Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

Viscerální tuk (útrobní, vnitřní, aktivní)

Cvičení a změna životního stylu ve vaší stravě není dobrá pouze z hlediska vizuálního, tedy že vypadáme lépe, ale také z hlediska zdravotního, protože tělo neukládá pouze podkožní tuk, ale také viscerální, který nás ohrožuje.

Viscerální tuk je ten, který je uložen v dutině břišní a né pod kůží (nejde tedy nahmatat), a proto je uložen kolem mnoha důležitých vnitřních orgánů jako jsou játra, slinivka břišní a střeva. Je někdy označován jako "aktivní tuk", protože výzkumy ukázaly, že tento typ tuku hraje výraznou roli a potenciálně nebezpečně ovlivňuje jak fungují naše hormony.

Ukládání vyššího množství viscerálního tuku je spojené s inzulinovou rezistencí, což může vést k nesnášenlivosti glukózy a vzniku diabetu 2. typu. Vědci zjistili, že tento tuk vylučuje protein nazývaný retinol vázající protein 4 (RBP4), u kterého bylo prokázáno, že zvyšuje rezistenci na inzulín. Dále nám také hrozí srdeční choroby, rakovina prsu, kolorektální karcinom a alzheimerova choroba.

Jednoduchý test zda patříte do rizikové skupiny se dá zhruba odhalit změřením vašeho pasu. U žen je normální obvod pasu 80cm a za riziko se považuje 88cm a více. U mužů je normální obvod 94cm a za rizikové se považuje více jak 102cm.

Tuk není určen, aby se ukládal okolo našeho srdce, vysvětluje Ruth Loos, PhD, profesor preventivní medicíny a ředitel genetiky včetně obezity, ale v případě, že tělo již nemá kam skladovat svůj tuk, uloží ho kamkoli a cestu si najde (viz. obrázek příspěvku).

Jak to funguje se také můžete přesvědčit shlédnutím videa (viz. odkaz). Ta žlutá hnusná hmota je váš tuk co nenechá vaše orgány v klidu.


Hodnocení článku:
  • 10
  • 1
Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Robert Humpál

Robert Humpál

Spoluzakladatel projektu Supertrener.cz a redaktor magazínu Kulturistika.com. V rámci projektu Supertrener.cz máte možnost využít mých služeb. Sestavím Vám kvalitně a podrobně zpracovaný jídelníček…

Diskuze

Související články

Výživa

8 tipů, jak se zbavit posledního přebytečného tuku

31.03.2016/ 2206x

Ke spokojenosti s vlastní postavou Vám už chybí jen kousek, ale stále se nemůžete hnout z místa?

Výživa

Přerušované hladovění - kompletní návod pro začátečníky

20.03.2018/ 2103x

Přerušované hladovění je momentálně jedním z nejpopulárnějších trendů ve světě zdraví a fitness. My se dnes podíváme, jak na něj.

Výživa

Obezita, je to i váš problém ?

08.06.2018/ 2103x

Obezita je už dávno v naší malé zemi velkým problémem a obézních lidí přibývá. Příčinou je málo pohybu a špatné stravování.

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím