Pullover je cvikem na procičení zad, především velkého zádového svalu. Je možno jej provádět několika způsoby - s použitím velké činky nebo jednoručních činek. 

Hlavní zapojené svaly: Záda, prsa

Další zapojené svaly: Žádné

Typ: Izolační cvik 

Pullover s velkou činkou

Připravte si velkou činku a rovnou lavici. Otočte se proti ní o 90 stupňů tak, aby na ní spočívala jen Vaše ramena. Nohy jsou rozkročeny na zemi, více než na šířku ramen. Tělo musí zůstat rovné. Držte činku nad sebou, s rukama plně nataženýma (startovní pozice pro tento cvik). Bez toho, aniž byste pohli tělem, pomalu sputsťte činku za hlavu (ruce jsou stále nataženy), až se dostanete do pozice, kdy jsou ruce rovnoběžně s podlahou. Bez přestávky zvedněte váhu zpět do startovní polohy.

Nespouštějte činku příliš nízko a neohýbejte ruce. V horní pozici stačí činku zvednout do polohy, kde jsou ruce kolmo k zemi. 
 

 

 

Pullover s velkou činkou a tlakem 

Hlavní zapojené svaly: Záda, prsa

Další zapojené svaly: Ramena, tricepsy

Typ: Složený cvik 

Připravte si velkou činku a rovnou lavici. Otočte se proti ní o 90 stupňů tak, aby na ní spočívala jen Vaše ramena. Nohy jsou rozkročeny na zemi, více než na šířku ramen. Tělo musí zůstat rovné. Držte činku nad sebou, s rukama plně nataženýma (startovní pozice pro tento cvik). Bez toho, aniž byste pohli tělem, pomalu sputsťte činku za hlavu (ruce jsou stále nataženy), až se dostanete do pozice, kdy jsou ruce rovnoběžně s podlahou. Bez přestávky zvedněte váhu zpět do startovní polohy. Jakmile se dostanete do horní polohy, ihned pokračujte s osou směrem k hrudníku, až se jej skoro dotknete. Pauza, poté zvedněte činku zpět do původní polohy. 

Důležitým faktorem při tomto cvičení je jeho provázanost.

  

 

Pullover s jednoruční činkou

Hlavní zapojené svaly: Záda, prsa

Další zapojené svaly: Žádné

Typ: Izolační cvik 

Připravte si jednoruční činku a rovnou lavici. Otočte se proti ní o 90 stupňů tak, aby na lavici ležely Vaše loopatky Nohy jsou rozkročeny na zemi, více než na šířku ramen, kolena ohnutá zhruba do pravého úhlu. Tělo musí zůstat rovné. Držte činku nad sebou, s rukama plně nataženýma (startovní pozice pro tento cvik). Bez toho, aniž byste pohli tělem, pomalu sputsťte činku za hlavu (ruce jsou stále nataženy), až se dostanete do pozice, kdy jsou ruce rovnoběžně s podlahou. Bez přestávky zvedněte váhu zpět do startovní polohy. Jakmile se dostanete do horní polohy, ihned pokračujte s osou směrem k hrudníku, až se jej skoro dotknete. Pauza, poté zvedněte činku zpět do původní polohy. 

Neohýbejte lokty a nespouštějte činku moc daleko.

 

 

Pullover se spodní kladkou 

Hlavní zapojené svaly: Záda

Další zapojené svaly: Prsa

Typ: Izolační cvik

 

Pullover s kladkou je skvělou alternativou ke klasickému pulloveru s jednoruční nebo velkou činkou. Připravte si lavici na stanoviště se spodní kladkou a umistěte ji do přiměřené vzdálenosti (nechte mezeru kolem 70-100 centimetrů). Připojte provazy a zvolte si požadovanou váhu. Lehněte si na lavici s hlavou směřující ke kladce. Uchopte provazy (nebo Vám je někdo může podat), měli byste použít nadhmat, s dlaněmi směřujícími k Vám. Držte ruce natažené a zvedněte váhu. To je startovní pozice. Táhněte ruce přes hlavu  směrem ke kolenům, dokud nesvírají úhel kolem 45° k Vašim nohám. Pauza, poté se vraťte do původní polohy.

Díky tomu, že kladka vyvíjí na svaly neustálý tlak, můžete dávat ruce i dále než nad hlavu. Rozhodně neohýbejte lokty.

Je možné použít různé druhy nástavců, viz. video.

 

 

 

Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 7.2 (9 hlasů)
Kategorie:
Vaše hodnocení:
Nahoru

Související články

Přítahy horní kladky úzkým úchopem
Tento cvik je opět obdobou shybů na hrazdě, ale díky využití kladky můžete zvolit zátěž...
Přítahy kladky za hlavu širokým úchopem
Další variace přítahů kladky jsou přítahy širokým úchopem za...
Přítahy (shyby) na hrazdě
Přítahy jsou cvikem na záda, kde využíváte svou vlastní váhu. Jsou...
Mrtvý tah
Mrtvý tah je jedním ze cviků tzv. ,,velké trojky", tedy dřep, bech-press a mrtv...
Přítahy spodní kladky v sedě
Dalším výborným cvikem jsou přítahy spodní kladky v sedě.  ...
Přítahy činky v předklonu
Velmi oblíbeným cvikem pro svou funkčnost na šířku a hloubku zad jsou pří...

Z nabídky našeho e-shopu:

HydraDry

HydraDry

ALLMAX PRO-COMETITION SERIES představuje HydraDry, nejvyspělejší systém pro odvodnění organizmu mezi legálními závodními preparáty.
Jen za: 667.00 Kč