Vše, co potřebujete vědět o antioxidantech

Pokud se zajímáte o zdravý životní styl, jistě jste zaregistrovali pojem antioxidanty a jejich až zázračné účinky na zdraví člověka. Antioxidanty ve stravě, antioxidanty v doplňcích, jejichž reklamy se předhánějí v tom, který je zázračnější.. Máte pochybnosti, co to antioxidanty jsou a jak fungují? Pojďme se na ně podívat dnes podrobněji.

Obsah

Na úvod – co to vlastně jsou ty antioxidanty?

Abychom správně pochopili funkci antioxidantů, je potřeba začít na úrovni atomů. Pojďme tedy začít trochu filozoficky a zavzpomínat si na školní hodiny fyziky a biologie. Celý vesmír se skládá z atomů. Každý atom je vlastně takový obal, který obsahuje jádro, kde se nachází protony a neutrony a kolem jádra pak obíhají elektrony. Máme tři základní druhy atomů – protony, tedy atomy s kladným nábojem a elektrony, které mají záporný náboj a neutrony, které jsou, jak napovídá jejich název, neutrální, tedy bez náboje. Spojováním atomů pak dochází ke vzniku molekul a dalších větších útvarů.

lesní ovoce

Lidské tělo se skládá z bílkovin, tuků a deoxyribonukleových kyselin (DNA), což jsou v podstatě obrovské molekuly tvořené stovkami až tisíci vzájemně spojených atomů. Organismus všech živých tvorů si zachovává stálost vnitřního prostředí díky chemickým reakcím, které v organismu probíhají. Všechny nezbytně nutné reakce, které organismus provádí pak označujeme jako metabolismus. Během jednotlivých reakcí dochází ke štěpení či naopak ke seskupování molekul.

Aby byla molekula stabilní, musí mít určitý počet elektronů. Pokud jej ztratí, vzniká molekula, kterou označujeme jako VOLNÝ RADIKÁL. Volné radikály jsou elektricky nabité molekuly v buňkách, které jsou nestabilní a mohou reagovat s dalšími molekulami v buňce a dokonce je poškodit – například s DNA. Volné radikály mohou vyvolat také tvz. řetězovou reakci, kdy se volnými radikály poškozené molekuly stanou taktéž volnými radikály a páchají větší škody. A právě to je chvíle, kdy přichází na scénu antioxidanty, jakožto „spása“ pro organismus. Když molekula ztratí elektron a stane se z ní onen volný radikál, který jak jste pochopili, není pro organismus (vždy) vhodný. Molekula antioxidantů se zapojí do této reakce a “poskytne” volnému radikálu svůj volný elektron, čímž ho účinně zpět zneutralizuje a zabrání tak tomu, aby volný radikál škodil v organismu.

Zde máme zjednodušeně znázorněný průběh práce antioxidantů vůči radikálům.

graf

 

Ale nic není jen černé nebo bílé!

Pro život jsou důležité nejen antioxidanty, ale i některé volné radikály. Volné radikály vznikají při metabolických reakcích v těle a přísun antioxidantů zabraňuje tomu, aby ničily náš organismus. Je však potřeba brát v potaz, že i volné radikály plní v těle určité funkce, které jsou nezbytné pro život. Například imunitní systém využívá volné radikály k zabíjení bakterií, které nás mohou napadnout a vyvolat nějakou infekční nemoc.

Stejně jako pro většinu procesů platí i pro radikály určitá rovnováha. Nějaké volné radikály naše tělo potřebuje, ale současně potřebujeme také antioxidanty, které zabrání volným radikálům v destrukci organismu. Pokud dojde však k narušení této rovnováhy, vzniká problém. Pokud dojde k tomu, že organismus má nedostatek antioxidantů vzhledem k počtu volných radikálů, vzniká stav, kterému se říká oxidační stres.

O oxidačním stresu jste jistě již slyšeli a je to právě stav, kdy organismus ovládají volné radikály a může dojít k vážnému poškození buněk, či dokonce k jejich úplnému zániku. Oxidační stres je novodobá diagnóza, která může mít mnoho podob a mnoho příčin – od přírodních, přes procesy probíhající v organismu až po sport a stravu. Mezi hlavní faktory jeho vzniku patří:

  • Nevhodná strava obsahující příliš polynenasycených mastných kyselin.
  • Hyperglykémie - neboli vysoká hladina cukru v krvi.
  • Kouření.
  • Konzumace alkoholu.
  • Nedostatek/nadbytek kyslíku v organismu.
  • Nadměrná konzumace mikroživin, zejména pak železa, hořčíku, mědi a zinku.
  • Nedostatečný/nadměrný příjem antioxidantů.
  • Bakteriální a další infekce.
  • Všemožná záření, včetně nadměrného pobytu na slunci.
  • Znečištění vzduchu.
  • Dlouhotrvající vyčerpávající fyzická zátěž, při které dochází k poškození tkání

Ano, skutečně i trénink vystavuje tělo oxidačnímu stresu a je pro organismus zátěží, byť se po něm cítíte nabití pozitivní energií. Proto je potřeba nepodceňovat regeneraci. Dlouhodobý oxidační stres může mít i vážnější následky, jako jsou například rozvoj kardiovaskulárních či plicních onemocnění a různých druhů rakoviny. Oxidační stres je také spojen s rozvojem Alzheimerovy choroby. Mimo to oxidační stres urychluje stárnutí organismu.

Význam antioxidantů pro život

Pokud jste pečlivě četli všechny předchozí odstavce, jistě je vám jasné, že antioxidanty jsou nezbytné pro život. Lidské tělo je dokonce i samo vytváří – například glutathion. Všechny živé organizmy, mají svůj vlastní způsob obrany před volnými radikály a oxidačním stresem, který volné radikály vyvolávají. Antioxidanty lze nalézt prakticky ve všech potravinách živočišného i rostlinného původu. Náš život vlastně doslova a do písmene závisí na příjmu antioxidantů, zejména pak vitaminu C a vitaminu E. Ovšem pozor, i zde existuje nějaká hranice, při jejímž překročení se stává příjem těchto vitamínů (antioxidantů) toxická a škodlivý.

ovoce s antioxidanty

Proto je vhodné mít pestrý jídelníček, který obsahuje jak rostlinné, tak živočišné složky. Skutečně i masné výrobky a ryby také obsahují antioxidanty, ale v menším množství, než kolik jich najdeme v ovoci a zelenině. Potraviny, které kralují obsahem antioxidantů jsou drobné bobuloviny, zejména pak borůvky. Dalším velice bohatým zdrojem je tmavá čokoláda, zelený čaj, či káva. Káva bývá dokonce na základě výsledků studií označována za největší zdroj antioxidantů a to proto, že běžná populace bohužel nekonzumuje dostatečné množství potravin bohatých na antioxidanty.

Mimo to se antioxidanty také přidávají jako konzervanty do různých potravin, jak přírodních, tak průmyslově vyráběných, pro zajištění jejich delší trvanlivosti.

Jaké druhy antioxidantů máme?

Co se týče druhů antioxidantů v potravinách, je jich obrovské množství. Obecně je lze rozdělit do dvou skupin – antioxidanty, které rozpustné ve vodě a antioxidanty rozpustné v tucích. Ve vodě rozpustné antioxidanty působí uvnitř buňky i mimo ní (v intracelulární tekutině i extracelulární tekutině), zatímco antioxidanty rozpustné v tucích působí vyloženě jen na buněčných membránách.

Antioxidanty

Hlavními antioxidanty, které přijímáme ze stravy jsou vitamin C, vitamin E a tvz. flavonoidy. Vitamin C je hlavním vitaminem rozpustným ve vodě a je jednou z nejdůležitějších esenciálních živin, které musíme přijímat. Vitamin E je pak hlavní zástupce vitamínu rozpustných v tucích a hraje zásadní úlohu při ochraně buněčných membrán před poškozením oxidačním stresem. Flavonoidy jsou látky, převážně rostlinného typu, které nabízí řadu pozitivních účinků pro organismus, například pomáhají regulovat hladiny cholesterolu.

Je potřeba užívat doplňky stravy pro zajištění jejich dostatečného množství?

Možná vám při čtení účinků antioxidantů nabíhá myšlenka, zda bychom je neměli konzumovat speciálně ve formě nějakého doplňku. Dostatečný příjem antioxidantů je sice důležitý, ale použijme staré známé přísloví – méně je někdy více. Nadměrná konzumace samotných antioxidantů může mít toxické účinky a paradoxně naopak zhoršovat vliv škodlivých radikálů a oxidačního stresu.

Studie také ukazují, že antioxidanty přijímané ze stravy, tedy přírodní, mají mnohem silnější účinek než ty, které přijmeme ve formě doplňku. Například šťáva z červeného pomeranče má mnohem větší oxidační účinek než stejné množství vitamínu C, které získáte tabletou rozpuštěnou ve vodě. Je také pravdou, že v potravinách se nachází stovky (ne-li tisíce) různých druhů látek, které spolu vzájemně synergicky působí. Proto separované užívání jen jedné nebo dvou vybraných látek nebude mít nikdy stejné pozitivní účinky. 

Potraviny s antioxidanty

Co k tomu říct závěrem? 

Nejlepší volbou, jak zajistit tělu dostatek antioxidantů je tedy  zdravá, plnohodnotná, vyvážená a pestrá strava, bohatá na ovoce a zeleninu. Na druhou stranu – investicí do kvalitního multivitamínu rozhodně nic nezkazíte!

Zdroje: healthline.com, examine.com, PubMed

Doporučujeme