Kokosový olej a jeho vlastnosti i použití

Kokosový olej je ve výživě celkem často diskutovaným tématem. Jedni na něj koukají přes prsty a silně ho haní, druzí na něj nedají dopustit. A proto se na kokosový olej podíváme dnes trochu podrobněji i my. Pravdou je, že kokosový olej nabízí celou řadu zajímavých benefitů, a to nejen co se nutričního profilu týče, a proto je škoda na něj úplně zanevřít. 

Obsah článku:

Teoretické okénko – co to vlastně je ten kokosový olej?

Abychom se mohli bavit o nutričních výhodách a nevýhodách kokosového oleje, je potřeba si nejprve představit jeho základní varianty. Můžeme se setkat s rafinovaným kokosovým olejem a panenským kokosovým olejem. Jak už to tradičně bývá, panenská varianta je mnohem zdravější a vhodnější, než druhá zmíněná. Panenský kokosový olej je nejméně rafinovaný a nejprospěšnější. Vyrábí se z kopry nebo sušeného kokosového masa, které se vyjme ze skořápky a lisuje, aby se z extrahovaly přírodní oleje. Obvykle má skvělou oříškovou a lehce sladkou chuť.

Kokosový olej

Rafinovaný kokosový olej prošel procesem rafinace, který zahrnuje procesy čistění, bělení a zbavení vůně. Na rozdíl od panenského kokosového oleje nemají rafinované oleje výraznou kokosovou chuť ani aroma. Nedoporučují se ke konzumaci, protože mnohé z nich jsou vyrobeny za vysokých teplot a za použití různých chemikálií, které mohou zničit prospěšné antioxidanty původního kokosového oleje. Nicméně rafinované kokosové oleje najdou uplatnění třeba při výrobě krémů, či jiné kosmetiky.

Při pokojové teplotě (kolem 25 °C) má kokosový olej pevnou strukturu, a při vyšších teplotách začíná kapalnět. Má vysoký bod zakouření (konkrétně 175 °C), a proto je vhodný pro použití v teplé kuchyni, protože se nepřepaluje. Kokosový olej má vysoký obsah nasycených mastných kyselin, a právě proto je v posledních letech dost často haněn a kritizován, protože se předpokládá, že nasycené mastné kyseliny mají negativní vliv na kardiovaskulární zdraví a studie na toto téma jsou dost rozporuplné, ale k tomu se ještě vrátíme později.

Teoretické okénko v teoretickém okénku, anebo co to vlastně znamená, že má vysoký obsah nasycených kyselin?

Tuky se skládají z malých sloučenin, kterým se říká mastné kyseliny. Ty jsou tvořeny řetězci s různou délkou. Většina tuků a olejů je složena z triglyceridů s dlouhým řetězcem. Kokosový olej je v tomto ale trochu unikát. Mastné kyseliny obsažené v kokosovém oleji jsou mastné kyseliny se středním řetězcem (MCT – medium chain triglyceride), které se dále vyskytují například v mateřském mléce. Tento typ ruku se velmi dobře metabolizuje a dává kokosovému oleji celou řadu zajímavých benefitů. Mezi tyto jedinečné tuky patří:

  • kyselina kaprylová
  • kyselina laurová
  • kyselina kaprová
  • kyselina myristová

Většinu mastných kyselin, které přijímáme v potravě tvoří mastné kyseliny s dlouhým řetězcem. Ovšem mastné kyseliny se středně dlouhými řetězci, které najdeme v kokosovém oleji jsou metabolizovány úplně jinak než běžné mastné kyseliny. Dostávají se totiž ze střev přímo do jater, kde jsou využívány jednak jako rychlý zdroj energie nebo jsou přeměněny na takzvané ketolátky (ketony), které se používají v léčbě řady onemocnění mozku, jako je například epilepsie nebo Alzheimerova nemoc.

MCT tuky se pyšní snadnou stravitelností, z čehož plyne schopnost rychle poskytnout energii. Oproti mastným kyselinám s dlouhým řetězcem, mají MTC tendenci méně se proměňovat na tuk, proto jsou také často zmiňovány jako pomocníci při snaze redukovat tuky. Mezi další highlighty patří vysoký obsah antioxidantů a antibakteriální účinky.

Největší benefity kokosového oleje

Kokosový olej má široké využití a celou řadu úžasných benefitů. Pojďme se společně podívat na ty nejzásadnější z nich.

Může podpořit spalování tuku a je oporou pro zdravé trávení

V tomto ohledu nabízí kokosový olej hned několik zásadních výhod. Již dříve bylo zmíněno, že se metabolizuje v játrech, poskytuje rychlý zdroj energie a oproti mastným kyselinám s dlouhým řetězcem má tendenci se mnohem méně ukládat ve formě tělesného tuku. Dále dokáže zvýšit pocit sytosti, což umožňuje přijímat méně kalorií. Například kyselina kaprová dle výzkumů přispívá k významnému zlepšení funkce štítné žlázy, pomáhá snižovat klidovou srdeční frekvenci a pomáhá tělu spalovat tuky na energii. Nicméně rozhodně to neberte tak, že kokosový olej má schopnost podpořit spalování tuků, tak jej budete jíst po lžících každý den. Stejně jako jiné oleje, je i kokosový olej velmi kalorický a je potřeba s ním zacházet opatrně.

Díky svým antibakteriálním vlastnostem může kokosový olej může také podpořit trávení. Sloučeniny přítomné v kokosovém oleji bojuji proti bakteriím a parazitům, které se nacházejí uvnitř zažívacího traktu. Tyto účinky ocení například jedinci trpící syndromem dráždivého tračníku. Kokosový olej také pomáhá vstřebávat živiny a aminokyseliny.

Poskytuje rychlý zdroj energie

Kokosový olej je velmi oblíbený mezi vytrvalostními a silově vytrvalostními sportovci, protože poskytuje rychlý a spolehlivý zdroj energie. Jak bylo zmíněno již výše, oproti kyselinám s dlouhým řetězcem, jsou MCT tuky metabolizovány již v játrech, což z nich dělá podobně dobrý zdroj energie jako jsou sacharidy. Toho využívají například triatlonisté, či běžci, kteří potřebují spolehlivý zdroj energie pro svoje výkony. MCT tuky mají navíc schopnost podpořit činnost metabolismu.

Zázrak pro pokožku

Kokosový olej nachází užití i zevně. Jedním z nejznámějších a nejvíce doceňovaných benefitů kokosového oleje jsou jeho blahodárné účinky na pokožku. To proto, že má schopnost silně hydratovat a má antimikrobiální vlastnosti. Rychle se vstřebává a dodává pokožce důležité živiny, proto je velmi častou ingrediencí v kosmetických přípravcích nejrůznějšího charakteru. Díky tomu, že kokosový olej dodává pokožce živiny a hydratuje ji, má také prokazatelnou schopnost zabraňovat stárnutí pokožky. Aby toho nebylo málo, může být šikovným pomocníkem pro lidi, kteří trpí nejrůznějšími kožními onemocněními, jako je atopický ekzém nebo plísňových onemocnění. Jako bonus má také hojivé účinky.

Kokosový olej

Kokosový olej proti Alzheimerově chorobě

Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence. Tento stav snižuje schopnost mozku využívat glukózu na energii. Trávením mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem (MCFA) játry vznikají ketony, které jsou pro mozek snadno dostupné pro energii. Ketony dodávají energii mozku, aniž by k tomu potřeboval inzulín ke zpracování glukózy na energii. Vědci se proto domnívají, že ketony mohou kompenzovat časné příznaky mírné až středně těžké Alzheimerovy choroby tím, že poskytují alternativní zdroj energie pro mozkové buňky. Právě proto se kokosový olej jako jeden ze zdrojů MCT tuků jeví jako pomocník při léčbě i prevenci vzniku této závažné choroby.

Přehled studií z roku 2020 (zde) zdůrazňuje roli triglyceridů se středně dlouhým řetězcem v prevenci Alzheimerovy choroby díky jejich neuroprotektivním, protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem. Když už jsme u toho mozku, navážeme rovnou dalšími benefity, které se této části těla týkají – kokosový olej má totiž schopnost podpořit paměť a celkovou činnost mozku, zejména potom právě u starších jedinců.

Doporučujeme

Podpora pro kardiovaskulární zdraví

Kokosový olej má vysoký obsah přírodních nasycených tuků. Právě pro obsah nasycených tuků je kokosový olej často kritizován a studie jsou v tomto směru velmi rozporuplné. Jedním z možných vysvětlení protichůdných výsledků by mohly být různé metody mezi studiemi. Některé studie porovnávají účinky kokosového oleje s jinými zdroji nasycených rostlinných tuků, zatímco jiné jej porovnávají s nasycenými živočišnými tuky – jako je například máslo. Proto logicky každá studie dochází k trochu jiným výsledkům, a to na kokosový olej hází občas zbytečně negativní obraz.

Novodobé studie se převážně shodují na tom, že to v případě kokosového oleje s negativními účinky, které se váží ke konzumaci nasycených tuků, nefunguje tak, jako u nasycených tuků s dlouhým řetězcem, a dokonce může být i spíš prospěšný. Samozřejmě i v tomto případě platí, že rozdíl mezi lékem a jedem je pouze v množství. Asi bychom úplně doporučili si kokosový olej přidávat do kávy, nebo ho jíst po lžících, ale rozhodně se ho nemusíte bát jako čert kříže. Dle novodobých výzkumů kokosový olej může podpořit zvýšení hladiny HDL, tedy prospěšného cholesterolu a zároveň snižovat hladinu LDL, tady „škodlivého“ cholesterolu, čímž prospívá zdraví kardiovaskulárního systému.

Je skvělým zdrojem antioxidantů a dokáže podpořit imunitní systém

Kokosový olej je poměrně bohatý na nejrůznější antioxidanty, které pomáhají neutralizovat škodlivé molekuly zvané volné radikály. To zase pomáhá odvrátit celou řadu chronických a degenerativních onemocnění. Antioxidanty v kokosovém olej mají protizánětlivé účinky a mají schopnost chránit mozek a podporovat jeho funkčnost. Kokosový olej obsahuje kyselinu laurovou (monolaurin), u které bylo prokázáno, že redukuje kandidu, bojuje proti bakteriím a vytváří nepřátelské prostředí pro viry. Studie naznačují, že má kokosový olej má antimikrobiální účinky a pomáhá aktivovat protizánětlivou povahu imunitní reakce v lidském těle.

Jak kokosový olej využívat?

Jak bylo již zmíněno, pokud se chystáte si kokosový olej pořídit, rozhodně volte panenskou variantu. Rafinované verze, stejně jako u jiných potravin, nejsou tak prospěšné a ztrácejí klíčové živiny. A jak tedy konkrétně kokosový olej můžeme využívat?

Vaření a pečení

Kokosový olej lze použít při vaření a pečení a lze jej přidávat do smoothies. Přírodní, nerafinovaný, organický kokosový olej dodává jídlům příjemnou kokosovou příchuť, ale neobsahuje škodlivé toxiny, jako jiné hydrogenované kuchyňské oleje. Již víme, že kokosový olej je snadno stravitelný a jeho přidání do jídla nebo smoothies pomáhá rychle zvýšit energii, což ocení sportovci nejrůznějších odvětví. Díky vysokému bodu zakouření se hodí i pro restování masa a dalších potravin. Skvěle se hodí pro přípravu palačinek. Kokosový olej také v chladnu tuhne, takže se často přidává do nejrůznějších polev a dají se s ním kouzlit báječné dezerty. Přesto to s kokosovým olejem nepřehánějte – stále platí, že jde o vysoce kalorickou potravinu, která navíc obsahuje nasycené tuky, jejichž příjem by měl zůstat maximálně na hranici 10 % veškerých tuků, které za den přijímáme.

Kokosový olej

Na pokožku, vlasy i zuby

Kokosový olej lze také využívat jako hydratační mazadlo na pleť, odličovadlo, nebo zklidňující krém. Můžete jej využívat ve formě připravených kosmetických krémů, ale klidně jej můžete používat i čistý. Zvláště prospěšné je vetřít si ho do pokožky hned po sprchování. Funguje jako skvělý zvlhčovač a má antimikrobiální vlastnosti, které posilují zdraví pokožky a vlasů. Můžete z něj také vyrábět domácí masky na obličej i vlasy. Lze jej aplikovat i na rty jako balzám. Kokosový olej se také používá jako složka zubních past a má schopnost zuby bělit. V neposlední řadě je možné jej využívat jako masážní olej.

V domácnosti

Aby toho nebylo málo, kokosový olej funguje jako přírodní ochrana proti prachu, prací prostředek, lesk na nábytek a domácí mýdlo na ruce. Zabíjí bakterie a plísně, které se mohou ve vašem domě množit, a také udržuje povrchy lesklé.

Co si z článku odnést?

Kokosový olej patří mezi nejoblíbenější tuky vůbec. Přesto, že je zejména v poslední letech velmi kontroverzním tématem výživy, není potřeba z něj mít strach ani jej striktně ze stravy vyřazovat. Kokosový olej má široké uplatnění – pro svůj vysoký bod zakouření se skvěle hodí pro teplou kuchyni, lze na něm opékat maso, smažit palačinky, nebo přidávat do dezertů. Dodá pokrmům krásnou vůni. Pro konzumaci vybírejte zásadně panenskou, nerafinovanou verzi. Využívat ho můžete ale i zevně, má tendenci zvlhčovat pokožku a zabraňuje jejímu stárnutí. Kokosový olej se zkrátka doma nikdy neztratí.

Zdroje:

Hewlings S. (2020). Coconuts and Health: Different Chain Lengths of Saturated Fats Require Different Consideration. Journal of cardiovascular development and disease, 7(4), 59. https://doi.org/10.3390/jcdd7040059
Mumme, K., & Stonehouse, W. (2015). Effects of medium-chain triglycerides on weight loss and body composition: a meta-analysis of randomized controlled trials. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics, 115(2), 249–263. https://doi.org/10.1016/j.jand.2014.10.022
Boateng, L., Ansong, R., Owusu, W. B., & Steiner-Asiedu, M. (2016). Coconut oil and palm oil's role in nutrition, health and national development: A review. Ghana medical journal, 50(3), 189–196.
Maher, T., & Clegg, M. E. (2021). A systematic review and meta-analysis of medium-chain triglycerides effects on acute satiety and food intake. Critical reviews in food science and nutrition, 61(4), 636–648. https://doi.org/10.1080/10408398.2020.1742654
Verallo-Rowell, V. M., Katalbas, S. S., & Pangasinan, J. P. (2016). Natural (Mineral, Vegetable, Coconut, Essential) Oils and Contact Dermatitis. Current allergy and asthma reports, 16(7), 51. https://doi.org/10.1007/s11882-016-0630-9
Cunnane, S. C., Courchesne-Loyer, A., St-Pierre, V., Vandenberghe, C., Pierotti, T., Fortier, M., Croteau, E., & Castellano, C. A. (2016). Can ketones compensate for deteriorating brain glucose uptake during aging? Implications for the risk and treatment of Alzheimer's disease. Annals of the New York Academy of Sciences, 1367(1), 12–20. https://doi.org/10.1111/nyas.12999

Neelakantan, N., Seah, J., & van Dam, R. M. (2020). The Effect of Coconut Oil Consumption on Cardiovascular Risk Factors: A Systematic Review and Meta-Analysis of Clinical Trials. Circulation, 141(10), 803–814. https://doi.org/10.1161/CIRCULATIONAHA.119.043052
Sheela, D. L., Nazeem, P. A., Narayanankutty, A., Shylaja, R. M., Davis, S. P., James, P., Valsalan, R., Devassy Babu, T., & Raghavamenon, A. C. (2017). Coconut phytocompounds inhibits polyol pathway enzymes: Implication in prevention of microvascular diabetic complications. Prostaglandins, leukotrienes, and essential fatty acids, 127, 20–24. https://doi.org/10.1016/j.plefa.2017.10.004
Shilling, M., Matt, L., Rubin, E., Visitacion, M. P., Haller, N. A., Grey, S. F., & Woolverton, C. J. (2013). Antimicrobial effects of virgin coconut oil and its medium-chain fatty acids on Clostridium difficile. Journal of medicinal food, 16(12), 1079–1085. https://doi.org/10.1089/jmf.2012.0303
Wang, B., Li, L., Fu, J., Yu, P., Gong, D., Zeng, C., & Zeng, Z. (2016). Effects of Long-Chain and Medium-Chain Fatty Acids on Apoptosis and Oxidative Stress in Human Liver Cells with Steatosis. Journal of food science, 81(3), H794–H800. https://doi.org/10.1111/1750-3841.13210
Lin, T. K., Zhong, L., & Santiago, J. L. (2017). Anti-Inflammatory and Skin Barrier Repair Effects of Topical Application of Some Plant Oils. International journal of molecular sciences, 19(1), 70. https://doi.org/10.3390/ijms19010070
Lei, T., Xie, W., Han, J., Corkey, B. E., Hamilton, J. A., & Guo, W. (2004). Medium-chain Fatty acids attenuate agonist-stimulated lipolysis, mimicking the effects of starvation. Obesity research, 12(4), 599–611. https://doi.org/10.1038/oby.2004.69

 

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.