12 příčin ukládání tuku v oblasti břicha

Tuk v oblasti břicha trápí nejednoho z nás, co může být příčinou? Pouze o jídle to být nemusí.

Břišní tuk může ukazovat na řadu onemocnění jako je metabolický syndrom, onemocnění srdce a rakovina.
V lékařské terminologii bývá nazýván viscerálním tukem, neboť obaluje vnitřní orgány. Zdravotní problémy představuje pro všechny, i osoby s normální hmotností.

12 příčin ukládání tuku v oblasti břicha

1) Konzumace potravin a nápojů s velkým množstvím cukru

Značná část lidí zkonzumuje denně více cukru, než si uvědomují. Mezi potraviny bohaté na cukr patří nejrůznější cukrovinky, dorty, slazené nápoje a další. Nenechte se zmást, i produkty tvářící se zdravě mohou být plné cukru, proto vždy čtěte složení. Studie prokázaly spojitost mezi nadměrným množstvím břišního tuku a vysokým příjmem cukrů (zejm. fruktózy).
Klasický cukr i kukuřičný sirup obsahují velké množství fruktózy. První zmíněný tvoří z 50% fruktóza, kukuřičný sirup z 55%. Studie trvající 10 týdnů zjistila, že účastníci, jejichž denní příjem kalorií tvořily z 25% nápoje slazené fruktózou, přibrali v oblasti břicha a snížila se jejich citlivost na inzulin.
Dle další studie mívají lidé konzumující větší množství fruktózy problém se spalováním tuku a rychlostí metabolismu.
Tekuté kalorie ze sladkých nápojů Vás navíc stěží zasytí.

2) Alkohol

Alkohol může být v malém množství prospěšný (zejména červené víno) - snižuje riziko srdečních a mozkových příhod. Ve velkém množství ale způsobuje záněty, onemocnění jater a další potíže.
Některé studie potvrdily, že alkohol potlačuje spalování tuku a nadměrné množství kalorií z něj přijatých se částečně ukládá jako břišní tuk. Z toho vychází i známý pojem "pivní břich".
Výzkum provedený na mužích zjistil, že u těch, kteří pili více než 3 alkoholické nápoje denně, byla o 80 % větší pravděpodobnost, že mají přebytek břišního tuku ve srovnání s těmi, u kterých nebyl alkohol na denním pořádku. 

3) Trans tuky

Bylo prokázáno, že způsobují záněty, mohou přispět k inzulinové rezistenci a nemocem srdce. Studie na zvířatech ukázaly, že častá konzumace trans tuků může mít vliv na tloustnutí v oblasti břicha. 6 let trvající studie opic (kočkodanů) zjistila, že zvířata, jejichž strava obsahovala 8% trans tuků měla o 33% více břišního tuku a vážila více než zvířata krmená stravou s obsahem 8% mononenasycených mastných kyselin. Obě skupiny přijímaly množství kalorií potřebné pro udržení hmotnosti.

Sedavý způsob života patří mezi nejrizikovější faktory špatného zdravotního stavu.  Lidé se stále méně hýbou, což je jednou z hlavních příčin častějšího výskytu obezity. To potvrdil i rozsáhlý průzkum provedený v letech 1988 - 2010 v USA. Jiný výzkum zjistil, že ženy sledující televizi více než 3 hodiny denně měly 2x vyšší riziko, že přiberou tuk v oblasti břicha.

5) Nedostatek bílkovin

Dostatek bílkovin ve stravě přispívá k menšímu pocitu hladu, větší sytosti a zrychlení metabolismu. To vše napomáhá spontánnímu snížení denního příjmu kalorií. Podle výzkumů jsou lidé, kteří jedí větší množství bílkovin, méně náchylní k ukládání břišního tuku.
Nedostatek bílkovin zvyšuje hladinu hormonu neuropeptidu Y, který podporuje chuť k jídlu a tloustnutí.

6) Menopauza

Během menopauzy dochází k hormonálním změnám, poklesu hladiny estrogenu a následně ukládání tuku do oblasti břicha. Některé ženy v přechodu přiberou více, jiné méně, vliv mají geny, ale i věk, ve kterém menopauza začne. Dle jedné studie mají menší problém s přibíráním tuku ty ženy, u kterých menopauza začala v mladším věku.

7) Nerovnováha střevní mikroflóry

V našich střevech žijí stovky druhů bakterií. Mohou být zdraví prospěšné i naopak. Zdravá střevní mikroflóra je důležitá pro správnou funkci imunitního systému. Podle některých výzkumů může mít její nerovnováha negativní vliv na ukládání břišního tuku.

8) Ovocné šťávy a džusy

I pokud nejsou ve 100% džusu žádné přidané cukry, přirozeně jich obsahuje velké množství. Ovocný cukr (fruktóza) obvodu Vašeho pasu neprospívá, jak už bylo zmíněno v prvním bodě.
Například 250 ml 100% jablečného džusu i coca-coly obsahuje stejné množství cukru - 24 g. Šťáva z hroznů má dokonce 32 g cukru. Tyto tekuté kalorie na rozdíl od pevné stravy neuspokojí Vaši chuť k jídlu. Dostat touto formou do sebe obrovské množství cukru je tedy více než snadné.
 

9) Stres a kortizol

Kortizol je produkován kůrou nadledvin a přezdívá se mu "stresový hormon", neboť jeho hlavním cílem je mobilizace organismu při stresové zátěži. Nadbytek kortizolu může přispět k ukládání tuku v oblasti břicha. Mnoho z nás má také tendenci se ve stresu přejídat, což je dalším krokem k přibírání. 

10) Nedostatek vlákniny

Strava chudá na vlákninu a bohatá na rafinované cukry vede k ukládání viscerálního tuku. Studie 1114 mužů a žen zjistila, že zvýšení příjmu rozpustné vlákniny o 10 g vedlo ke snížení množství břišního tuku o 3,7%.
Další velká studie potvrdila, že celozrnné potraviny bohaté na vlákninu napomáhají proti ukládání viscerálního tuku.

11) Genetika

Geny hrají v ukládání tuku do oblasti břicha také svou roli. Konkrétně jde o gen pro receptor regulující kortizol a gen kódující receptor leptinu. V roce 2014 vědci identifikovali 3 nové geny související s vyšším rizikem abdominální obezity, přičemž 2 z nich se vyskytují pouze u žen. Nicméně je třeba provést ještě další výzkumy v této oblasti. 

12) Nedostatek spánku

Mnoho studií potvrdilo souvislost mezi nedostatkem spánku a nabíráním tuku. Rozsáhlá studie sledovala po dobu 16 let více než 68 000 žen. Výsledky byly zajímavé - ženy, které spaly 5 a méně hodin měly o 32% vyšší riziko nadváhy o 15 kg ve srovnání s těmi, které spaly alespoň 7 hodin.  Ukládání tuku mohou ovlivňovat i různé poruchy spánku, např. spánková apnoe. 

Pár slov závěrem

Nabírání tuku v oblasti břicha je ovlivněno řadou rozličných faktorů. S některými mnoho nezmůžete (genetika, hormonální změny v menopauze), jiné máte ve svých rukou (správné stravování, pohyb) a na těch pracujte. 

[Zdroje obrázků a informací: authoritynutrition.com, ncbi.nlm.nih.gov/pubmed, jn.nutrition.org, abdomensixpack.com, bodybuilding.com]

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.