Na co se zaměřit při výběru proteinové tyčinky?

Každý občas máme den, kdy prostě nestihneme připravit jídlo, musíme se neplánovaně zdržet v práci, nebo jedeme někam na výlet, kde nebude možné si koupit pořádné jídlo, a tak sáhneme po takové malé zdánlivě neškodné variantě, kterou je právě proteinová tyčinkaNebo v případě některých, pro které je proteinovka tradiční svačina či dezert. Ať tak nebo tak, ne všechny proteinové tyčinky jsou dobrou volbou do jídelníčku, obzvláště pokud se snažíte shodit nějaké to kilo.

To, že se tyčinka jmenuje „protein“ z ní bohužel automaticky nedělá zdravou dobrotu. Některé tyčinky mají katastrofické složení, jiné zase nutričně vydají za plnohodnotný oběd, v dalších najdeme nevhodné zdroje bílkovin a výjimkou nejsou ani takové produkty, které lákají zákazníky na to, že jsou proteinovou (a tedy zdravější či dietnější) variantou jejich oblíbených tyčinek plných cukrů, kdy ale při pohledu na nutriční obsah zjistíte, že když si dáte klasiku a zapijete ji proteinem, budete na tom lépe nejen nutričně, ale hlavně cenově.

proteinová tyčinka jako svačina


Proteinové tyčinky obvykle nejsou úplně nejlevnější záležitostí, a proto je potřeba vědět, do čeho se skutečně vyplatí investovat. Jak se tedy v proteinových tyčinkách vyznat, na co se zaměřit při jejich výběru a co je dobré najít a co naopak nenajít ve složení kvalitního výrobku? Přesně na tyto otázky se vám pokusíme dnes dát odpověď.

Celkový počet kalorií

Celkový obsah kalorií a nutrientů by měl rozhodně být tím, co by vás mělo zajímat. Protože v případě, kdy se snažíte shodit nějaké kilo a dodržujete jídelníček o příjmu např. 1500 Kcal, nebude asi nejchytřejší volbou dát si tyčinku s pěti sty kaloriemi, že. V takovém případě je mnohem lepší tohle množství kalorií přijmout z masa, zeleniny a přílohy, které vás zasytí na pořádnou dobu a navíc – bude toho větší porce než z tyčinky, která má běžně 40 – 80g.

Na druhou stranu, pokud je vaším cílem budovat svalovou hmotu a každý den se snažíte přijmout dostatek kalorií, nebo vám to dokonce dělá problém, může se proteinová tyčinka o pěti stech kaloriích jevit jako zázrak seslaný z nebe. Tak jako tak, je velice důležité, abyste sledovali obsah nutrientů a celkových kalorií v tyčince, protože obsah živin se velice liší produkt od produktu. Ideálně by se hodnota kalorií tyčinky měla pohybovat do 300 kcal.

Obsah sacharidů

Druhý bod, na který by se měl ubírat váš pohled, je celkový obsah sacharidů. Jak bylo zmíněno již v úvodních řádcích, některé produkty se totiž schovávají za nálepku „protein“, ale přitom jsou plné cukrů, sirupů, namočené v cukerné polevě a podobně. Pokud se rozhodujete o koupi produktu období redukce, pak si pravděpodobně nebudete moc dovolit přijmout příliš velkou dávku sacharidů, respektive cukru.

Jednou z hlavních věcí, kterou ve složení musíte sledovat, je odkud pocházejí sacharidy, které tyčinka obsahuje. Ideálně se chcete absolutně vyhnout velkému množství vysoce fruktózového kukuřičného sirupu (HFCS). Pokud je kukuřičný sirup na prvním místě složení, vraťte tyčinku zase hezky do regálu a podívejte se po kvalitnějším produktu.

Počet použitých ingrediencí

Další velice důležitý bod, na který by se měl ubírat váš pohled, jsou rozhodně použité ingredience. Hned po tom, co zkontrolujete nutriční hodnoty, prostudujte také to, z čeho je daný produkt vyrobený a následně porovnejte s nutriční hodnotou, odkud asi kalorie a nutrienty pocházejí. Složení tyčinky by ideálně mělo být co nejjednodušší, nejčistější a mělo by obsahovat jen nezbytné ingredience - viz níže.

proteinové tyčinky

Obsah sladidel

Když už si konečně vyberete proteinovou tyčinku, která má poměrně nízký celkový počet sacharidů, pak další věc, kterou musíte vzít v potaz, je přítomnost cukerných alkoholů. Jedná se o podskupinu polyolů, které se velice často používají v potravinářství jako zahušťovadla a sladidla. V potravinách slouží obvykle jako nekalorická náhrada cukru, i když mají mnohem větší sladivost. K nejčastěji používaným cukerným alkoholům v tyčinkách patří maltitol a xylitol. Tyto polyoly nemají tedy prakticky žádné kalorie a zároveň u nich na rozdíl od cukru jako takového nebyla prokázána žádná spojitost se vznikem zubního kazu.

Zatímco jedna skupina lidí nebude mít problém s jejich tolerancí, pro jiné mohou po jejich konzumaci nastat určité problémy. Některé cukerné alkoholy (například sorbitol, erythritol, xylitol, mannitol, laktitol a maltitol) totiž mohou při vyšší koncentraci způsobit nadýmání nebo plynatost. Budete muset sami vyzkoušet, jak vám tyhle látky sedí a jak na ně vaše tělo reaguje.

Důležitá vláknina

A u sacharidů ještě zůstaneme, protože další typ sacharidů, který byste v tyčince měli najít, je právě vláknina. Vláknina má sytivý efekt, takže čím více vlákniny tyčinka obsahuje, tím déle sytí bychom měli být. Ovšem jak jistě víte, ani s vlákninou se to nemá úplně přehánět. Nicméně proteinová tyčinka by neměla obsahovat méně než 6g vlákniny. Co se týče zdrojů vlákniny, které jsou nejčastěji v tyčinkách využívány, pak jsou to vlákniny typu ovesná, kukuřičná, často se teď využívá také inulin, případně isomalto-oligosacharidy či frukto-oligosacharidy.

Kvalitní proteinovou tyčku si můžete na našem webu koupit ZDE!

Obsah zdroje tuku

Dále se před koupí produktu ujistěte, že jste zkontrolovali, z jakých zdrojů pochází tuky v tyčince a samozřejmě i jejich celkový obsah. Určitě nemusíte hledat produkt bez tuku, nějaký tuk je v tyčince potřeba, aby vůbec držela pohromadě a zachovávala si strukturu. Z nutričního hlediska pak proto, že tuky zpomalí trávení a uvolňování sacharidů do krevního řečiště. Určitě se však vyhněte produktu, který obsahuje trans-nasycený tuk, a dávejte si pozor na tyčinky s palmovým olejem a olejem z palmových jader, což jsou druhy nasycených tuků.

Je pravda, že ne všechny nasycené tuky jsou špatné, ale palmový olej rozhodně nelze považovat za přínosný zdroj – ať už nutričně nebo z hlediska ekologických dopadů. Rostlinným olejům, jako je sójový, řepkový, palmový, slunečnicový, bychom se v tyčinkách celkově měli spíše vyhýbat. Výrazně výhodnější jsou tuky ve formě kokosového oleje, oříšků nebo oříškového másla a semínek, jako jsou třeba chia.

Použitý typ bílkoviny

Velmi důležitým kritériem je taktéž typ bílkoviny, který produkt obsahuje. Samozřejmě že typ použité suroviny se odráží na ceně, a proto někteří výrobci záměrně do tyčinek využívají levnější, a tedy zcela jistě, méně biologicky využitelné suroviny. Už jistě víte, že není protein, jako protein. Proteinovou složku by měly tvořit především syrovátkový protein, mléčné bílkoviny, micelární kasein a případně i vaječný albumin. Podstatně méně vhodné, či dokonce můžeme říct až nevhodné, jsou pak zdroje jako hydrolyzovaný kolagen, kaseinát vápenatý nebo vyloženě jen jeden rostlinný protein. Pozor na veganské výrobky se zastoupením pouze jednoho typu rostlinné bílkoviny. Ideální je najít takový produkt, který obsahuje kombinaci různých rostlinných zdrojů, aby došlo k jejich plné využitelnosti.

Množství bílkovin a jejich poměr vzhledem k sacharidům  

A konečně poslední, ale neméně důležitou, věcí, kterou byste si měli rozhodně dobře prohlédnout, je poměr sacharidů k proteinu, jež vaše tyčinka obsahuje. To je důležité proto, že chcete mít jistotu, že obsah bílkovin je ve srovnání s uhlohydráty dostatečně vysoký. Protože pokud produkt velmi špatný poměr bílkovin k sacharidům (což znamená, že třeba obsahuje stejně, nebo dokonce ještě mnohem více sacharidů než bílkovin), můžete si klidně koupit raději tatranku a zapít ji proteinem a ušetříte tím značné množství financí.

Obsah bílkovin je to, co dělá proteinovou tyčinku proteinovou tyčinkou, takže je to něco, bez čeho byste se vážně neměli obejít. Nejlepší volba pro tyčinku vhodnou do redukčních režimů, bude poměr bílkovin k sacharidům 2:1, ale v některých případech bude i poměr 1:1 v pořádku, pokud třeba potřebujete doplnit energii mez výkony a podobně. Nicméně takových tyčinek na trhu ani moc nenajdeme. Rozhodně by ale proteinová tyčinka neměla obsahovat více sacharidů než bílkovin, to je pak sice možná chutná, ale rozhodně se nedá považovat za něco, co si zaslouží název proteinová tyčinka.

Kterou proteinovku bychom doporučili?

Samozřejmě nemůžeme zapomenou přidat konkrétní doporučení, po které tyčince u nás na e-shopu sáhnout. 

PURE BAR – tyčinky pure-bar od české značky Prom-in jsou naprosto dokonalou volbou pro všechny, kteří hledají tyčinku s nekompromisním složením, skvělou nutriční hodnotou, a ještě ke všemu cenově velmi výhodnou. Pure-barkám jsme věnovali celý článek a pokud by vás tedy zajímaly tyto tyčinky detailněji, můžete si ho přečíst (odkaz zde).

R-BAR – tyčinka, která je dalším příkladem opravdu jednoduchého a skvěle fungujícího složení. Tyčinka je skutečně kvalitní, ale to je u výrobků společnosti reflex tradicí. Malou nevýhodou této složením skvělé tyčinky je bohužel její cena. Ale jak jsme si již řekli, za kvalitu je občas potřeba si trochu připlatit.

Doporučujeme

EXXE – tyčinky EXXE od extrifitu je další skvělou volbou. Tyčinka je velká, obsahuje až 25g vlákniny, minimum sacharidů a jednoduchých cukrů a dokonce hned tři druhy bílkovin. Stejně jako u R-bar je bohužel poměrně drahá, což vás jistě odradí od pravidelné konzumace.

ZERO BAR – jako poslední doporučíme tyčinky zero bar od Biotechu. Tyčinky jsou takovou zlatou střední cestou - složení sice není úplně top, ale cena rozhodně. Neobsahují vůbec žádný cukr, na poměrně malou gramáž v jedné tyčince najdeme 22,5g bílkoviny, což je úžasné množství. Nicméně obsahuje méně kvalitní zdroje bílkovin, jako právě kaseinát vápenatý. Pokud si ale tyčinku dáte příležitostně, nad negativy se dá přimhouřit oko a tahle tyčinka je cenově velmi příjemná.

 Co si z článku odnést?

Kvalita proteinových tyčinek je velmi odlišná. Na trhu můžeme najít skutečně kvalitní produkty, ale bohužel i naprosté šílenosti ať už nutričně, nebo kaloricky. Kvalita složení a použitých surovin se logicky promítá do ceny, která je taktéž velmi variabilní. Produkt obsahující kvalitní zdroje bude tedy jednoznačně o něco dražší než tyčinky, které používají suroviny levnější. Nicméně opravdu se vyplatí si jednou za čas koupit kvalitní tyčku za více peněz než se denně ládovat levnými, které obsahují palmový olej, hromadu cukru a méně kvalitní zdroje bílkovin. Zaměřte se na to, aby složení produktu, který si vyberete, bylo co nejjednodušší.

Je tedy zcela zřejmé, že pro jedince s běžným příjmem asi proteinovka nebude na denním pořádku, ale pro příležitostnou konzumaci ať už na zahnání chutí či z nedostatku času, po nějakém kvalitním produktu sáhnout můžeme všichni, a to dokonce i v redukci. Proteinová tyčinka by, ale rozhodně neměla tvořit náhradu jídla, tedy minimálně ne pravidelně.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17077058
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1474076
http://ajcn.nutrition.org/content/99/1/86.full.pdf+html
https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/1550-2783-3-2-12
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12566476
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21677076
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17684208
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19087388
https://www.semanticscholar.org/paper/Chemistry-and-biochemistry-of-palm-oil.-Sambanthamurthi-Sundram/78c5758dc4edf5d9fafe0ad3ca0f2cf99056d6ff