Zvládněte grilování zdravě a vyvarujte se sedmi zbytečným chybám!

Léto bez pořádné grilovačky jakoby ani nebylo to pravé léto. Vůně marinovaného masa, cinkání steakových nožů a lehký letní vánek v pozadí. Už jste se blaženě zasnili a dostali chuť na jeden pořádně propečený steak?

Grilování k létu neodmyslitelně patří, ale je obecně známo, že není úplně nejzdravější. My se v dnešním článku podíváme, co je na grilování škodlivé, a jak tomu eventuálně předcházet.

Proč je grilování nezdravé? 

Leckde se můžete dozvědět, že grilování zvyšuje riziko vzniku rakoviny.

Karcinogenní jsou polycyklické aromatické uhlovodíky (PAHs), které vznikají všude, kde dochází ke spalování organických látek za vysokých teplot, tedy i během grilování. Se stoupající teplotou roste riziko vzniku těchto toxických a karcinogenních látek.

Pomůže změna grilu? 

U klasického grilu může teplota stoupnout až k 300°C, proto je dobré se v první řadě poohlédnout po kvalitním grilu, kterých je na trhu velká řada. Počínaje elektrickými, lávovými, plynovými a speciálními lávovými kameny konče.

Po kterých se tedy vyplatí dívat? Méně toxických látek produkují plynové grily, ale nejlepší variantou se ukázaly elektrické kontaktní typy, u kterých se odkapávající tuk z masa nedostává do kontaktu s elektrickou spirálou, a nedochází tak k rozšíření škodlivých látek.

Nešlápnete vedle ani u speciálních grilovacích kamenů, kde nedochází k přímému potraviny s ohněm. Zdravější úpravu masa může zajistit i vodní typ grilu. Mezi dřevem a masem je vodní lázeň, která ,,topí“ škodlivý tuk.

Z nutričního hlediska je dobré zmínit, že grilováním se ztrácí až 40% vitamínu skupiny B.

Čemu se vyvarovat

Čím delší dobu budete maso grilovat, bude vznikat více toxických látek, proto se snažte pokrm připravovat kratší čas, což docílíte i tím, že budete grilovat menší kusy masa.

Vyhněte se i potírání masa tukem během přípravy nebo příliš tučným druhům mas, protože riziko vzniku nebezpečných látek roste, čím je pokrm tučnější (ačkoliv je masíko chutnější.)

U samotné přípravy masa se snažte vyhnout kupovaným a zbytečně předraženým již hotovým marinádám plné dochucovadel, solu a cukru s glutamanem sodným (E621), který ačkoliv připomíná masovou chuť, a může tak vaše jídlo posunout o level výš, ve větším množství způsobuje migrény, cukrovku nebo žaludeční vředy.

Sedmero pro zdravé grilování

  • VOLTE LIBOVÁ MASA 
  • PŘED GRILOVÁNÍM GRIL DŮKLADNĚ OČISTĚTE (zbavíte se tak přepáleného tuku z předešlé grilovačky)
  • NEZAPOMEŇTE NA ZELENINU (nejen pro její antioxidační účinky, ale obsažená vláknina omezuje vstřebávání toxických látek)
  • VOLTE SPRÁVNÝ OLEJ
    VSAĎTE NA VLASTNÍ MARINÁDU (nejen, že ušetříte a budete znát i všechny použité ingredience, což se leckdy u kupovaných směsí nemusí povést, ale když si sami vytvoříte kyselepší dip, vytvoří se na mase ,,štít,“ který zabrání karcinogenním látkám se dostat do masa. Klasické sladké omáčky na ohni karamelizují a rychle se připalují)
  • VOLTE KVALITNÍ UHLÍ
  • POUŽÍVEJTE TÁCY (...misky nebo alobaly. Díky nim zabráníte odkapávajícímu tuku se dostat na maso)

Možná, že grilování nenajdete na seznamu TOP nejzdravějších způsobů přípravy jídel, ale jedná se o sezónní zábavu , kdy je stejně důležitější užít si danou chvíli se svými bližními, načerpat energii z čerstvého vzduchu a výborné jídlo by už mělo být jen takovou třešničkou toho všeho.

Zdroje:

https://www.sciencefocus.com/the-human-body/is-bbq-food-bad-for-you/

https://www.medcor.com/is-it-healthy-to-eat-grilled-foods/

https://www.health.com/health/gallery/0,,20400685,00.html

https://pixabay.com

https://www.healthline.com/health-news/7-health-tips-for-your-outdoor-party

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.