených států a tuto výpravu ještě doplnila Marta Aguiar z Uruguaye, Maria Cerbelli z Kanady a finská závodnice Minna Pajulahti. Největší favoritkou klání byla ale americká závodnice Stephanie Jones, která si již v této sezóně odnesla například bronz z Vancouver PRO 2023. Právě ta se nakonec objevila v prvním vyvolávání, kde ji nakonec doplnila zmíněná Minna Pajulahti, Tamara Vahn a Babette Mulford.

Ačkoliv všechny soupeřky předvedly opravdu dobrou formu a na stagi ze sebe vydaly maximum, po právu si první místo z Olympie Masters a tím pádem i kvalifikaci na Mr. Olympia a finanční odměnu ve výši deseti tisíců dolarů vysloužila finská závodnice Minna Pajulahti, která na pódiu ukázala opravdu oslnivé vystoupení.

TOP 5

1. Minna Pajulahti
2. Stephanie Jones
3. Tamara Vahn
4. Jenny Worth
5. Debbie Fowler

Physique mužů

Kategorie physique mužů nakonec nabídla skvělou podívanou, když pozvánku k účasti dostalo hned dvacet borců. Mezi horkými favority na vítězství přitom byl účastník loňské Olympie Myron Griffin, kterému se určitě nechystal dát zadarmo nic ani americký závodník Arya Saffaie, který ovládl letošní Tampa PRO, takže svou kvalifikaci na Olympii již má v kapse. Opodál nechtěl stát ani Dajuan Freeman, který ještě stále aktivně soutěží s mladšími konkurenty. Přesně tato trojice nakonec představovala i první vyvolávání, kde je ještě trochu nečekaně doplnil Sharif Reid, který se představil v opravdu skvělé formě.

V průběhu závodů však jasně dominoval Arya Saffaie, který ukázal velmi dobrou formu a ostatní závodníci se na něj tak příliš nechytali. Z velmi emotivního vyhlašování výsledků si nakonec odnesl první místo i finanční odměnu taktéž ve výši 10 tisíc dolarů. A byť kvalifikační vstupenku na Mr. Olympia již úplně nepotřebuje, věříme, že mu další profesionální vítězství v této sezóně udělalo radost.

Bikini

Bikini fitness představovaly snad tu nejnabitější kategorii, protože pozvánku ke startu nakonec dostalo hned 21 závodnic. Mezi nimi se za největší favoritky daly považovat pravděpodobně Jessica Wilson, Janine Herrera a Elisangela Angell. První ze zmíněných závodnic se přitom kvalifikovala na Olympii prostřednictvím vítězství na DC PRO 2023, takže měla nad ostatními lehký náskok, ovšem zbylé dvě závodnice již letos také závodily a byť skončili nakonec zhruba v půlce startovního pole, ukázaly, že umí předvést velmi dobrou formu. Přesně tyto tři závodnice to nakonec dotáhly do prvního vyvolávání, kde je nakonec doplnila ještě Nucia Freitas Samo ze Švýcarska.

Nakonec se v průběhu závodu navzdory skvělé připravenosti všech závodnic nic překvapivého nestalo a pro první místo si s klidem dokráčela Jessica Wilson, pro kterou je to tak další vítězství v této sezóně. Kvalifikaci na Olympii již má, ovšem titul Mrs. Olympia v kategorii bikini je jistě dalším cenným vítězstvím této sportovkyně, která má mimochodem doktorát z veterinární medicíny.

Open

Jestli nějaká z kategorií od začátku slibovala fascinující podívanou, byla to kategorie open, kde se sešla celá řada zvučných jmen. Mezi hlavními favority na vítězství byl Kamal Ergargni, vítěz Mr. Olympia do 212 liber z roku 2019, který sice mohl závodit v divizi s váhovým omezením, ale sám se rozhodl pro open. Ačkoliv se od začátku dalo předpokládat, že v otevřené kategorii nebude největší, ve své kariéře skvělou připraveností, tvrdostí i precizním pózingem už mnohokrát porazil objemnější kulturisty.

Nic mu však zadarmo nechtěl dát ani Phil Clahar, který na letošním ročníku Orlando PRO porazil favorizovaného Hassana Mostafu a svou účast na Olympii tak má pro letošek jistou. Do finálového pořadí tak ještě mohl promluvit zkušený Joshua Lenartowicz nebo Maxx Charles, mnohonásobný účastník Mr. Olympia, který se může pochlubit obvodem paží převyšujícím neuvěřitelných 58 cm.

Již v průběhu prejudgingu se ukázalo, že atleti z tria Charles-Clahar-Ergagni přišli ve skvělé formě a nebylo se tak čemu divit, že si zasloužili první vyvolání. Uprostřed řady finálového vyvolávání stál o více než půl hlavy nižší Ergagni s pořadovým číslem 157. Po jeho pravici byl pak s pořadovým číslem 155 o poznání vyšší Maxx Charles a trojici pravděpodobných medailistů uzavíral z levé strany s číslem 156 Clahar. Mezi tyto tři závodníky se nakonec dostal ještě Fred Smalls, od kterého se žádné úspěchy (i kvůli špatnému vzhledu celkové postavy kvůli v minulosti utrženému prsnímu svalu) neočekávaly.

Nakonec mu však patřilo “až” čtvrté místo, přičemž bronz bral Phil Clahar, kterého to vzhledem k jisté účastí na Olympii vůbec mrzet nemusí. Druhou příčku nakonec obsadil famózní Maxx Charles a zvítězil Kamal Elgargni. Pátou příčku nakonec získal Kenneth Jackson a dá se předpokládat, že někde kolem 6. místa se mohl pohybovat i Slavoj Bednář, kterému se forma tentokrát také vydařila.