Proč jíst ovoce specifické barvy? Nejde totiž o vitamíny a minerály, ale o fytochemikálie!

Možná jste si všimli, ale hodně používám především borůvky a ostružiny do svých ovesných kaší. Vždy se snažím udělat si v létě zásoby. Není to náhoda, ale má to svůj význam, protože především modrá, červená a fialová barva značí "zdravé ovoce." Obecně mají nižší obsah cukru a více živin, především antioxidantů a hlavně velmi výkonné fytochemikálie.

Ano jistě, měli byste jíst ovoce a zeleninu. Je to jako říct někomu, že by měl dýchat čistý vzduch a pít čistou vodu bez pesticidů, základní vědomosti. Ale i přes všeobecné doporučení jíst ovoce a zeleninu, málo lidí ví proč, kromě obvyklých obecností. Klidně se někoho zeptejte a možná vám trochu znalý odpoví: "vláknina, vitamíny, minerály," ale bude mít jen částečně pravdu.

Důvodem, proč je ovoce a zelenina pro nás tak dobrá, je nejen díky vitamínům a minerálním látkám (i když je to určitě plus), ale díky neuvěřitelně širokému spektru fytochemikálií, které obsahují. Kdykoli slyšíte, že někdo připisuje nějakou zázračnou moc plodu nebo zelenině, jako třeba avokádo vyléčí rakovinu nebo že granátové jablko vám poskytuje lepší erekci, je to kvůli biologicky aktivním látkám obsažených v rostlinách, známých jako fytochemikálie.

Některé druhy se však zdají být mnohem silnější než jiné a mohou udržet zdraví třeba vašich jater, podpořit vaše srdce, poskytnou vám lepší vidění, podpoří vaši dietu a tím spojené zbavení se tuku a umožní, že živiny budou uloženy ve svalech. Naštěstí jsou nejsilnější z těchto fytochemikálií snadno identifikovatelné podle jejich barvy.

Borůvky v misce

Barva, kterou musíte jíst

Fytochemikálie obsahují hlavní kategorie karotenoidy a polyfenoly. Mezi tyto hlavní kategorie patří také fenolové kyseliny, flavonoidy a lignany. Flavanoidy zahrnují flavony, flavonony, flavanoly, isoflavony a antokyaniny. Je možné je rozdělit ještě dále, ale nás zajímá poslední podkategorie, která obsahuje fytochemikálie zvláštního zájmu a to jsou antokyaniny. Najdou se v čaji, medu, víně, ořechách, olivových olejích, kakau, obilovinách a v určitém ovoci a zelenině. Některé potraviny, obzvláště však, pokud jsou barvy červené, fialové nebo indigo (modré), jsou více plné antokyaninů než ostatní a modrá patří mezi nejsilnější.

Proč jsou antokyaniny důležité

  1. Snižují tělesný tuk a zvyšují svalovou hmotu: Věda stále hledá pilulku, která napodobí účinky cvičení. Už jednu máme, samozřejmě s nadsázkou. Její název je borůvka. Toto ovoce je bohaté na určitý antokyanin nazývaný Cyanidin 3-glucoside a několik studií prokázalo, že způsobí lepší využití sacharidů z krve pomocí našich svalů. Tímto způsobem dodáváte svalům to, co potřebují k růstu, zatímco zároveň zabraňuje expanzi tukových buněk.
  2. Bojují proti cukrovce: Vzhledem k tomu, že antokyaniny, zejména  Cyanidin 3-glucoside, pomáhají svalům zvýšit citlivost na inzulín a absorbují více cukru, mají potenciál být funkční proti cukrovce. V jedné studii se podařilo inhibovat alfa-amylázu a alfa-glukosidázu, dva enzymy, které rozkládají škroby na glukózu, lépe než antidiabetickým lékem zvaným akarbóza.
  3. Zabraňují rakovině: Různé studie ukázaly, že zastavují metastazování buněk rakoviny prsu, blokují tvorbu nádorových buněk v případech rakoviny prostaty, bojují proti rakovině tlustého střeva a slouží k prevenci vzniku maligních nádorů.
  4. Zvyšují výkon mozku: Ukázalo se, že zpomalují kognitivní pokles.
  5. Zlepšují vidění: Mohou zlepšit noční vidění a zabránit únavě očí.
  6. Podporují zdraví jater: Játra obohacená antokyaniny jsou mnohem méně náchylná k poškození například z alkoholu.
  7. Zajišťují zdraví srdce: Studie, kde bylo využito více než 93 600 mladých žen a žen středního věku zjistila, že antokyaniny snižují riziko srdečního záchvatu o 32%. Fytochemikálie také udržují nízký krevní tlak.

Jaké potraviny obsahují antokyaniny?

Jak je uvedeno, všechny přírodní potraviny, které jsou červené, indigo (modré) nebo fialové, pravděpodobně obsahují velké množství antokyaninů. Patří sem borůvky, ostružiny, třešně, brusinky, lilek, švestky, hroznová šťáva, červené víno, červená řepa a jahody.

Jediným problémem je, že biologická dostupnost antokyaninů je nesmírně nízká. Studie ukázaly, že po konzumaci rostlinných látek bohatých na antokyaniny bylo méně než 1% detekovatelných v plazmě a moči, což je o to více důvod, jíst tyto potraviny co nejvíce a pravidelně.

Zbývá 31 dní
Zbývá 31 dní
Zbývá 31 dní
Zbývají 1 dny

Scitec Flav’n’Oats

169
− 27%
139

zdroj: t-nation.com

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.