Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

Kakao

Jako děti jsme se vždy na čokoládu těšili a jako dospělí váháme před její konzumací kvůli štíhlé linii. To proto, že čokoláda je plná kalorií, cukru a tuku a konzumujeme ji tedy pouze zřídka a za odměnu.

V posledních letech některé výzkumy ukázaly, že kakao, základní přísada čokolády, může být dobré a velmi zdravé pro naše tělo.

Živiny této jednoduché fazole mohou pomoci omezit ukládání tuků v těle, poskytují dobrou náladu, krevní oběh a chrání buňky. 

Většina lidí se směje, když čokoládu nazveme ovocem, které roste na stromech, ale je to pravda ! Kakaový strom roste v tropických oblastech Střední a Jižní Ameriky v povodí Amazonky a Orinoka .

Lusky kakaovníku obsahují semena (fazole), které jsou bohaté na živiny a tuky. Kakaový prášek je plný pozoruhodných živin. Jedním z nich je theobromin (jemnější kofein) zodpovědný za lehké mentální stimulační vlastnosti, a který je také přítomen v menší míře v některých z čajů a v yerba mate.

Kakao také obsahuje esenciální aminokyselinu tryptofan, který je prekurzorem uklidňujícího serotoninu a anandamidu, který je také známý jako "rozkošná molekula" pro jeho schopnost podporovat relaxaci. Vyvážený výsledek těchto živin je uvolněná energie. Výzkumníci byli schopni prokázat jasné zlepšení nálady ve výzkumných studiích, kde účastníci konzumovali kvalitní čokoládu.

Šampion pro naše buňky a kardiovaskulární systém !

Ano, hodně pozitivních zpráv v posledních letech se točí kolem skupiny živin zvané flavonoidy, které čokoláda obsahuje. Tyto fascinující rostlinné produkty jsou známé pro své pozitivní účinky na krevní oběh a kardiovaskulární zdraví.

V několika významných studiích z posledních deseti let bylo prokázáno, že flavonoidy z kakaa podporují optimální průtok krve, krevní tlak a cholesterol.

Krev je skutečná odměna pro naše svaly po tvrdé svalové činnosti, protože poskytuje kyslík a energii, dopravuje živiny do tkání a zároveň odstraňuje molekuly odpadu jako je oxid uhličitý a kyselina mléčná.

Jak to funguje? Kakaovník je bohatý na arginin, který jak víme je bezprostřední předchůdce oxidu dusnatého. A oxid dusnatý je klíčovým regulátorem průtoku krve. 

Dalším kladem pravidelné konzumace tmavé čokolády je také snížení celkového cholesterolu a LDL cholesterolu a to navzdory obsahu nasycených tuků.

Kakao je také plné antioxidantů. Antioxidanty jsou důležité pro sportovce, kteří spalují více kalorií, a tak produkují více volných radikálů v těle.

Obecně platí, že čokoláda obsahující více než 70 procent kakaa je kvalitní a stále chutná dobře. Osobně ale doporučuji přidávat samotné neslazené kakako třeba do vloček nebo proteinových koktejlů , což je mnohem lepší možnost jak doplnit výhody plynoucí z kakaa.

Hodnocení článku:

10/10 (hodnoceno 1 uživatelem)

Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Robert Humpál

Robert Humpál

Spoluzakladatel projektu Supertrener.cz a redaktor magazínu Kulturistika.com. V rámci projektu Supertrener.cz máte možnost využít mých služeb. Sestavím Vám kvalitně a podrobně zpracovaný jídelníček…

Diskuze

Související články

Výživa

Vše, co potřebujete vědět o antioxidantech

29.07.2018/ 592x

Článek, ve kterém jsou vysvětleny základní pojmy související s antioxidanty a popsána jejich funkce pro organismus.

Výživa

8 příznaků nedostatku draslíku

10.04.2018/ 2341x

Draslík je zásadní minerál, který má ve vašem těle mnoho rolí. Pomáhá s regulací svalových kontrakcí, udržuje správnou funkci nervů a reguluje rovnováhu tekutin. My Vám dnes nabízíme 8 příznaků, které napovídaj, že tohoto minerálu máte nedostatek.

Výživa

Tuk / energie / výkon / kulturistika

13.03.2011/ 1254x

Přečtěte si něco o tucích a získané energii potřebné pro váš trénink.

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím