Jak na břišní svaly? Vsaď na tipy Doriana Yatese!

Dorian Yates, který se proslavil v 90. letech, je už dávno v závodním důchodu, ale jeho legendární působení na kulturistické scéně obstálo zkouškou času, protože stále patří mezi největší legendy tohoto sportu. Během své kariéry vyhrál Yates šestkrát po sobě titul Mr. Olympia (1992-1997) a soutěžil s těmi nejlepšími kulturisty, včetně osminásobného vítěze Mr. Olympie Lee Haneyho.

Na profesionální scéně se pohyboval čtrnáct let a posledním závodem mu byla právě Mr. Olympia v roce 1997. Dorian na tuto show nastoupil i přesto, že se potýkal s akutním chronickým zraněním, včetně natržených bicepsů i tricepsů.

I přesto patří Yates stále k největším žijícím legendám tohoto sportu a mnoho lidí si od toho borce bere stále motivaci do života. Nedávno tento ostřílený veterán sdílel zkušenosti se cvičením břišních svalů, kterými se můžete řídit i vy. 

Obvykle jsem trénoval břišní svaly jednou týdně. Cvičil jsem je po těžkém tréninku ramen a tricepsů. Bylo to proto, že jsem měl pocit, že ramena a tricepsy jsou pravděpodobně "nejlehčím" tréninkem týdne (no, lehčím než ty ostatní!) a nevyžadují ode mě tolik úsilí, takže jsem je sem přidal na konec. Moje rutina na břišní svaly byla jednoduchá:

2x sklapovačky s tělesnou váhou do selhání
2x obrácené sklapovačky s tělesnou váhou do selhání

Ty však byly prováděny s tvrdou kontrakcí a velkým výdechem vzduchu na vrcholu kontrakce. Stlačovali jsme břišní svaly tak silně, že byly téměř na pokraji křečí!
Postava, která mě v mládí inspirovala, zejména co se týče břišních svalů, byla postava Bruce Leeho, ten měl skvělé břišní svaly. V mládí jsem vždycky dělal cviky s vlastní vahou, jako jsou kliky a sedy-lehy, a nad hlavou mi visel plakát Bruce Leeho!

Pokud si vzpomínám, vždycky jsem měl viditelné břišní svaly. Ve svých kulturistických začátcích jsem je cvičil s činkami, ale všiml jsem si, že rostou poměrně rychle a potenciálně vypadají dost "kostnatě".

Tak jsem přešel na kontrakční cvičení jen s váhou svého těla. Podle mého názoru nebylo trénování břišních svalů až tak důležité, protože byly vždy viditelné díky nízkému obsahu tuku v těle po celý rok a svou roli zde hrála i genetika, která mi pomáhala zůstat štíhlý. Každý má břišní svaly... jde jen o to, abyste je odhalili snížením množství tělesného tuku.

Dorian Yates 

Doporučujeme

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.