Rostlinné proteiny jako módní výstřelek, nebo výběr kvalitnějších potravin?

V současné době najdeme spousty článků o rostlinných proteinech a tím pádem i názorů na ně. Na internetu na ně koluje nepřeberné množství nabídek, ale jen málo kdo se v nich dokáže vyznat, natož teprve vybrat ten správný a kvalitní.

Mnoho lidí experimentuje a tak saháme po veganských suplementech jen ze zvědavosti. Jedni je užívají z etických důvodů. Druzí jsou rádi středem pozornosti a tak vymýšlí, čím by se mohli od ostatních lišit a tak místo klasického syrovátkové proteinu užívají veganský, jen aby si připadali výjimeční. Avšak je to ta správná cesta?

Opravdu velký výběr..

Na běžném eshopu se můžeme nejčastěji setkat hned s několika rostlinnými proteiny  - Hrachovýkonopnýrýžový, sojový nebo s jejich kombinacemi. Občas můžeme narazit na mandlový, slunečnicový, chia, lupinový nebo dýňový.

Při výběru klasických syrovátkových proteinů není až tak těžké vybrat pro nás ten vhodný. Zdroj je jasný. Jediné, co řešíme je značka, množství zastoupených bílkovin a rychlost vstřebatelnosti. U veganských proteinů bychom měli dbát větší důraz na rozhodování, protože to není až tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Zbývají 3 dny
Zbývají 3 dny
Zbývají 3 dny

Prom-in Health Balance

479
− 26%
399
Zbývají 3 dny

MadMax Trhačky

199
− 30%
169

Kombinace je klíč k úspěchu!

Pokud už se rozhodneme, že chceme během svého dne zařadit do jídelníčku rostlinný protein, měli bychom vědět pár důležitých informací.

Kámen úrazu přichází při zjištění, že největším problémem u veganských proteinů je to, že některé z nich neobsahují velké spektrum aminokyselin. Co to pro nás znamená? Aminokyseliny se dělí na esenciální (přijímáme je z potravin) a neesenciální (tělo si je dokáže vytvořit samo). Čím více v naší potravě je zastoupené množství esenciálních aminokyselin tím je bílkovina kvalitnější. Nejvíce esenciálních aminokyselin je zastoupeno v živočišných bílkovinách – vejce, mléko a maso.

Tím pádem, pokud budeme používat například jen rýžový, nebo hrachový protein nepřijmeme tak kvalitní bílkovinu, jako například ze syrovátkového proteinu. Avšak i v tomto případě se najde řešení! A tím je příjímání různých druhů rostlinných proteinu dohromady. Pokud nebudeme používat již zmíněný hrachový nebo rýžový protein samostatně, ale zkombinujeme je dohromady, získáme širší spektrum aminokyselin a tak bílkovina vytvořená z naší kombinace bude mnohem kvalitnější!

Avšak nemusíme kupovat samostatně dva druhy rostlinných proteinu a doma je kombinovat dohromady. Na internetu najdeme mnoho vícesložkových rostlinných proteinů, které byly vytvořeny právě na základě toho, aby obsahovaly co nejkvalitnější bílkovinu. A právě tyto vícesložkové veganské proteiny jsou ty, po kterých bychom měli sáhnout, pokud už se rozhodneme vydat rostlinou cestou výživy. Kvalita rostlinných proteinu je ovlivněna také tím, jestli je výrobek RAW (neprošel tepelnou úpravou, která by byla vyšší než 45 stupňů Celsia). Pokud je raw, obsahuje řadu antioxidantů a živých enzymů!

Konopný protein

Specifikum samo o sobě. Jestli se rozhodneme právě pro tuto surovinu, tak ji nemusíme kombinovat s jinými rostlinnými proteiny. Konopí obsahuje všech 23 aminokyselin a tak se nemusíme bát, že by bílkovina z této super potraviny nebyla dostatečně kvalitní. Kromě toho v něm nalezneme dokonalou rovnováhu mezi všemi nenasycenými mastnými kyselinami omega 3,6 a 9.

Kvalita nebo tahák na peníze?

Rostlinné bílkoviny byly dlouho dobu opomíjeny. Když už o nich byla řeč, spíše jimi bylo dokonce i opovrhováno. Většina lidí stavěla svůj jídelníček spíše na živočišných bílkovinách a těm rostlinným se raději vyhýbala. Proč? Protože rostlinné bílkoviny nebyly považovány za dost kvalitní ve srovnání s živočišnými. Časy se ale změnily a v současnosti se tento fenomén posouvá kupředu. A nestačíme se ani divit, jaké benefity unikaly naší pozornosti.

Pokud je správně zkombinujeme, jak jsme si již uvedli, bílkovina bude dost kvalitní. Většina rostlinných proteinů také obsahuje nemalé množství vlákniny. Jsou bohaté na vitaminy a minerály. Tělo je vstřebá rychleji a mnohem lépe než ty živočišné. Náš denní přísun živin by měl být co nejpestřejší. Proto další příjem živočišné bílkoviny v podání syrovátkového proteinu není zrovna trefa do černého.

Jeden velký mínus, který se může pojit s rostlinnými proteiny je chuť. Většina výrobců, kteří se zabývají veganskými proteiny dbají na jeho přirozenost a tak jim přijde zbytečné přidávat do přírodního produktu chemická sladidla. Avšak na trhu se najdou i tací, kteří se snaží pokrýt co nejširší plochu odběratelů a pro ně vytváří rostlinné proteiny se známými chutěmi – vanilka a čokoláda. Pokud se tedy rozhodneme pro rostlinný protein, který bude obsahovat více bílkovinných složek, určitě chybu neuděláme.  

Měli bychom si uvědomit, že protein ať už syrovátkový nebo rostlinný je pořád jen doplněk stravy! Proto pokud čekáme, že nás spasí, tak čekáme mylně. Základem je vyvážená strava, správný a pořádný trénink. Poté jsou doplňky něčím navíc, co nám během naší cesty pomůže dosáhnout cíle..

Zdroj: Vegan v kondici; Brazier Brendan 

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.