Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

Jak zvýšit přirozeně Testosteron

Testosteron je důležitý pro získání co nejvíce z vašeho tréninku. Je nejvýznamnější anabolický hormon v těle. Čím více ho máte, tím lépe budete získávat svalovou hmotu a pálit tělesný tuk. Zapomeňte na různé a předražené doplňky, které mají "údajně" zvyšovat hladinu testosteronu včetně Tribulusu, protože nefungují a raději se podívejme jak přirozeně a efektivně si pomoci díky naší stravě. Přestože ženy produkují méně testosteronu než muži, zvýšit hladinu testosteronu přirozeně může být přínosné jak pro muže tak ženy.

1. MOŘSKÉ PLODY

Krevety a jiné mořské plody je způsob jak zvýšit hladinu vitamínu D, který má silnou vazbu na vysoký TST. Výzkumní pracovníci na Harvardské škole veřejného zdraví v Bostonu zjistili, že muži s vyšší úrovní vitamínu D také měli vyšší hladinu testosteronu. Tato zjištění také mohou pomoci vysvětlit, proč studie "lékařství a vědy ve sportu a cvičení" uvedla, že muži a ženy s vyšší krevní hladinou vitamínu D mají tendenci mít silnější horní i dolní části těla včetně svalové síly. Bohužel, mnoho lidí má nedostatečné hladiny vitaminu D především během zimního období, což může způsobit, že hladina testosteronu padá.

Zdroj vitamínu D: olej z tresčích jater, sleď, losos, sardinky, makrely, vejce

2. DÝŇOVÁ SEMÍNKA

Jsou dobrým zdrojem zinku , minerálu, který hraje roli v tisících různých enzymatických reakcí v těle, včetně těch, které se podílejí na produkci testosteronu. Není žádné velká překvapení, že studie publikované ve "výživě" zjistili, že muži s nedostatečným příjmem zinku měli nižší koncentraci testosteronu. Zahrňte dýňová semínka do svého jídelníčku, můžete je přidát do ovesných vloček, jogurtu, salátů a dokonce do svých proteinových koktejlů.

Zdroj zinku: ústřice, krab, krůtí, kuřecí maso, hovězí maso, pšeničné klíčky, sezamová semínka, kešu oříšky, čočka

3. KOKOS

Kokos vám nejen pomůže vychutnat si více svoji stravu a připadat si jak na tropické dovolené :) , ale také může udržet TST na zdravé úrovni. Je to proto, že je zdrojem nasycených tuků, které hrají roli v produkci testosteronu. Ve studii zveřejněné v "The Journal of Clinical endokrinologie a metabolismu," zjistili, že zdraví muži, kteří přešli z jejich pravidelného vysokého příjmu tuku (13 procent nasycených tuků) na stravu s nízkým obsahem tuků (5 procent nasycených tuků) zaznamenali významný pokles v jejich hladinách testosteronu.
- Získejte až 10 procent svých kalorií z nasycených tuků, které vám pomohou udržovat hladinu testosteronu na svém vrcholu.

Zdroj nasycených tuků: Máslo, tučné mléčné výrobky, hovězí steak, jehněčí, palmový olej

4. OVESNÉ A PŠENIČNÉ VLOČKY

Kdo by si myslel, že pšeničné otruby by mohly pomoci zvednout vaši TST úroveň? Je to díky vysokému obsahu hořčíku. Studie provedená vědci v Turecku zjistila, že jedincům s vyšším příjmem hořčíku se zvýšila hladina TST. Za zmínku stojí, že hořčík je účinnější na posílení testosteronu v případě, že je kombinován se silovým cvičením. Hořčík je vyžadován pro stovky biochemických reakcí v těle, a produkce testosteronu je jeden z nich.

Zdroj hořčíku: Kakaový prášek, mandle, celá zrna, ovesné vločky, slunečnicová semínka, arašídové máslo , fazole

5. SÝR RICOTTA

Je jedním z nejlepších zdrojů syrovátkové bílkoviny z mléčných výrobků, takže je vhodný i pro fitness smýšlející kluky a holky. Nedávná studie bílých plášťů na University of Connecticut zjistila, že subjekty, které správně dopňovali syrovátkové bílkoviny zaznamenali nižší hladinu stresového hormonu kortizolu během regenerace a cvičení. Syrovátka je mléčný protein, který je obzvláště bohatý na větvené aminokyseliny, které pomáhají otupit odpověď kortizolu během období intenzivního tréninku. To je důležité, protože kortizol může bránit výrobě pohlavního hormonu, což je testosteron. Tím pádem může kortizol zároveň podporovat ukládání tělesného tuku.

Zdroj syrovátky: proteinový prášek, mléko, jogurt, kefír

6. JAHODY

Tyto bobule jsou hlavním zdrojem vitamínu C. Je to dobrá zpráva pro vaše fitness zisky, protože vyšší příjem tohoto silného antioxidantu jsou spojeny s nižší hladinou kortizolu v reakci na tvrdé tréninky. Kortizol je katabolický hormon z nadledvinek a vzniká v reakci na stresové situace, včetně intenzivního cvičení. Bohužel, kortizol soutěží s testosteronem, takže vysoké úrovně mohou vytlačit testosteron, čímž se sníží jeho anabolické výhody.

Zdroj vitamínu C: Kiwi, pomeranče, grapefruit, ananas, červená paprika, kapusta, rajčata, brokolice

ZÁVĚR:

Z článku je jasné, že pro dobrou produkci TST potřebujeme vitamin D a C, minerály Zinek a Hořčík, Syrovátku a nasycené tuky. Potraviny jsou pouze příkladem a je na uvážení zda nezařadit suplementaci v tomto případě, protože situace na našem trhu co se týče především ovoce a zeleniny, včetně mořských plodů je na tom bídně ;)

Hodnocení článku:
  • 10
  • 1
Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Robert Humpál

Robert Humpál

Spoluzakladatel projektu Supertrener.cz a redaktor magazínu Kulturistika.com. V rámci projektu Supertrener.cz máte možnost využít mých služeb. Sestavím Vám kvalitně a podrobně zpracovaný jídelníček…

Diskuze

Související články

Výživa

Kofein, nejvyužívanější stimulant

16.09.2017/ 269x

Kolik z nás si nedokáže představit ráno, či předtréninkový rituál, bez svého oblíbeného hrnečku kávy, čaje nebo nějakého nakopávače. Ano, dnešní článek věnujeme povídání právě o tomto světově nejvíce využívaném stimulantu.

Výživa

Vše o batátech

30.09.2016/ 768x

Slyšeli jste už o batátech? Pravděpodobně ano, ačkoliv jejich užití u nás není oproti klasickým bramborům příliš časté.

Výživa

Potraviny (doplňky) pro silnější srdce

13.05.2018/ 1076x

Kardiovaskulární nemoci jsou celosvětovou příčinou smrti, ale směs správných potravin a některých doplňků může snížit rizikové faktory.

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím