Veganská mléka | Skutečný průlom ve výživě, nebo další tahák na peníze?

Nezdá se vám, že s veganskými mléky se poslední dobou roztrhl pytel? Mandlové, kokosové či ovesné mléko dnes jako rostlinnou alternativu klasického a tolik démonizovaného kravského mléka nabízí desítky společností. Napadlo vás ale někdy přemýšlet nad tím, zda se nejedná o obyčejný tahák na peníze? A četli jste si někdy složení? V našem dnešním článku se na všemožná veganská mléka podíváme detailněji a řekneme si, zda má vůbec smysl si je kupovat.

Jak vypadá složení těchto rostlinných nápojů?

Ač většina z nás si samozřejmě zvykla používat pro tyto veganské alternativy označení „mléko,“ logicky se jedná o zcela přírodní potravinu, která s mlékem nemá mnoho společného. A stejně jako se pomazánkové máslo nesmí nazývat máslem (a výrobci na etiketách často uvádí jen „Pomazánkové“), nesmí se ani veganské mléko nazývat mlékem. V praxi se tak většinou setkáme s trochu nicneříkajícím označením „nápoj.“ Četli jste ale někdy složení?

Na prvním místě stojí voda. Většinou.

Ač cena za rostlinná mléka je vždy více či méně předražená, jednou z cenově dostupnějších společností je Alpro, jejíž produkty seženete i v běžných supermarketech. Pokud se ale podíváme kupříkladu na složení jejich Mandlového nápoje, můžeme si přečíst, že v něm najdeme:

  • Pitnou vodu
  • Cukr
  • Mandle (2%)
  • Fosforečnan vápenatý
  • Jedlou mořskou sůl
  • Stabilizátory (karubin, guma gellan)
  • Emulgátory (slunečnicový lecitin)
  • Vitamíny (riboflavin (B2), B12, E, D2).

A to snad ani nesmíme opomenout, že cena za litr takového nápoje dosahuje v závislosti na prodejci ceny od 50 do 70 Kč. Ač je tedy více než 4krát dražší než kravské mléko, kromě dvou procent mandlí je tvořeno primárně oslazenou vodou. Existují samozřejmě i dražší varianty, například stejný produkt od společnosti Optimistic dosahuje na 7% obsah mandlových jader, k dochucení byl použit datlový sirup a špetka soli. Zbytek ale stále připadá na vodu a za 750ml produktu zaplatíte 89 Kč.

Mandlové mléko

Mandlové mléko sice vypadá jako kravské mléko, ve skutečnosti ale v některých produktech obsahuje jen 2% mandlí.

Jsou nutričně bohatší než kravské mléko?

Ačkoliv nutričně se jednotlivé rostlinné nápoje mezi sebou dost liší, ve skutečnosti se o žádném z nich nedá říct, že by bylo nutričně nějak podstatně bohatší než mléko kravské. Srovnatelné je mléko sojové, které podle dostupných údajů obsahuje velmi podobné množství bílkovin a dokonce nižší množství sacharidů než klasické kravské polotučné mléko. To ale nutně neznačí nějaký zásadní rozdíl ve spektru mikronutrientů. Zatímco rostlinné nápoje musí často být obohacovány o různé vitamíny, mléko kravské je přirozeně bohaté na vápník, vitamíny A, D i B a celou řadu mikroelementů. Přesto ale mandlové mléko určité množství vitamínů A i E také obsahuje, sojové nápoje zase nabízí množství vitamínu D  a rýžové bývají většinou obohacovány třeba o vápník.

Zbývá 26 dní

LifeLike EggNog Twister

169
− 24%
144
Zbývá 26 dní
Zbývá 26 dní

Nebbia Intense Tričko Intense Mesh 805

1 515
− 38%
1 136
Zbývá 26 dní

Jak zvládne tělo rostlinné nápoje využít?

Ač by dnešní článek rozhodně neměl vyznít jako čistá kritika rostlinných nápojů, je nutné objektivně přiznat, že negativa převažují nad pozitivy (se kterými vás seznámíme hned v dalším odstavci). Kromě toho, že většina těchto produktů obsahuje přidaná aditiva a spoustu cukru, nabízí také uměle přidané vitamíny a minerály. Problém je ovšem v jejich využitelnosti. Přírodní a syntetické minerály a vitamíny mají totožnou strukturu, a tudíž i jejich využití je v organismu stejné. Nesmíte ale zapomínat na to, že celá řada luštěnin a rostlinných zdrojů obsahuje antinutriční látky - například oxaláty, které mohou podle odborných zdrojů narušit správné vstřebávání vápníku.

Ovesné mléko

Rostlinné nápoje sice bývají velmi často obohacovány o vitamíny a minerály, ale to neznamená, že je jejich využitelnost srovnatelná.

Něco pozitivního na rostlinných nápojích musí být, ne?

Samozřejmě, že je. Největší problém rostlinného mléka je totiž jeho neadekvátní cena. Jinak ale představuje pro vegany poměrně dobrou surovinu a třeba takové kokosové mléko je v kuchyni opravdu skvělé. Namátkou můžeme zmínit například skvělou rýži s cizrnou, oříšky a brokolicí, kterou jsme vařili v rámci naší série #varimefit, výbornou krevetovou polévku i celou řadu dalších receptů.

Obecně se dá říct, že pokud vám nevadí určité množství cukrů navíc a smíříte se s tím, že využitelnost vitamínů a minerálů nemusí být vyloženě nejefektivnější, dají se veganská mléka považovat za velmi dobré zpestření jídelníčku. A přeci jen nesmíme opomenout, že na rozdíl od mléka kravského neobsahují cholesterol a většinou ani takové množství nasycených mastných kyselin. No a v neposlední řadě častokrát velmi dobře chutnají. Takže pokud vám vyhovuje tyto rostlinné nápoje pít nebo využívat v kuchyni, rozhodně neexistuje důvod, proč se jich vzdávat nebo hledat jinou alternativu. I když nepatříte mezi vegany.

Cizrnové mléko

Sojové mléko obsahuje pořádnou porci bílkovin a na rozdíl od kravského mléka nemá cholesterol. Není tedy důvod, proč si ho čas od času nedopřát.

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že rostlinná „mléka“ rozhodně nepředstavují tak zázračnou potravinu, za jakou ji mnozí propagátoři vydávají. V podstatě se totiž jedná o slazenou vodu s určitým obsahem mandlí, ovesných vloček nebo jiné suroviny v závislosti na druhu nápoje. A často dochází rovněž k obohacení o různé vitamíny a minerály, aby se rostlinné mléko přiblížilo svým složením mléku živočišnému. Bohužel je problém v tom, že rostlinná strava často obsahuje antinutrienty, a tak využitelnost takových vitamínů a minerálů může být o něco nižší. Přesto, pokud vám to dovolují finance, není důvod rostlinné mléko vyřazovat z jídelníčku. Můžete si ho dopřát samotné, ale i v nejrůznějších receptech - třeba kokosové mléko může posloužit jako velmi dobrý substitut mléka klasického.