Je v pořádku, když mi jdou při dřepu kolena dovnitř?

Jedna ze základních pouček dřepování je tlačení kolen ven. Opakoval vám to jistě už nejeden trenér a viděli jste to u mnohých výkonnostních sportovců. Je to jedna z věcí, kterými jste si zkrátka jisti.

Nebo není?

Více a více se debatuje o tom, zda by sportovci neměli při dřepování tlačit kolena dovnitř. Mezi zastánce této techniky patří věhlasný trenér vzpírání Bob Takano, špičkový trojbojař Dan Green a mnozí další vzpěrači. Jejich radou je, abyste krátce zatlačili kolena dovnitř, když se dostáváte ze zcela spodní pozice dřepu. Samozřejmě to máte dělat pouze na tuto krátkou chvilku, nikoli na celé provedení opakování.
Myslíte, že na této technické vychytávce něco je?

žena cvičí dřepy

„Kolena ven”

Kelly Starrett vysvětluje, že kolena ven nejsou styl dřepování. Je to pomůcka, která minimalizuje vbočení kolene při dřepu. Toto doprovází addukce kyčle (pohyb směrem ke středu těla) a vnitřní rotace kyčle v zatnuté pozici. Vbočení kolene může být způsobeno slabými kyčlemi, tuhými kotníky a špatnou funkcí kvadricepsů nebo hamstringů.

Pokud máte dobrou mobilitu a z kyčlí dokážete tvořit silný krouticí moment, kolena se vám při dřepu budou automaticky tlačit ven. Mobilita je pro správné provedení dřepu zcela zásadní. Kolena ven tedy nejsou technikou, ale pomůckou pro zapojení správných svalů a udržení bederní páteře a pánve v neutrální a stabilní pozici. Toto je užitečné pro ty, kterým ve spodní pozici dřepu vbočují kolena, ale neměla by se tím maskovat neschopnost zaujmout správnou pozici při dřepu.

„Kolena dovnitř”

Ani zde nebudete při celém provedení tlačit kolena směrem dovnitř. Jedná se pouze o pomůcku, která vám může pomoci překonat nejobtížnější pozici vespod dřepu. Je to velmi malý pohyb směrem dovnitř, pouze v nejnižší pozici dřepu, kde jsou kolena obvykle dost daleko od sebe. trenéři jako Green a Takano zde doporučují stlačit kolena k sobě (na šířku ramen), což pomůže překonat nejtěžší moment dřepu. Ve zbytku provedení už opět doporučují je tlačit ven.

Green tvrdí, že sportovci takto odspoda tvoří více rychlosti. Když se podíváte na elitní vzpěrače, kteří tuto metodu využívají (například Long Quinqquan, čínský dvojnásobný olympijský vítěz), je snadné pochopit, proč má tato technika své zastánce.

muž cvičí dřepy

Závěr

Existuje argument, že aktivní tlačení kolen ven po celé provedení dřepu jde proti přirozeným pohybovým vzorcům těla. Kolena se vespod chtějí posunout dovnitř, a my bychom jim v tom neměli bránit. Před několika lety byl publikován e-mail Dr. Brendana Murrayhy, týmového lékaře vzpěračského výběru USA, kde vyjadřoval své obavy z rostoucího počtu zranění sportovců, kteří při dřepování tlačí kolena ven.

Murray říká: 

„Cvičenci cross fitu (jeho spelling) bojují poslední dva roky s technikou tlačení kolen ven. Taková technika vytváří značnou zátěž na kolena, kyčle a spodní záda. Mnozí z těchto sportovců nemají dobrou kontrolu ani flexibilitu, a kompenzují to úpravou techniky, která jim dodá pocit, že dřepují hlouběji.”

Musíme si však uvědomit, že Starrett a jeho tým San Francisco CrossFit výslovně řekl, že tlačení kolen ven je pomůcka, která má pomoci sportovcům (s dobrou mobilitou) vyhnout se vbočení kolen a zapojit správné svaly při udržení správné pozice.

Diane Fu, silová a kondiční trenérka v San Francisco CrossFit a hlavní trenérka FuBarbell, objasňuje:

„Nepředstavujeme zde žádný lék, ale snažíme se zabránit vbočení kolen, které vidíme v komunitě tak často. Kolena ven jsou pomůcka, která má vytvořit stabilní platformu pro silný pohyb vzhůru.”

Jak vidíte, ani respektovaní odborníci v tomto odvětví se zcela neshodují. Tlačení kolen ven je jednou z vůbec nejstarších pomůcek pro dřepování. A jen tak nezmizí. Jestli začne více lidí tlačit kolena dovnitř, to ukáže pouze čas. Podle mého jsou argumenty pro tuto techniku pádné.

Ronnie Coleman a jeho dřep se 363kg!

Zbývá 28 dní

Amix Iso-Lyn Isotonic

276
− 27%
226
Zbývá 28 dní

Amix Fish Oil Omega 3 Power

492
− 28%
394
Zbývá 28 dní

GreenFood Performance BCAA

592
− 33%
444
Zbývá 28 dní

Autor: William ImboZdroj: BoxlifemagazinePřeložil: Jaromír Uhlíř

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.