Je používání mikrovlnné trouby opravdu škodlivé?

Vaření v mikrovlnné troubě je velmi pohodlné, protože je jednoduché a neuvěřitelně rychlé. Mnozí lidé se však domnívají, že přípravou jídla v mikrovlnce jídlo ztrácí svou kvalitu, že mikrovlnky produkují škodlivé záření a tím jsou velice nebezpečné. Jak to ale je ve skutečnosti, měli bychom mít z používání mikrovlnek strach? Způsobuje skutečně jejich užívání rakovinu a degradují živiny v jídle?

Teoretické okénko – co to vlastně je ta mikrovlnka?

Mikrovlnné trouby jsou kuchyňské spotřebiče, které přeměňují elektřinu na elektromagnetické vlny jinak zvané mikrovlny. Tyto vlny mohou stimulovat molekuly v potravinách, což je otáčí se kolem sebe a molekuly v potravinách se o sebe třou, což mění energii na teplo a jídlo se díky tomu ohřívá. Tento proces se dá přirovnat k tomu, když si o sebe v zimě třete ruce, abyste si je zahřáli. Mikrovlny primárně ovlivňují molekuly vody, ale mohou také zahřívat tuky a cukry, ale určitě v menší míře než právě vodu.

Je rádiové vlnění, které produkují mikrovlnky škodlivé?

Mikrovlnné trouby produkují elektromagnetické záření. To může vyvolávat nejasnosti kolem jeho škodlivosti. Toto záření však rozhodně není ten typ záření, který si vybavíte ve spojitosti s atomovými bombami a jadernými katastrofami. Mikrovlnné trouby produkují neionizující záření, které je podobné záření z vašeho mobilního telefonu - i když vlastně podstatně silnější. Nicméně světlo je také elektromagnetické záření, takže si buďte jistí, že ne všechny druhy elektromagnetického záření jsou škodlivé.

Konstrukce mikrovlnky zajišťuje, že mikrovlny, které jsou nezbytné pro „funkčnost“ mikrovlnek, mohou být přítomny pouze za podmínek, že jsou zavřená dvířka a mikrovlnka je zapnutá. Tedy pokud si myslíte, že pokud mikrovlnku otevřete, rovnou uniká záření, je to nesmysl. Únik kolem skleněných dvířek a jejich průchodnost je konstrukčně omezen na úroveň, která je výrazně nižší než úroveň doporučená mezinárodními normami.

Mikrovlnné trouby mají kovové kryty a kovová stínítka, která zabraňují vyzařování záření z trouby, takže riziko jakéhokoliv průniku záření by mělo být prakticky nulové. Abychom si však byli jistí, nepřibližujte se k zapnuté mikrovlnné troubě příliš blízko, minimální bezpečná vzdálenost je 30 cm. Radiace slábne s narůstající vzdáleností. Také samozřejmě závisí na stavu vaší mikrovlnky – ujistěte se, že výrobek nemá žádnou vadu, pokud je starý, rozbitý, nebo má problém se zavíráním, raději zvažte nový.

Má používání mikrovlnky nějaký negativní dopad na kvalitu potravin respektive jejich výživou hodnotu?

Teď se dostáváme k tomu klíčovému. Naprosto každá forma tepelné úpravy více či méně degraduje živiny v potravinách, tudíž ani mikrovlnná trouba není výjimkou. Avšak dopady na kvalitu potravin při použití mikrovlnné trouby jsou dost často přehnaně dramatizovány. Hlavními faktory, které přispívají k degradaci živin, jsou: teplota, doba vaření a metoda vaření. Během varu mohou ve vodě rozpustné živiny unikat z potravin, čím déle je vaříte, tím více živin uvolní do vody. Pokud jde o mikrovlnné trouby, doba vaření je obecně krátká a teplota poměrně nízká, což je pro zachování nutričního obsahu velice výhodné.

Z tohoto tvrzení by se dalo usuzovat, že mikrovlnná trouba je naopak šetrnější, než jiné způsoby tepelné úpravy potravin a uchovává více živin, než je tomu při vaření či smažení. Studie skutečně naznačují, že užití mikrovlnné trouby nesnižuje hodnotu potravin více, než je tomu v případě jiných druhů tepelné úpravy. A navýš existují případy, kdy mikrovlnná trouba dokonce lehce zvyšuje obsah minerálů.

Existují také studie, které dospěly k závěru, že mikrovlnná trouba je vůči zachování živin v potravinách šetrnější než vaření. Musíte však myslet na to, že vždy záleží jednak na typu potravin, tedy i živin a za druhé na době přípravy. Ne všechny potraviny se chovají při tepelné úpravě stejně a hřejí se stejnou rychlostí. S několika drobnými výjimkami lze však mikrovlnku považovat za vhodný způsob přípravy jídla, který má tendenci poměrně slušně zachovávat živiny v něm obsažené. Pozor například na vajíčka, která mohou při neopatrné manipulaci explodovat a nadělat pořádný binec.

Jediná chvíle, kdy se stoprocentně ničí živiny v jídle při ohřevu v mikrovlnce, je ta, kdy jídlo ohříváte příliš dlouze a příliš intenzivně, takže dojde k jeho vysušení a degradaci živin, k čemuž ale dochází v případě dlouhého vaření či pečení. Jistě se vám někdy povedlo přepéct maso tak, že bylo vysušené a stejně tak je to v tomto případě. Ale samotné vlny nijak kvalitu ohřívané potraviny neovlivňují.

Mikrovlnná energie neproniká dobře do silnějších kusů potravin a může způsobit nerovnoměrné vaření. Takže pokud v mikrovlnce připravujete například maso (byť to není zrovna chuťovka, co si budeme..), dejte pozor, aby bylo dostatečně upravené. Jídlo vařené v mikrovlnné troubě je stejně bezpečné a má stejnou výživnou hodnotu jako potraviny vařené v běžné troubě. Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma způsoby vaření spočívá v tom, že mikrovlnná energie proniká hlouběji do potravin a zkracuje dobu, po kterou se teplo rozvádí v celé potravině, čímž se snižuje celková doba vaření.

Mikrovlnka, zařízení obalené mýty.
 
Tvrzení, že se v potravinách vytvářejí po ozáření mikrovlnkou a po následných biochemických reakcích jakési vedlejší produkty látek, které jsou vysloveně nebezpečné, jsou na základě reálných studií pouze pohádky, které nemají žádný skutečný vědecký podklad. Podobně je na tom třeba i tvrzení, že se minerály mění při vaření v mikrovlnce na nebezpečné volné radikály. Minerály jsou chemické prvky a jejich strukturu nemůžete jen tak změnit pouze pomocí tepla. Nic takového mikrovlnky vážně nedokáží. Mikrovlnky pouze dokáží jídlo ohřát tak, jako to dělají jiné vařiče, jen s vyžitím jiného fyzikálního principu. Jídlo ohřáté v mikrovlnce na člověka dokáže přenést pouze teplo, jinak nic moc víc. A ne, pokud vyndáte pokrm z mikrovlnky, skutečně není radioaktivní.

Jednou z výhod mikrovlnné trouby je, že se jídlo neohřívá tolik jako je tomu u jiných způsobů vaření, jako je například smažení. Obvykle teplota nepřesáhne
100 °C, což je, jak jistě víte, bod varu vody. Díky tomu nedochází k vysoušení potravin nebo jejich rozpadu, a potraviny si tak zachovávají mnohem lépe svou nutriční hodnotu. Velice důležité je pokrm během ohřevu zakrývat a podstatnou roli hraje i výběr nádobí, ve kterým budete potravinu v mikrovlnné troubě ohřívat. Pozor, jednou zvláštností, kterou má příprava jídla v mikrovlnce je ta, že u jiných typů přípravy voda a pára, které vznikají během ohřevu, se volně vypařují. Díky tomu, jak jsou mikrovlnky konstruovány, je zde riziko, že se při větším zahřátí můžete při vyndavání pokrmu opařit kapalinou, která se během ohřevu usadí na stěnách mikrovlnky.

Pozor na plastové obaly?

Měli bychom se vyvarovat ohřevu jídla v plastových obalech. Mnoho plastů totiž obsahuje sloučeniny, které po zahřátí mohou uvolňovat do jídla škodliviny. Pozoruhodným příkladem je bisfenol-A (BPA), který napodobuje v těle hormon estrogen a má negativní vliv zejména na hormonální stabilitu. Pokud je v těle ve velké míře, může vést až k vážným zdravotním potížím. Nicméně i tady výzkumy naznačují, že uvolněné množství této nepříznivé látky díky ohřívání plastů není tak dramatické, jak uvádějí některé zdroje. Rozhodně však netvrdíme, že je zdravé ohřívat jídlo v plastových krabičkách, ale jsou situace, kdy to zkrátka nejde jinak. Pokud opakovaně ohříváte plastové nádoby znovu a znovu, uvolňují stále více chemikálií, ale tato množství jsou dle studií stále v souladu s platnými bezpečnostními pokyny. Pakliže se chcete uvolňování této látky vyhnout úplně, zkrátka jídlo před tím, než jej půjdete ohřát, přendejte do jiné nádoby.

Co si z článku odnést?

Mikrovlnka je naprosto bezpečný způsob přípravy jídla a neprodukuje žádné záření, které by vás mělo nějak znepokojovat. Vaření v mikrovlnce rozhodně neničí živiny více než jiné způsoby tepelné úpravy, dokonce se najdou i výzkumy, které se přiklání spíše k opaku. Dbejte na to, aby vaše mikrovlnka byla v dobrém stavu, neohřívejte jídlo příliš dlouho a vyvarujte se plastových obalů. Mikrovlnná trouba je skvělým nástrojem pro všechny, kdo potřebují ušetřit čas a ve skutečnosti není vůbec tak škodlivá, jak si můžete na internetu přečíst. Při ohřevu nedochází k uvolňování radiace ani k nadměrné degradaci živin.

Zdroje:
https://www.who.int/peh-emf/publications/facts/info_microwaves/en/
https://www.sciencefriday.com/articles/demystifying-the-microwave/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7047080
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3894486
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19397724
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11238815
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/jsfa.1585
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18226065
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17956155
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23147575
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/microwave-cooking-and-nutrition

https://www.healthline.com/nutrition/microwave-ovens-and-health#harmful-compounds