Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

Suplementy jako zázrak? Stůjte nohama na zemi.

Možná vás lehce článek s takovým titulkem na našem webu překvapí, ale spousta lidí má zcela mylnou představu, že suplementy jsou nějaké zázračné pilulky a prášky, které vyřeší všechny vaše problémy spojené s váhou a stavem těla.

K napsání tohoto článku mě vedla reálná situace, která se přihodila v práci (ve fitku). Byla tam paní, která necvičila, pouze lustrovala časopisy a pojídala u toho spokojeně pytlík chipsů. Přišla za mnou s časopisem, otevřeným na stránce s reklamou na spalovač. Položila ho přede mě a povídá „tady píšou, že to spaluje tuky, máte tu něco takového a kolik to stojí?“ neměli jsme zrovna vyfocený produkt, tak jsem nabídla jiný, řekla orientační cenu a dodala jsem větu „ale samozřejmě základem je správná strava a cvičení“. Paní zděšeně vyvalila oči, zavřela časopis a povídá „Aha. Tak děkuji“. 

Tohle jsou přesně chvíle, kdy si říkám, jak si vlastně lidi myslí, že to funguje. Prostě sezobneš bobuli, potom budeš moct jíst jako dobytek, ležet u televize a přitom budeš jak proutek. Dáš si párkrát protein, zacvičíš bicák a budeš mít svaly jako Arnold. Dvě odměrky bcaa a můžeš cvičit i 3x denně 7 dní v týdnu. Prostě to jen koupíš a ono to pracuje za Tebe! Suplementy jsou skvělým pomocníkem, ať už máte jakýkoliv cíl, ale rozhodně to není „kouzelná fazole“, která vám přinese výsledek bez práce! Suplementy jsou určitě užitečné, ale není to zázrak. 

V první řadě si uvědomte, CO je vašim cílem a CO jste ochotni tomu obětovat. Protože pokud chcete hubnout, ale přitom nechcete jíst zdravě a hýbat se, tak vás budu muset zklamat, ale to prostě nejde. Ačkoliv faktem je, že některé reklamy vypadají tak, že to opravdu je pouze o koupi produktu a jeho užívání, ale to je marketingový tah společností s cílem zaujmout a podnítit nákup, což se očividně daří. Stanovte reálný cíl a pojďte si ujasnit, jak na to. Základem každé změny postavy je jídelníček. Ten by měl být hodně bohatý a pestrý, aby vás zdravé jídlo bavilo a vaše snahy netroskotaly na tom, že vás to prostě otravuje.

Redukční jídelníček může klidně obsahovat pečivo, může obsahovat kvalitní čokoládu, jako sladkost, můžete si klidně dát zmrzku, ovoce odpoledne a taky si klidně dejte sacharidy k večeři! Hlavní je najít takovou cestu, aby vás to bavilo, ale zároveň to přinášelo výsledky. Najděte si čas na to kupovat kvalitní potraviny, které jsou opravdu potravinami, to znamená s co nejjednodušším složením a co nejčerstvější. Dále si najděte čas na přípravu jídla. Tuhle část nepodceňte, protože pravidlo „kdo je připraven, není překvapen“ platí více, než byste čekali. Připravené jídlo znamená, že budete mít pod kontrolou svůj příjem a zároveň budete konzumovat pouze opravdu kvalitní potraviny a ne nějaké lákavě vypadající bláboly zakoupené ve spěchu. Pokud zvládnete tenhle obsáhlý krok, máte napůl vyhráno. Jak dlouho vydržet? Nejlépe napořád! Všimněte si, že nepíšu o žádném vážení, žádném fanatickém počítání každého sousta, co dáte do úst...Prostě mluvím o intuici a používání rozumu. Naučte se vnímat to, co vám říká vaše tělo. Dávejte mu KVALITNÍ stravu, udržujte aktivní režim, dostatečně odpočívejte a vaše tělo vám tuhle péči vrátí nejlíp, jak si dokážete představit – ZDRAVÍM.  Doba fanatického držení diet, ať už hladovek, bez sacharidů, bez tuku, bez všeho, o bylinkách, o jablku a já nevím co ještě, je už snad za námi, teď prostě frčí dělat to s rozumem a dělat to s radostí. Vařte si zdravá jídla plná barev, chystejte si jídlo, na které se budete těšit, bude nutričně bohaté a budete ho jíst s chutí. 

Dalším důležitým krokem je přidat do života pohyb. Jakýkoliv. Nemusíte se nutit do běhu, když ho nesnášíte. Nemusíte chodit do posilovny, když vás to nebaví. Prostě najděte pohyb, který vás bude bavit, kdyby to měly být jen obyčejné procházky! Být v pohybu je nesmírně důležité a přínosné. Pokud přidáte nějaký náročnější pohyb, tvarování těla půjde ještě snáz. Je to všechno ruku v ruce.
Zdravá strava, pohyb, radost ze života.

Kdy je správná doba začít se suplementy? Paradoxně kdykoliv. Tohle nejde jednoznačně určit. Jsou tací, kteří zvládnou fungovat celý život bez nich a přitom vypadají skvěle. Jsou naopak tací, kteří věří všemu, co kdo doporučí a mají doma všechno, no a co si budeme povídat.. prostě to na nich není nijak vidět. Suplementy jsou skvělým pomocníkem, ale nikdy neudělají práci za vás. Než zařadíte produkt do jídelníčku, nastudujte si, k čemu se používá a rozmyslete, zda ho opravdu potřebujete. Nekupujte hloupě každou věc, co uvidíte, že mají jíní.

Mezi základní suplementy patří rybí olej a kvalitní vitamín, které by měly vlastně patřit (dle mého) i do základu jídelníčku. Dalším by pak mohl být klidně protein, bcaa, nebo cokoliv, co je vhodné pro vaši sportovní aktivitu. Dnes už se nemusíte bát, že koupí proteinu/bcaa do sebe akorát „cpete chemii“ a nemá to žádný významný přínos. Doba, kdy se říkalo, že proteiny jsou jako steroidy a že jsou zdraví škodlivé, už je za námi, bohudík. Kvalitní syrovátkový protein považuji za jeden z nejvhodnějších zdrojů bílkovin.  Co se týče spalovače, vyčerpala bych nejprve všechny rezervy z jídelníčku a stravy. Potom bych začala uvažovat o spalovači, který je většinou opravdu až poslední berlička. Základem je výše zmíněné -  jídlo, pohyb, spánek, odhodlání, vůle a radost z toho, co děláte. Spalovač opravdu NEPÁLÍ tuky sám od sebe, opravdu ne. 

Jak suplementy dávkovat? To opět závisí na vašich cílech, na vašem celkovém režimu, sportovním vytížení a tak dále. Na našem webu najdete spoustu užitečných článků o jednotlivých suplementech, abychom vám ulehčili výběr a zároveň vysvětlili, k čemu vlastně slouží.

Suplementy vám k výsledku mohou a nemusí pomoct. Nekupujte zbytečně každou věc, co vidíte. Kolikrát pak máte přehnaná očekávání, která se nepotkávají s realitou. Myslete hlavou a nechtějte všechno hned. Trpělivost, vůle a odhodlání -  to je to, co opravdu potřebujete. 

Hodnocení článku:
  • 10
  • 1
Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Barča Havlová

Barča Havlová

Redaktorka magazínu kulturistika.com, píše články zejména o výživě, suplementech a také se stará o tvorbu inspirace na zdravé dobroty. Studentka vysoké školy, aktivně se věnuje i sportu (fitness,…

Diskuze

Související články

Výživa

Recenze BCAA Micro Instant Juice od Amix Nutrition

23.11.2015/ 411x

Po delší době jsem se opět rozhodl Vám sem a tam nabídnout nějakou tu recenzi produktů, které naleznete na našem e-shopu.

Výživa

Vitamín B12

30.07.2018/ 4088x

Chodí mi docela často dotazy na injekční aplikaci vitamínu B12 pro zlepšení svalové hmoty a síly. Pokusím se pár poznatků shrnout do následujících vět.

Výživa

Některé tělesné partie rostou po kreatinu rychleji!

15.05.2018/ 1529x

S úžasem jsme zjistili, že kreatin pro některé svaly funguje lépe než pro jiné. Přečtěte si nejnovější poznatky.

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím