Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

Maďarská rutina na nohy

Benoit Brodeur je prezidentem Quebecké kulturistické asociace skoro 20 let. Svaly – blíže kulturistika – je jeho vášeň.

Zcestoval celý svět, od Tahiti po Kalifornii, aby se naučil a dále rozvíjel umění budování těla. Osobně se zná s legendami staré éry jako Vince Gironda, Mike Mentzer, Tom Platz a dalšími.

Poslední dobou je v kontaktu s bývalými špičkovými profesionály, jako jsou třeba Günther a Ronnie. Zve je na guest pósing na akce, kde je promotérem.

Zřejmě vás napadne, že tento muž již musel ve světě kulturistiky vidět opravdu hodně a nic ho nemůže rozhodit!

Jeden den mi zavolal a místo obvyklého: Ahoj Chrisi, jak se máš? vykřiknul do telefonu: „Právě jsem viděl nejobrovitější pár nohou od doby, co jsem trénoval po boku Toma Platze!“


I nyní, kdy profesionální kulturisté dosáhli opravdu dramatických rozměrů svých dolních končetin, jsou nohy Platze považovány za vůbec nejlepší v historii kulturistiky. Pokud se tedy Benoit při pohledu na nohy té osoby tak rozrušil, můžete si být jisti, že viděl opravdu něco speciálního!

"A ten chlap není ani kulturista'' dodal. '' Je to olympijský zápasník z Maďarska, který je na návštěvě přátel v Montrealu.“ Bendit a maďarský obr se prý potom dali do řeči a Maďar si začal stěžovat, že musel přestat posilovat nohy, protože jeho nový program zapůsobil tak, že se musel posunout o dvě hmotností třídy nahoru!


Benoit změřil chlapova stehna zhruba uprostřed… a naměřil 34 palců! To je téměř yard! Abyste byli trochu v obraze, už 28 palců v obvodu stehna, navíc tehdy, kdy jsou pěkně vysekaná, lze považovat za slušný výsledek, 34 palců už je něco jako mít 24 palců přes paže – něco, co už je skoro z říše snů. Ale tento chlap byl opravdu tak velký.

Je jasné, že Benoit ihned vynaložil velké úsilí na to, aby zjistil, co je to ten efektivní program zač. Nebyla to žádná tajná metoda z východní Evropy. Po pravdě řečeno, je to tak jednoduché, až tomu člověk odmítá věřit:

1 série dřepů 

2 série předkopávání 

3 série zakopávání

To je vše!

Už na první pohled je jasné, že drastičnost tréninku nespočívá v množství sérií nebo pestrosti cviků, ale ve způsobu, jakým jsou cviky prováděny.

Cvik: 1) Zadní dřep v plném rozsahu pohybu: Jako první cvik je zvolen král cviků – dřep. Před ostrou sérií dřepů náš maďarský přítel vykonal 2 zahřívací série se 135 librami. Jen pro zajímavost, s touto váhou následně vykonal i sérii pracovní! Poté, co se cítil být dostatečně zahřátý ( 2 série po 6-8 pomalých opakováních ), začal si dláždit zápasník cestu do pekla.

Ještě taková malá odbočka. Když Benoit potkal wrestlera, používal tento program již 8 týdnů. A když říkám cestu do pekla, myslím to vážně – jeho série v 8. týdnu trvala 8 minut – 8 minut nepřetržitého dřepování! Wrestler nezačal svoji cestu na těch 8 minutách hned od začátku. Program začal na čase 2 minuty a každý další následující trénink přidal něco navrch.


Týden 1
Trénink 1: (Pondělí) 1 x 2 minuty
Trénink 2: (Čtvrtek) 1 x 2:20 minuty

Týden 2 
Trénink 1: (Pondělí) 1 x 2:40 minuty
Trénink 2: (Čtvrtek) 1 x 3 minuty

Týden 3
Trénink 1: (Pondělí) 1 x 3:20 minuty
Trénink 2: (Čtvrtek) 1 x 3:40 minuty

Týden 4
Trénink 1: (Pondělí) 1 x 4 minuty
Trénink 2: (Čtvrtek) 1 x 4:20 minuty

Týden 5
Trénink 1: (Pondělí) 1 x 4:40 minuty
Trénink 2: (Čtvrtek) 1 x 5 minuty

Týden 6
Trénink 1: (Pondělí) 1 x 5:30 minuty
Trénink 2: (Čtvrtek) 1 x 6 minuty

Týden 7
Trénink 1: (Pondělí) 1 x 6:30 minuty
Trénink 2: (Čtvrtek) 1 x 7 minuty

Týden 8
Trénink 1: (Pondělí) 1 x 7:30 minuty
Trénink 2: (Čtvrtek) 1 x 8 minuty

Po celou dobu cvičil se 135librovou činkou. Váha představovala asi 30% z jeho maxima pro zadní dřep. Opakování byla čistá a pod kontrolou, ale vykonávána explozivně. Tak explozivně, jak mu míra vyčerpání dovolovala.

Cvik 2) Předkopávání: Upřímně, po dřepování ( obzvláště po sérii trvající déle než 3 minuty ) bych neměl ani pomyšlení na tu mašinu usedat! On udělal 2 série po 30 opakováních, 10 reps s nohama vytočenýma dovnitř, 10 reps rovně a 10 reps s nohama vytočenýma ven. Každé opakování bylo vykonáno s vrcholnou kontrakcí ( squeeze! ) drženou 1 sekundu.

2 sets x 30 opakování

Cvik 3) Zakopávání vleže: Vykonal 3 série v plném rozsahu pohybu. Zvolil váhu, se kterou byl schopen udělat 6-8 opakování. Poté odpočíval 10-12 sekund a pokračoval dál do selhání. Už jenom ulehnout na lavici stojí přes napumpované kvadricepsy úsilí.

3 x 6-8 opakování ( 10-12 sekund pauza a dále pokračovat do selhání )

To je vše! V 8. týdnu trénink trval okolo 20 minut. V těchto 20 minutách bylo zahrnuto vše – samotné cvičení, přesuny mezi stanovišti a odpočinek mezi sériemi!

Závěr

Tento program se zdá být jednoduchý ( a opravdu je ), ale pokud mu dáte vše, co máte, bude to jedna z nejtěžších rutin vašeho života. První 2-3 tréninky jsou trochu lehčí, je to z toho důvodu, abyste si zvykli na druh úsilí v sériích a zvykli si na takovouto zátěž. Nicméně, až dosáhnete série dřepů trvající 3 minuty, budete mít pocity, jako by vás přejel kamion.

Pouze málo lidí je takto tvrdých a dosáhne plánu 8 minut, je k tomu potřeba opravdu zvláštní nátura. Ale ti, kteří vytrvají, dosáhnou takového rozvoje dolních končetin, který by trval roky.

[Poznámka: Lituji, že nemáme obrázky toho maďarského monstra. Tento článek mě ale tak zaujal, že jsem ho musel postnout.]

Zdroj: Přeloženo z T-nation.com, Autor článku: Ch.Thibaudeau

Hodnocení článku:

2/10 (hodnoceno 1 uživatelem)

Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Michal Kraml

Michal Kraml

Zakladel internetového magazínu a eshopu Kulturistika.com. Zakladatel projektu Supertrener.cz - jídelníčky a tréninky online. Redaktor magazínu Kulturistika.com.

Diskuze

Související články

Crossfit,…

Neurologický typ 1: Dobrodruh

05.06.2018/ 3843x

Vyhledáváš neustále novou stimulaci? Jsi závislý/á na adrenalinu? Pak je tento článek právě o TOBĚ a pro TEBE!

Kulturistika

Hypertrophy Specific Training (HST)

05.09.2017/ 590x

Článek o tréninku, na kterém jsem sklidil nejvíce výsledků. Fakta, názory a způsob sdělení jsou pouze můj předklad tvůrce principu HST Bryana Haycocka.

Kulturistika

Nejlepší trénink pro naturály

10.07.2018/ 4251x

Netrénujte jako genetická monstra! Zkuste tréninkový program Christiana Thibaudeaua vhodný pro naturální cvičence.

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím