Movember Trapbar Cup 2023 - výsledky a reportáž

Na svatého Martina dne 11. 11. 2023 se nejezdilo na bílém koni. Dokonce i počasí bylo stále ještě příjemné i na venkovní procházku. Každopádně kdo by chodil ven, když se právě konala luxusní a dobročinná akce na Kladně. A tak jsem si tedy, byť se jednalo o sobotu, přivstal a vydal se právě do kladenského Fit Effect gymu, abych propůjčil svůj hlas právě této velkolepé akci.

I přes to, že jsem na místo přijel poměrně časně ráno, tak tam už dobíhaly poslední přípravy před Movember Trapbar Cup 2023. Tým dobrovolníků okolo Lukáše Berana přesně ten den pořádal již třetí ročník soutěže v pozvedu trapbar činky. Jako již tradičně byla celá akce čistě charitativní a veškerý výtěžek z ní putoval na dobrou věc. Tady musím poznamenat, že siloví sportovci, kteří se do Kladna sjeli téměř z celé České republiky jsou vesměs dobráci, kteří neváhají přispět na podporu potřebným.

Movember Trapbar Cup vol. 3 byl skvěle naplánován, Lukáš i celý tým lidí okolo přesně věděli, co mají dělat, zkušenosti nabrali v minulých ročnících i na ostatních podobných závodech. Prakticky od rána vše probíhalo přesně podle plánu. Závodníci měli připravené 2 trapbary v rozcvičovně, kde také před každou kategorií probíhalo přesné poučení a výklad pravidel. Samotná stage pak obsahovala také 2 trapbary, na kterých se v případě sdílení více kategorií závodníci střídali. O dodržování pravidel a regulérnost celého závodu se starali dva rozhodčí, každý měl na starosti jeden trapbar. Byli to Mari Zvrtek a Michal Káčer. Obrovský dík ale také patří nakladačům, kteří za celý den odtahali bezkonkurenčně nejvíc kilo závaží, a samozřejmě také holkám zapisovatelkám a všem ostatním.

Podle plánu se lehce po deváté hodině začalo a postupně za celý den se představilo několik kategorií závodníků.
To ale vezmeme postupně. Nejprve se představily holky, dámy, nebo chcete-li ženy. I když holky závodily společně, byly rozděleny do váhové kategorie do 80 kg a nad 80 kg. A na rovinu mohu přiznat, že ty, co se představily na závodě, by ztrapnily kde kterého chlapa z veřejnosti. Holky nejen, že bojovaly do posledních zbytků sil, ale naprosto suverénně zvýšily laťku oproti porovnání s loňským ročníkem.

V kategorii do 80 kg zvítězila zaslouženě Martina Malzová, droná závodnice, která dokázala pozvednout 210 kg a při přepočtu na body podle Wilkse zvítězila mezi ženami absolutně. Dále Martinu v kategorii následovaly Nicole Tučková s výkonem 180 kg, Nikola Bahenská, která zvládla 150 kg a Bára Boháčková, která dala 130 kg.

V kategorii nad 80 kg zvítězila strowoman závodnice Jana Roubalová, která pozvedla úctyhodných 220 kg následovaná Janou Zenklovou s výkonem 200 kg. Stejnou váhu pak ještě dokázaly dát Zuzana Ziadehová a Iveta Mádlová. Další v pořadí se umístila Dominika Krtková s výkonem 170 kg a Tereza Bartůňková, která pokořila 150 kg trapbar.

Po kratičké přestávce se představili "dědci a kluci". Jak jinak nazvat kategorii masters a juniorů. Spolu s juniory se také představili dva závodníci v kategorii do 70 kg. Jelikož zde bylo rozmanitější startovní pole, tak o to větší práci se vším měli právě nakladači, kteří nejen, že museli váhu přidávat, ale i odebírat. Spolu s komplikovanějším rozdělením ve startovním poli se pokusím srozumitelně nastínit výsledky. V juniorské kategorii do 18ti let zvítězil Václav Bystřinec, který zvládl 220 kg. Druhé místo vybojoval Adam Zdeněk s výkonem 210 kg. Třetí místo, ale obrovský obdiv sklidil Petr Lněnička mladší, mladý klučina, který nenavážil ani 50 kg šel do boje s vervou a dokázal pokořit úžasných 115 kg. Dalším juniorským závodníkem byl Jan Lacina, toho ale pořadatelé nemohli nechat závodit ve stejné kategorii, a to hlavně z důvodu jeho působení v české profesionální strongman divizi, byl Jan Lacina, tomu se podařilo dát 320 kg.

Spolu s juniory se v pokusech střídali právě masters borci. Své loňské prvenství zde obhájil Václav "Méďa" Nedvěd, který také vylepšil svůj loňský výkon a zastavil se na úžasných 340 kg. Druhé místo se stejným výkonem, ale těžší osobní váze předvedl Bedřich Jochim. Bronz cinkl Petru Gažkovi, který zvládl 300 kg. Bramborovou medaili za skvělý výkon, také 300 kg, si odnesl Petr Lněnička starší.

MOVEMBER TRAPBAR CUP 2023

V kategorii do 70 kg pak svedli boj dva borci. Ten úspěšnější si navíc odnesl cenu - fungl nový trapbar pro absolutního vítěze - a byl jím Petr Kalivoda se svým výkonem 300 kg při osobní váze 69,3 kg. Smekám, fakt. Druhé místo s výkonem 290 kg obsadil Václav Bartoš.

Po další krátké přestávce následovaly opět spojené kategorie U80 a U90. Tedy do 80 kg a do 90 kg. A tady už se trapbar začínal plnit opravdu hodně. V kategorii U80 nakonec zvítězil Tomáš Gutvirt se zvládnutou váhou 300 kg. Stejnou váhu dal ale také Denis Kovačík, jen navážil o pár deka víc. Třetí místo Ondřej Janoušek s pokořenými 260 kg. Dále se umístili Tomáš Hála, Lukáš Laštovka a Ondřej Červený, všichni zdolali 240kg. Další závodník, kterému je třeba zatleskat je Dalibor Sládek, protože je úplným začátečníkem a přestože začal cvičit nějaké 4 měsíce zpět, tak neváhal a hned se přihlásil do takové soutěže. Dalibor zvládl 160 kg.

Movember Trapbar Cup 2023

V kategorii U90 si odnesl zlatou příčku Václav Keřtof s pozvednutými 340ti kily. Stříbro urval Patrik Kovačík s výkonem o hodnotě 330 kg. Bronz za 320 kg vybojoval Taras Hrynchovych. Další umístění vybojovali Marek Tykva za 280 kg, Dominik Klaban za 270 kg, Petr Vácha a Jaroslav Fousek za 240 kg a Jan Krajník, který dokázal zvednou 220 kg.

Krátce po poledni se divákům představila asi nejpočetnější kategorie - U105, tedy závodníci do 105 kg. S nejvyšším výkonem nakonec skončili 2 závodníci. 360 kg a první místo bral, opět kvůli nižší osobní hmotnosti, Patrik Kohout. Těsně druhý, ale objektivně blíže k vítězství měl Milan "Voldemort" Čanda, který při pokusu s 370 kg jen těsně trapbar neudržel. Chybělo mu tak 1 vteřina a 5 cm k platnému výkonu. Ale i to je sport. Milan tedy bral druhé místo. Třetí skončil Lukáš Čálek s výkonem 320 kg. 300 kg zvládli Filip Kastl, Daniel Stehlík a Matěj Kostohryz. Dále pak 280 kg dokázali pozvednout Tomáš Černohorský, Petr Kolínský, Lukáš Sedláček a Ondřej Dický. Maximum 240 kg zvládl zapsat Daniel Šebesta.

Jako poslední k závodu nastoupila kategorie open, tedy všichni borci, kteří navážili více než 105,9 kg. A že nejsme žádní troškaři, co se váhy týče, tak ano představili se zde závodníci vážící v rozmezí 116,1 kg až do masakrálních 164 kg. Dva borci na prvních dvou místech, podobně jako u lehčích kategorií zvládli stejnou váhu, ono toho vlastně pak už moc vymyslet nejde, závodníci začínali na 200 kg a i když od 260 kg mohli přeskakovat, tak měli okolo 8 až 9 pokusů každý. Tam už rozhoduje každé kilo nebo každý pokus. Nejvyšší pozvednutá hmotnost trapbaru v kategorii i v celém závodě byla 400 kg. I když ten, co skončil v pořadí druhý měl opět ke 420 kg blíže, nakonec jí nezvládl udržet. Vítězství vybojoval Josef "Hojdy" Hojdar.

Druhé místo jen těsně ztratil Petr "Hector" Klich, kterému 420 kg činka vyklouzla z ruky snad o vteřinu dříve než by rozhodčí odmávl platný pokus. Ale nebylo by fér Petrovi pokus uznat. Třetí místo vybojoval Štěpán Bystřinec s výkonem 370 kg. Bramboru si odvezl Jarda Svoboda se skvělým výkonem 340 kg, který má na čtvrtá místa prostě pech, nebo štěstí? Myslím, že v téhle konkurenci je to skvělý výsledek. Další umístění Jiří Rauš se 320 kg, Máňa Urban se 300 kg. Dále pak Ondřej Šťastný a Denis Pynias za krásných 280 kg a Martin zavadil za 260 kg.

Je dobojováno, vše podle plánu, žádné zdržení ani nenadálé skutečnosti se nekonaly, naopak vše běželo přesně jak mělo. Nikdo se nezranil, a to je to hlavní. Já přišel o hlas za stálého povzbuzování někdy okolo poledne, ale to vůbec nevadí řval jsem dál. Znovu musím konstatovat, že Lukáš Beran se svou ženou Míšou a celým týmem lidí připravili skvělé závody a co víc, ten den na kladně vybrali skvělých 74 000,- Kč, které spolu s dalšími penězi za Loglift a Strongmany na kolejích dalo dohromady více než 125 000,- Kč darovaných na dobrou věc.

Mě nezbývá Vás, diváky, pozvat na další ročník Movember Trapbar cupu, ale ještě než k tomu dojde, tak si zapište do kalendáře datum 27. 4. 2024 opět na Kladně, ale tentokrát ve větších prostorech Kina Sokol a určitě přijďte fandit nebo i závodit na Loglift cup 2024.