Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

Rady pro hardgainery

Hardgainer je označení pro člověka, který těžce nabírá hmotu. Někdy prostě hmotu nenabereš za žádnou cenu nebo, a to je myslím mnohem častější případ, nenabereš hmotu, protože nepoužíváš správné nástroje.

Pojďme si tedy říct pár rad, které ti pomůžou z postavení záchodového pavouka. Začneme nepříjemnou pravdou.

Jakmile očekáváš, že bys ses měl pohnout s váhou nahoru, očekávám já od tebe, že dřepuješ, provádíš hlavně vícekloubové cviky a snažíš se dostat sílu nahoru. Je to jediná cesta, pokud chceš vypadat líp než kostra v kabinetu biologie. Nikdo neříkal, že to bude sranda.

A nyní k tomu, proč to možná ještě nefunguje jak má:

1.     Promysli si týden

Zvláště pokud měříš více než 190 cm na výšku, může být problém v tom, jakou frekvenci tréninku uneseš. Je možné, že zatím nezvládneš regenerovat při obvyklém objemovém plánu. Možná, že zbytečně žiješ v zajetí sedmidenního týdne, ale lidi s dlouhými kostmi by potřebovali spíše desetidenní týden.

Přejdi jednoduše na plán 1+2 (jeden den cvičení, dva dny pauza). Zvláště pokud provádíš dřepy s vyšším počtem opakování a další vícekloubové cviky třikrát týdně, může to být příliš často na regeneraci.

2.     Nauč se skončit

Jeden z nejméně akceptovaných aspektů u hardgainera je načítání dalších činností. Pokud chceš přibrat, prostě nemůžeš hrát stejně často a intenzivně fotbal, nebo běhat maratony. Nejlepší je skončit s tím úplně. Nauč se chodit pomalu, nauč se zdřímnout si po obídku, když to jde.

3.     Příležitostně uber

Hodně málo lidí dokáže vyslyšet tuhle radu. Já sám s tím mám problém. Na začátku všeho byla rada, zhubni, abys přibral. Uvidíš, jak to pak roste. Už párkrát jsem se přesvědčil, že tahle rada funguje.

Je totiž možné, že jsi po dlouhém vyčerpávajícím snažení o nabrání hmoty neschopný přejít do růstu. Už máš nějaké svaly, ale nemůžeš se dostat dále.  Zkus třeba v létě na jeden dva měsíce něco nemyslitelného. Běhej dlouhé trati, nebo hodně jezdi na kole, nechoď do posilovny a snaž se shodit! Jsem si jistý, že jakmile aktivity znovu vyměníš za posilovnu, bude tvůj pokrok neuvěřitelný.

4.     Kreatin

Nauč se používat na tři týdny co dva měsíce kreatin. Neznamená to přesytit se jím v rámci kulturistického pravidla „pokud trochu je dobré, pak hodně je skvělé“. Stačí dodržet návod. Kreatin ti pomůže přidat na činku více a za váhou činky jde tvoje tělesná váha.

5.     Plánuj

Potřebuješ vědět, co máš který den dělat. Dodržuj svůj plán. Mnohokrát jsem viděl systém „dneska asi ramena a biceps, co říkáš“. Tohle nefunguje. Jestliže máš udělat X opakování dřepů s váhou Y, udělej je a zapiš si to. Největší věc, která ti nejvíc pomůže, je trénink napsaný dříve, než vstoupíš do posilovny.

6.     Neměň plán každý týden

Pokud už máš plán, snaž se z něj vytěžit co nejvíc. Drž se ho. Neměň plán jen proto, že jsi zrovna četl nějaký nový fascinující návod na kulturistika.com nebo třeba v časopise. Teprve po delším období, řekněme po 2-3 měsících poznáš jak plán funguje. Častou změnou se připravíš o pokrok a o poznání co na tebe funguje.

7.     Zůstaň v teple

Myslím tím při cvičení v posilovně. Tohle je stará rada, ale platí. Svalům prospívá teplo. I Arnold prospíval více v okolí Kalifornie než za polárním kruhem. Pokud necháš svaly vychladnout, koleduješ si o zranění, určitě snížíš výkon a pokud cvičíš vysloveně v chladnu, nutíš tělo vydávat dodatečnou energii na zahřátí místo na výkon.

8.     V krizi přidej protein

Pokud nerosteš, přidej stavební látky. Nemusí to být formou doplňků stravy. Protein je maso, vajíčka i namíchaný proteinový drink. Neočekávej růst při 0,5g proteinu na kg hmotnosti. Tvoje zóna začíná na 2g na kg hmotnosti. Pamatuj taky, že 100g masa není 100g proteinu! Sacharidů by mělo být přibližně dvojnásobné množství než proteinů.

9.     I přestávka je prospěšná

Jsi schopný jít z nadpřirozeným nadšením do tréninku 3 měsíce v kuse a za tu dobu přibrat možná 5kg. Nedovedu si ale představit, že takhle budeš pokračovat třeba 3 roky. Někdy je potřeba přeřadit na nižší rychlost, naplánovat další útok a načerpat nadšení do tréninku. Nejvíc rosteš, pokud se na trénink třeseš. Pak už stačí jenom dodržovat předchozí pravidla.

Hodně pokroku.

Hodnocení článku:
  • 10
  • 1
Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Michal Kraml

Michal Kraml

Zakladel internetového magazínu a eshopu Kulturistika.com. Zakladatel projektu Supertrener.cz - jídelníčky a tréninky online. Redaktor magazínu Kulturistika.com.

Diskuze

Související články

Výživa

Je vysokofrekvenční stravování opravdu klíčovým prvkem při redukci?

22.04.2018/ 5304x

Je opravdu vysokofrekvenční stravování nutností pro redukci a zrychlení metabolismu?

Výživa

Kofein, nejvyužívanější stimulant

16.09.2017/ 288x

Kolik z nás si nedokáže představit ráno, či předtréninkový rituál, bez svého oblíbeného hrnečku kávy, čaje nebo nějakého nakopávače. Ano, dnešní článek věnujeme povídání právě o tomto světově nejvíce využívaném stimulantu.

Výživa

Je pro spalování tuku lepší nízkotučná nebo nízkosacharidová strava?

01.05.2018/ 2840x

Tento článek se pokusí najít odpověď na otázku ohledně toho, která strategie je lepší pro spalování tuku - nízkosacharidová, nebo nízkotučná strava?

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím