Mitchell Hooper kraloval na Arnold Strongman Classic 2024! Detailní reportáž s výsledky

Arnold Sports Festival se konal minulý prodloužený víkend. Tedy konkrétně jste mohli od 29. února do 3. března 2024 vidět stovky až tisíce sportovců, kteří poměřili svou kondici, sílu, rychlost, estetiku, prostě vše, co se poměřit dá. V americkém Columbusu ve státě Ohio se konal každoroční svátek sportu pod záštitou Arnolda Schwarzeneggera. Největší a nejzářivější reflektory sice zářily na kulturisty, kulturistky a jím přidružené sporty, ale Arnold, to je také svátek silových sportů.

A velmi sledovaným sportem je právě Strongman, druhá největší a nejsledovanější soutěž, která platí také za nejtěžší, je právě Arnold Strongman Classic. Rekordmanem této soutěže je Zydrunas Savickas, který získal 8 titulů. Zároveň každý strongman ze světové špičky chce titul také od Arnolda.

Arnold Strongman Classic 2024

Letos se do profesionálního závodu sjelo celkem 11 borců. Samá zvučná jména světové strongman scény. Poslední tři nejsilnější muži světa Mitchell Hooper nebo dvojnásobný držitel World's Strongest Man titulu Tom Stoltman, nebo Oleksii Novikov tady nechyběli. Mezi soutěžícími byl i Bobby Thompson, Evan Signeton, Maxime Boudreault. Další kapitolou jsou závodníci, kteří právě na tomto závodě ohlásili comeback, ať už z důvodu předchozího ukončení kariéry, nebo z nutnosti doléčit zranění.

Do závodu nastoupil držitel titulu World's Strongest Man 2019 Martins Licis, snad už uzdravený a věčně druhý Polák Mateusz Kieliszkowski a po třech a půl letech se na závodní prkna vrátil islandský obr Hafthor Bjornsson. Takže, jak jsem na začátku tvrdil, že poslední tři nejsilnější muži světa, tak jsem trochu žvanil... Závodu se účastnilo celkem 5 držitelů titulu za posledních 6 let.

Závodníci se utkali v pěti brutálních disciplínách, ve dvoudenním závodě.

• Elephant bar deadlift
  • Timber Carry
  • Dinnie Stones
  • Apollon's Wheels
  • Stones of Strength

Elephant bar deadlift

Není horší disciplíny, než mrtvý tah na maximální váhu, tedy z pohledu závodníka, který začíná závod a rád by fungoval i v následujících hodinách nebo dnech. Všechno je to také o taktice, hlavně se nezničit hned na začátku tak, že další pokračování v závodě je jen otázkou visící ve vzduchu. Z pohledu diváka je to ale něco naprosto jiného, radost pro oči, protože maximální úsilí závodníků je vždycky hodně koukatelné. Začínalo se na 370 kg a pokračovalo se systémem last man standing. Co přesně se stalo s Maximem Boudreaultem nevím, ale ten vždy platil za výborného deadliftera, tentokrát se mu nepodařilo zapsat žádný platný pokus, následně pak ze závodu odstoupil.

Tak doufejme, že jestli se zranil, nebude toto zranění nijak vážné. Každopádně pak už to jelo jak má... závodníci se během pár pokusů dostali přes 400 kg a tam je už každý pokus obdivuhodný. Třetím místem závod začal Mitchell Hooper, pozvedl činku o váze 431 kg. Druhé místo vybojoval Bobby Thompson s mrtvým tahem 436 kg. První místo a první vedení v závodě vybojoval vcelku hladce držitel aktuálního absolutního světového rekordu v mrtvém tahu a obrovský bojovník Hafthor Bjornsson, ten pozvedl 456 kg a na závodě neměl konkurenci.

Timber Carry

Nošení rámu nebo ohrady, tento v Columbusu byla dřevěná a vážila rovných 400 kg. Borci museli ujít jedenáctimetrovou trasu, která byla do mírného kopce. Trhačky byly samozřejmě zakázány. Po mrtvém tahu další věc, co řádně prověřila záda závodníků, samozřejmě také úchop. Celkový limit na pokus bylo 30 vteřin. Pouze 4 strongmani byli schopni donést ohradu do cíle. Bronzovou příčku na disciplíně vybojoval Mateusz Kielizskowski, který byl vždycky jedním z nejlepších na běhavé disciplíny. Stříbrnou pozici si vyběhal Hafthor Bjornsson. A plnou bodovou nálož si odnesl Mitchell Hooper.

Dinnie Stones

Přenášení Dinnie Stones je velmi zajímavá disciplína, může být i trochu nebezpečná pro záda, protože se jedná o 2 kameny, které váží každý jinak. Jeden má 145 kg a druhý 188 kg. V kamenech je shora navrtané oko a madlo, za které závodníci kameny nesou. Disciplína se šla na největší vzdálenost s limitem 90 vteřin s tím, že jedno položení bylo povolené, druhé už znamenalo konec. Vzhledem k váze obou kamenů a k typu uchycení železným okem se dalo předpokládat, že se nebude jednat o turistickou vycházku na desítky metrů. Ti nejlepší překonali hranici deseti metrů. Třetí místo se vzdáleností 10,62 metru zvládl Evan Singleton. Jen o 10 centimetrů více ušel Hafthor Bjornsson a bral druhou příčku. Vítězství se vzdáleností 12,6 metru bral Mitchell Hooper.

Skončil první závodní den (1. března) a výsledkem je, že dva závodníci skončili se stejným bodovým kontem. Celkem 31 bodů a vedení závodu měli Mitchell Hooper a Hafthor Bjornsson. Na třetí příčce se umístil Evan Singleton. Další den závod pokračuje.

Apollon's Wheels

Apollonovy kola, úžasná a technická disciplína, která vyžaduje hlavně silná ramena. Závodníci zvedali nad hlavu osu naloženou celkem na 182 kg. V limitu 2 minuty museli zvládnout co nejvíce opakování. Podívaná to byla luxusní. Dělené druhé místo vybojovali Tom Stoltman, který se do teď držel v horní půlce ale pod stupni vítězů. Spolu s ním pak Mateusz Kieliszkowski, oba shodně zvládli 4 opakování. Jediný, kdo je dokázal překonat byl opět skvěle závodící Mitchel Hooper. Ten nad hlavu dostal činku pětkrát. Druhý den do závodu už nenastoupil Thomas Evans.

Stones of Strength

Kameny síly, nebo také medley s kameny. Složená disciplína ze třech částí. Nejprve stone press, tedy zvednutí kamene nad hlavu, ten měl 136 kg. Dále pak přehození 166 kg kamene přes kozu, tedy standardní disciplína pro Atlasovy kameny. Poslední pak bylo zvednutí 186 kg kamene na rameno na opakování do konce limitu. Limit na vše byl dvě a půl minuty. Člověk by řekl, že to je poměrně dost času, pro závodníka to muselo být nekonečné. Ale jednalo se o poslední disciplínu, a tak všichni ve startovním poli museli ždímat poslední zbytky sil.

K poslední disciplíně se nedostali 3 borci, k překvapení všech mezi nimi byl Martins Licis, který obyčejně s podobnými disciplínami nemá problém ale hlavně Hafthor Bjornsson, který si tímto výkonem bohužel sebral možnost umístění na bedně, ale nepřecházejme. Třetí v disciplíně Tom Stoltman, který po rychlém startu zvládl jen 2 opakování na poslední části. Druhé místo se stejným výsledkem, jen rychlejším časem Mitchell Hooper, který už takticky věděl. Před ním totiž na pokus šel Mateusz Kieliszkowski, kterému šlo o všechno a podle toho to vypadalo, zvládl fantastických 5 opakování, disciplínu zvítězil.

Závod to byl opravdu výtečný, tím, že zároveň závodily také ženy a ostatní kategorie, bylo všechno tak trochu dlouhé, ale i tak divácky obrovsky zajímavé, hlavně z pohledu fanoušků Hafthora Bjornssona, kteří se dočkali po třech a půl letech. Škoda, že právě Hafthorovi naprosto nevyšel druhý den závodu, přičemž ten první pro něj dopadl fantasticky. No uvidíme, co bude pokračovat. Hafthor se kdysi zařekl, že už nechce závodit na závodech pořádaných Giant's Live s promotérem Colinem Brycem, taktéž na World's Strongest Man.

V roce 2020 svou kariéru ukončil desátým titulem nejsilnějšího muže Islandu a tomu předcházelo i vítězství na Arnold Strongman Classic 2020. Letos na Hafthora zbyla nepopulární brambora, ale i tak jako comeback je to fantastický výsledek.

Letošní ročník, po sečtení bodů, skončil. Nejvyšší součet v pořadí třetí bral Tom Stoltman, celkem 38,5 bodu. Druhé místo 40,4 bodu si vybojoval a své přezdívce "věčně druhý" dostál Mateusz Kieliszkowski. Vítězství za vydařený první den, ale taktéž na fantastický druhý závodní den nebral nikdo jiný, než nejsilnější borec posledních dvou let kanadský sympaťák Mitchell Hooper. Gratulujeme.

Tímto bych pokládal letošní sezónu za zahájenou, nezbývá se než těšit, co nového sezóna 2024 přinese a jak moc budeme moci sledovat a skloňovat jméno českého závodníka Ondry Fojtů, který se mezi výše zmíněnou špičku už probojoval, nyní ale určitě bude chtít dokázat, že se nejen účastní, ale že bude promlouvat i do vysoko hodnocených pořadí...