Začátečníkův průvodce testosteronem | Vše, co o něm potřebuješ vědět

Všichni o něm mluví, ale málokdo mu ve skutečnosti rozumí. A není se čemu divit - vždyť problematika testosteronu, stejně tak jako i ostatních hormonů, které ovlivňují desítky a stovky procesů v našem těle, je nesmírně složitá. Náš dnešní článek jsme se proto rozhodli zasvětit úplným začátečníkům, kterým vysvětlíme, co je testosteron zač, kde se tvoří, co dělá i zda ho máme všichni stejně. Zkrátka a dobře vám řekneme vše podstatné, co potřebujete vědět.

Co je testosteron vlastně zač?

Testosteron je jedním z hormonů, které se v našem těle přirozeně tvoří. Vyšší hladinou samozřejmě disponují muži, ale i pro ženy je určitá hladina tohoto hormonu důležitá. Testosteron je nesmírně podstatný pro správný vývoj sekundárních pohlavních znaků (hrubý hlas, ochlupení i růst svalové hmoty) i tvorbu spermií.

testosteron

Testosteron patří mezi velmi důležité hormony, které se přirozeně produkují v mužském i ženském těle.

Kde se testosteron tvoří?

Testosteron je pro naše tělo naprosto přirozenou látkou. U mužů se tvoří primárně v Leydigových buňkách varlat (cca ⅔ celkové produkce) a minoritně v buňkách nadledvin. U žen jsou pak za produkci potřebného množství testosteronu zodpovědné pouze nadledviny. Bohužel jeho přirozená produkce v čase klesá. Jelikož největší opodstatnění má v období dospívání, disponuje tělo vysokými hladinami testosteronu zhruba do 25 let. Poté už může hladina testosteronu klesat, přičemž odborné weby udávají, že jeho hladina klesá zhruba o 1% ročně. Jak si ale vysvětlíme v další části článku, je to značně individuální a rozhoduje o tom řada faktorů.

Co v těle vlastně dělá?

Testosteron je v těle zodpovědný za celou řadu různých procesů, z nichž mnohé jsme už zmínili v předchozích částech článku. V období dospívání zodpovídá za vývoj mužských sekundárních pohlavních znaků, stimuluje tvorbu spermií a dokonce i chrání před vznikem osteoporózy. Vědecké studie ale nachází celou řadu dalších zajímavých efektů správné hladiny tohoto hormonu:

Je důležitý pro správnou tělesnou kompozici

Testosteron hraje obrovskou roli v tom, jak vlastně vypadáme. Svědčí o tom závěry vědeckých studií, které přišly na to, že když byl mužům s přirozeně nízkou hladinou testosteronu aplikován tento hormon, došlo u nich ke snížení množství tuku a naopak nárůstu svalové hmoty a síly.

pravda o testosteronu

Testosteron bývá často dáván do souvislosti s vysportovanými postavami atletů.

Ovlivňuje sex-drive a výkonnost

Testosteron je mužský pohlavní hormon, a proto nejspíš nikoho nepřekvapí jeho pozitivní vliv na sexuální zdraví, sex-drive a potažmo i sexuální výkonnost. Tyto účinky samozřejmě potvrdily i výzkumy provedené na lidech se substituční terapií.

Může souviset s kardiovaskulárním zdravím

Některé studie rovněž ukazují, že muži, jejichž hladina testosteronu se vrátila do normálu, byli méně náchylní k některým srdečním onemocněním jako je infarkt nebo mrtvice. Důležité je však dodat, že výsledky předešlých vědeckých studií na toto téma jsou dosti různorodé a na objektivní závěry tak nejspíš bude třeba si počkat.

Mají testosteronu všichni stejně?

Testosteronu bohužel nemáme všichni stejně a to platí jak mezi muži, tak i mezi ženami. Částečně je to samozřejmě podmíněno geneticky, částečně je to dáno hektickým životním stylem, který samozřejmě častokrát zahrnuje nadmíru stresu, nadváhu, špatnou výživu i nedostatek pohybu. Kromě toho ale navíc klesá s přibývajícím věkem. Po dovršení 25 až 30 let začne jeho hladina klesat a děje se tak víceméně do konce životaPodle odborných zdrojů provedených na americké populaci tak každý druhý člověk nad 80 let disponuje nízkou hladinou testosteronu, zatímco mezi mladými lidmi je to zhruba jen 1% populace.

Problém s obezitou

Obézní lidé mají častokrát nižší hladinu testosteronu.

Jak poznám, že mám málo testosteronu?

Nedostatek testosteronu není v dnešní populaci nic tak extrémně výjimečného, naopak podle některých zdrojů je tento problém mnohem častější než v minulosti. V praxi se nedostatek testosteronu může projevovat nízkým sex-drive, vypadáváním vlasů, úbytkem kostní hmoty, možnou ztrátou svalové hmoty, přibíráním tuku a mnoha dalšími negativními dopady. Studie rovněž poukázaly na to, že muži s nižší hladinou testosteronu jsou náchylnější k depresím i nedostatku soustředění. Dá se tak říct, že nízká hladina tohoto hormonu ovlivňuje negativně téměř všechny aspekty života.

Má smysl ho nějak doplňovat?

Testosteron samozřejmě lze doplňovat uměle, Světová zdravotnická organizace jej dokonce zařadila na seznam nejdůležitějších léků v základním zdravotním systému. Pokud se jako naprostí laici podíváte na internet, zpravidla objevíte dvě možnosti

Injekční testosteron (tzv. substituční terapie)

Substituční terapie zjednodušeně řečeno znamená, že svůj chybějící testosteron, který ztrácíte třeba s přibývajícím věkem, doplníte pomocí injekčního testosteronu. Jeho prodej je samozřejmě vázán na lékařský předpis a o možnostech nákupu na černém trhu se v tomto článku vůbec nebudeme zmiňovat - logicky ho ale odsuzujeme a nikomu z vás bychom to nedoporučovali. V případě, že máte testosteronu opravdu málo, je dobré podstoupit patřičná vyšetření a poté navštívit svého lékaře a tuto možnost s ním probrat. Pokud to uzná váš lékař za vhodné, samozřejmě dostanete předpis a můžete testosteron legálně užívat. Ptáte se kde sehnat testosteron? To vám bohužel neporadíme, jelikož s touto verzí řešení nesouzníme.

Injekce testosteronu

Injekční testosteron sportovci velmi často zneužívají. Vzhledem k potenciálním negativům to ale nikomu nedoporučujeme.

Suplementy podporující testosteron

Kromě injekčního testosteronu existuje i méně efektivní, ale zato naprosto legální a zdravotně zcela nezávadná volba a tou jsou legální suplementy podporující testosteron (někdo označované jako tzv. testosterone boostery). Ty se skládají většinou z přírodních extraktů a různých látek, které pomáhají testosteron optimalizovat, nikoliv zvýšit. To v praxi znamená, že jako mladí sportovci, kteří mají testosteronu dostatek, je nejspíš nedokážete ocenit. Jako starší cvičenci, kteří by ale rádi optimalizovali svůj klesající testosteron, z nich skutečně můžete profitovat. Celou řadu takových doplňků najdete v kategorii našeho eshopu nazvané Podpora vitality.

Doporučujeme

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že testosteron je extrémně důležitý hormon, který má pro naše tělo celou řadu pozitiv. Je důležitý jednak pro vývoj sekundárních pohlavních znaků a tvorbu spermií, ale jednak také pro správnou tělesnou kompozici, zdravé kosti, sex-drive a možná i kardiovaskulární zdraví. Bohužel ho ale všichni nemají stejně a jak stárneme, jeho množství v organismu přirozeně ubývá. Řešením tak může být buď používání suplementů (pokud je jeho nedostatek jen mírný a nebo pokud chcete nějaký doplněk užívat preventivně) a nebo návštěva lékaře a následná substituční terapie v případech, kdy trpíte závažným a omezujícím nedostatkem.

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.