Zdravé tělo za deset dní, to slibuje detox.

Detox, očista, týden na šťávách, nebo investice do nějakého zaručeného preparátu (ideálně pořádně drahého), který zbaví vaše tělo všech škodlivých látek! To zní přece super – budete zdraví, štíhlí, krásní, vitální.. nebo ne? Jak to vlastně je s tím detoxem?

Co to ten detox vlastně je?
Detox, nebo očista, jak je vám to příjemnější, je údajně velmi důležitá metoda, pomocí které zbavíte vaše tělo škodlivých látek, tzv. toxinů, které si níže definujeme. Jak? Nejčastěji se využívá nějaká hodně restriktivní dieta – záleží na tom, co vlastně chcete „vyčistit“. Některé očisty jsou totiž zaměřeny pouze na specifické orgány, zatímco jiné mají za cíl „vyčistit“ vás od hlavy k patě.

 

Detoxikační diety jsou zpravidla velmi restriktivní. Jídlo je obyčejně omezeno na ovocné a zeleninové šťávy nebo jiné schválené nápoje. Nebo spočívají v pití nějakého již připraveného (velmi chutného, samozřejmě) koktejlu. Kýžený výsledek takové diety slibuje, že z vašeho těla odstraní všechny toxiny a vlastně jakékoliv onemocnění. Detoxikační diety se od sebe liší jen v drobnostech, takže se dá vlastně tvrdit, že každý způsob je zaručený omezenou dobu, pak jen nahradí jiný – jednou pijete šťávu z kopřivy, potom ze špenátu.

Pojďme si ještě říct, co to vlastně znamená ten „toxin“, který se budeme pomocí nějaké vybrané detoxikační techniky z těla dostat.

Podle vědců z US jsou toxiny definovány jako „látky vytvořené rostlinami a zvířaty, které jsou pro člověka jedovaté. Toxiny také obsahují některé léky, které jsou užitečné v malých dávkách, ale jsou jedovaté ve velkých množstvích“ – když zapojíme zdravý rozum, tak z této definice je patrné, že téměř každá látka může být toxická (jedovatá), když je ve velkém množství. Mezi potraviny, které podle odborníků na detox způsobují "toxické zatížení" patří například mléčné produkty, produkty obsahující lepek, káva, alkohol, červené maso a hromada dalších. Do skupiny „toxinů“ patří ale také například všemožná zelenina, jako jsou rajčata, papriky a lilek, protože se o nich (mylně) tvrdí, že způsobují záněty.

 

V kontextu naší probírané detoxikace je však "toxinem" myšlena nějaká látka, o které se říká, že je toxická nebo škodlivá, pravděpodobně se v těle akumuluje v průběhu času, a proto potřebujete čas od času nějaký ten detox, abyste se všech toxinů zbavili a vaše tělo bude doslova zářit. Mezi významné toxiny patří těžké kovy, znečišťující látky, pesticidy, konzervační látky, potravinářské přídatné látky, jako jsou potravinářské barviva a umělá sladidla, přidané cukry a syntetické chemikálie obecně. Toxiny jsou také látky, které produkují továrny, auta, zkrátka různé výpary a plyny, které jsme nuceni dýchat.

Dobrá, jak tedy poznáme toxikaci?

Skutečně každá látka může být toxická, nehledě na to, zda jde o látku přírodní, či syntetickou. Důležité je, v jakém kontextu je označena za škodlivou. Záleží totiž na mnoha faktorech. Například spousta potravin a látek je velice často označena za nevhodné, protože jsou testovány na zvířatech, přičemž pro lidské tělo jsou naprosto v pořádku.  

Dalším faktorem, ke kterému je potřeba přihlédnout je bezpochyby množství. Nebezpečná může být dokonce i voda, pokud ji pijete za krátké období příliš, jelikož snižuje funkci elektrolytů, které pro svou funkci potřebují svaly.

Pod tímto bodem se také nabízí myšlenka, že přeci musí existovat potraviny či látky, které jsou špatné vždy. Co třeba cigarety, alkohol, drogy? Tabák a drogy jsou špatné, na těch nenajdeme nic pozitivního. Ale alkohol v malých dávkách může poskytovat zdravotní benefity. Samozřejmě ve velkém množství je škodlivý, zvyšuje riziko rakoviny, či vzniku cirhózy jater.*

*chiróza = chronické jaterní onemocnění, při kterém postupně dochází k přestavbě jaterní tkáně a cévního řečiště jater.

Dalším často omílaným důvodem, proč údajně potřebujete detox, je příjem těžkých kovů, které mohou vést k vážnějším zdravotním problémům. V souvislosti s příjmem těžkých kovů jsou často skloňovány ryby. Ano, některé ryby bohužel těžké kovy obsahují, ale není to důvod je z jídelníčku zcela vyřadit a ochudit se tak o důležité omega 3 mastné kyseliny. Opět zdůrazněme, že chvíli, kdy je daná potravina toxická, určuje její množství. Při střídání různých druhů ryb není třeba mít z těžkých kovů v těle příliš strach. A obdobně je to se sladidly, fruktózou, lepkem a tak dále. Vždy záleží na množství přijaté látky.

Ale teď už k tomu hlavnímu.. 

Potřebuje skutečně tělo detoxikační program?
Pakliže vlastníte fungující vylučovací orgány – tedy játra, ledviny, plíce a další, pak vám gratulujeme, vaše detoxikace probíhá nepřetržitě, dokonce i bez jakékoliv pomoci zvenku (léky, šťávy). Dokonce ani tyto orgány nepotřebujete čistit, pokud tedy nemáte nějakou akutní poruchu jednoho z vylučovacích orgánů – tělo zkrátka není nějaká trubka, kterou musíte čas od času pročistit, aby dobře fungovala. Tělo zvládá tuhle očistu samo. Ano, skutečně.

Nejlepším detoxem pro vás tedy není dieta založená na brutálním kalorickém deficitu, která spočívá v pití všemožných šťáv, ani investice do nějakého předraženého, i když jistě dobře propagovaného, produktu. Výzkum, který probíhal v roce 2010 ukázal, že ani jediná ze společností, které nabízejí „detoxikační suplementy“, nedokázala podat jakýkoliv věruhodný důkaz,, že jejich produkty skutečně fungují. A co hůř, většina společností nebyla ani schopna definovat „toxiny“, proti kterým jsou jejich výrobky určeny. Smutné, že.

Prodejci těchto produktů často slibují hory doly, ale nikdy vám neposkytnou žádné podložené, skutečné a smysluplné zdůvodnění toho, proč jsou dané potraviny toxické. Skutečnost, že žádná společnost nedokáže pojmenovat toxin, který jejich produkty potlačují, dokazuje, jaký účinek asi tak může mít taková očista. Aby vědecky určili účinnost léčby, výzkumníci musí nejprve identifikovat toxin, aby přesně změřili jeho akumulaci v těle. A teprve pak, na základě zjištěných výsledků, mohou daný toxin zkoumat dále a usuzovat o jeho škodlivosti. Pravdou je, že tématem detoxu, se zabývá velice málo výzkumů. 

Mohou tedy mít nějaké benefity?
No, těžko říct. Díky nějaké velice restriktivní dietě pravděpodobně celkem rychle (a možná i výrazně) zhubnete. Ztráta hmotnosti bude však velmi pravděpodobně pouze dočasná, ať už kvůli odvodnění, příjmu pod bazální metabolismus, či celkově nevyváženému stravování. Detoxikační programy jsou krátkodobé a většinou zaměřené na konzumaci určitého typu potravin – obvykle ovoce a zelenina. Takže po návratu k plnohodnotné stravě velice pravděpodobně naberete svoje kila zase zpět, možná ještě nějaké kilo navíc. Znáte ten „úsporný režim“ těla – tzv. jojo efekt. Prostě si uloží něco navíc, pro případ, že by vás taková zbytečnost napadla ještě někdy :)

Jediné, co při investici do nějakého doplňky určeného k očistě vydetoxikujete naprosto s jistotou, bude vaše peněženka. Vzhledem k tomu, že neexistují žádné důkazy, které by nasvědčovaly tomu, že tyto produkty mají nějaký smysl a průkazné výsledky, uděláte lépe, pokud investujete do kvalitní stravy. Pokud se stravujete zdravě, pestře, vyváženě a plnohodnotně, nemusíte vůbec žádnou očistu založenou na konzumaci jen určitých potravin praktikovat, často tím totiž naděláte mnohem víc škody, než užitku. Samozřejmě najdeme spoustu lidí, kteří budou tvdit, že detoxy jsou velice důležité, nicméně neexistuje jediný relevantní důkaz, který by tuto hypotézu potvrdil.
 

Zdroje: Pubmed.com, Examine.com

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.