Sladidla - jsou opravdu škodlivé a mohou za naše tukové zásoby, nebo je to další mýtus?

Vzhledem k tomu, že cukr je dnes považován za jeden z jedů, který můžeme konzumovat, byla vyvinuta celá řada nejrůznějších sladidel, která by měla být zdravější, ale minimálně stejně sladká a měla by cukr substituovat. Navíc je většina z nich bez kalorií, což z nich dělá totální výživový trhák. Pokud ale kupujete potraviny, které mají nápis „bez cukru se sladidly“, nutně to nemusí znamenat, že děláte dobrý krok ke snížení hmotnosti (a zdraví celkově).  

Jistě jste postřehli kauzy například kolem aspartamu či sacharinu a výroků, že jejich příjem vede ke vzniku rakoviny a prakticky všech dalších nemocí, které mohou člověka postihnout. Přesto je však aspartam nadále součástí obrovského množství potravin. Proč, když nás údajně zabíjí? Jsou výroky kolem aspartamu pravdivé? A co další umělá sladidla, také jsou pro nás škodlivá? Jaký mají sladidla vliv na naši hmotnost?

EXISTUJÍ RŮZNÉ TYPY SLADIDEL

Vznik sladidel se datuje již někdy do roku 1879 a jejich obliba postupem času stále roste. V dnešní době máme k dispozici desítky, možná až stovky nejrůznějších sladidel. A téměř všechny jsou neuvěřitelně účinné při stimulaci receptorů sladké chuti na jazyku. Přesto však není sladidlo, jako sladidlo. Ve skutečnosti má většina sladidel mnohem sladší sladivost, než samotný cukr, a to až v řádech stovek.

Některá nízkokalorická sladidla jsou vytvářena z přírodních složek a nepovažují se tedy za „umělá“. Například stévie a další cukrové alkoholy, jako erythritol, xylitol, sorbitol a mannitol. Následující tabulka ukazuje, kolikrát jsou umělá sladidla sladší v porovnání s klasickým řepkovým cukrem.

JAK JE TO S BEZPEČNOSTÍ SLADIDEL?

Zhruba v sedmdesátých letech byla sladidla spojována s rozvojem rakoviny. To bylo vázáno na výsledek studie NA HLODAVCÍCH, u kterých způsoboval příjem rakovinu močového měchýře. Jenže přeci nejde výsledky studie na hlodavcích paušalizovat i na lidskou populaci! Pro zajímavost, u hlodavců také rakovina močového měchýře vzniká v důsledku vyšší ho příjmu vitaminu C. Dalo by se říct, že studie, které produkují závěry o škodlivosti sladidel, jsou simulovány převážně na jiných živočišných modelech nebo za zvláštních podmínek, jako je například simulace za příjmu mnohonásobně vyššího množství, než je doporučená denní dávka sladidel, a nelze je tedy brát příliš vážně.

Dobrá tedy, když už bychom těmto výrokům věřili, není ale divné, že i přes tato alarmující zjištění jsou dál sladidla součástí obrovského množství potravin? Je to jednoduše proto, že žádný výzkum na lidské populaci za rozumných podmínek nenašel žádné důkazy o tom, že by existovala spojitost mezi konzumací sladidel a rozvojem chorob, jako je rakovina. Pravdou je, že v některých studiích docházejí k závěru, že ve výjimečných případech vlivem konzumace umělých sladidel dochází k bolestem hlavy. Tento jev se dá do jisté míry přirovnat alergii a jeho vznik je značně subjektivní.

SLADIDLA A JEJICH VLIV NA TĚLESNOU HMOTNOST

Sladidla byla vyvinuta za účelem snížení množství cukru, kterého populace konzumovala enormní množství a tedy i snížení příjmu kalorií. Jenže pokud nám mají pomoci snížit příjem cukru, tedy i celkových kalorií, proč považujeme výrobky se sladidly jakožto substitutem cukru jako skrytou hrozbu pro naši linii? Někteří odborníci totiž tvrdí, že příjem sladidel, kvůli nulovému obsahu kalorií často přeháníme, a díky tomu budujeme závislost a naše touha po sladkém se zvyšuje. Vlivem toho pak často zkonzumujeme mnohem více kalorií, než bychom si přáli. Tato myšlenka se dá vcelku dobře obhájit, vzhledem k tomu, že chuťové receptory se dají poměrně snadno vycvičit. Například pokud snížíme na několik týdnů příjem soli, naše potřeba se ustálí na nižší hladině a u sladkostí to není jinak.

Studií zabývající se touto problematikou proběhlo požehnaně. Většina z nich dochází k závěru, že pokud subjekty konzumují nápoje se sladidly, je to příznivějším jevem pro shazování tuku než případě, kdy subjekty konzumují klasické verze nápojů s cukrem. To je logické, vzhledem k tomu, že sladidla jsou často nízkokalorická, díky čemuž do sebe dostaneme mnohem méně kalorií než v případě, když si dáme variantu nápoje s cukrem.

Nedá se tedy zcela jednoznačně usuzovat, že vlivem konzumace umělých sladidel konzumujeme více kalorií. Vždy je to o nějakém rozumném nastavení. Samozřejmě nemůžeme považovat za relevantní, když budeme porovnávat osobu, která jí 3x týdně v mekáči a zapíjí menu lehkou colou s někým, kdo ctí zásady zdravého stravování a jednou za čas si dá sklenku lehké coly. Sečteno podtrženo, výrok, že konzumace sladidel znamená vyšší kalorický příjem, nebyl žádnou ze studií potvrzen a nedá se tedy považovat za nikterak směrodatný. Některá sladidla dokonce mohou být prospěšná, a to například v redukci nebo v případě diabetiků, kdy pomáhají vyrovnávat stav glukózy v krvi.

SLADIDLA A ZDRAVÍ

Samozřejmě se musíme také ještě podívat nejen na vliv sladidel na hmotnost, ale také na zdraví celkově. Některé ze studí dochází k závěru, že konzumace sladidel je spojena se zvýšením rizika rozvoje diabetu, metabolického syndromu a dalších nemocí spojených s činností trávicí soustavy. Je známo, že bakterie ve střevě - střevní flóra neboli jinak řečeno střevní mikrobiom - jsou neuvěřitelně důležité pro zdraví. Některé výzkumy naznačují, že nadměrná konzumace sladidel může vašemu biomu skutečně škodit a můžete být nadmutí, případně mohou nastat probléma jako zácpa nebo naopak průjmy. Nicméně velice podstatné je to slůvko nadměrné, protože byste museli přijímat skutečně velké množství sladidel, oproti tomu, co je běžné, a tak se ani výroky o negativním vlivu na střevní flóru nedají považovat za obecně platné.

SLADIDLA A INZULÍN

Každé ze sladidel funguje na trochu jiném principu a trochu jinak se v organismu chová. V souvislosti se sladidly se často skloňuje hormon inzulín, což je hormon, který vyrovnává hladinu cukru v krvi. Některá sladidla mají drobný vliv na inzulín, jiná téměř vůbec, protože nemají žádné kalorie, tedy nemohou vyvolávat prakticky žádnou odezvu (sami o sobě, pokud je konzumujeme s dalšími potravinami, vstupují do hry i ty a pak nelze přisuzovat vychýlení hladiny inzulinu pouze sladidlům). V dnešní době je inzulín poměrně dosti probíranou tématikou a jakmile se lidem dostane informace o tom, že sladidla nějak manipulují s jeho aktivitou, okamžitě tvoří ty nejtragičtější scénáře, protože dost často vlastně neví, jak inzulin funguje. Ale co se týče inzulinu, může jej vychýlit i třeba hovězí maso, takže i pokud by tento jev po konzumaci sladidla nastal, vlastně není nijak zvláště významný či výjimečný a nemusí vás tedy příliš znepokojovat.

SLADIDLA A VLIV NA ZDRAVÍ CHRUPU

Jak jistě víte, konzumace nadměrného množství cukru je velice často spojována se vznikem zubního kazu. Jelikož dochází ke kvašení cukru, při kterém vniká kyselina, která následně může poškodit zubní sklovinu. Nicméně dle výsledků studií umělá sladidla nereagují s bakteriemi v ústech a to znamená, že riziko vniku zubního kazu je o něco menší než v případě konzumace samotného cukru. Některé výzkumy naznačují, že konzumace sladidel je pro zuby mnohem lepší než cukr, ale na toto téma je potřeba pravděpodobně udělat ještě další výzkumy. Rozhodně vás nenabádáme ke konzumaci sladidel jakožto prevence zubního kazu.

JAKÉ JSOU TEDY ZÁVĚRY?

Veškeré dostupné informace naznačují, že všechna umělá sladidla lze v rozumné míře považovat za bezpečná. Pokud netrpíte nějakou metabolickou poruchou, či fenylketonurií, nemusíte mít z konzumace sladidel žádný strach. Proto, aby docházelo k rozvoji rakoviny a dalších chorob, bychom museli konzumovat mnohonásobně vyšší dávky, než tomu ve skutečnosti je. Jediným potvrzeným vedlejším efektem může být bolest hlavy, trávicí obtíže způsobené vyšší dávkou zkonzumovaných sladidel, případně negativní vliv na náladu u osob, které trpí depresemi či úzkostmi. Většina umělých sladidel je bez kalorií, což ocení každý, kdo se snaží omezit příjem cukrů a celkových přijatých kalorií.

I sladidla mají své negativní stránky, ale to ostatně kterákoliv jiná potravina na světě. Pokud nekonzumujete každý den obří dávky sladidel, nemusí vás nijak děsit přehnaně katastrofické scénáře některých studií. Ideální sladidlo je samozřejmě žádné sladidlo a je určitě lepší konzumovat jich co nejméně díky konzumaci minima průmyslově zpracovaných potravin, ale rozhodně nemusíte mít obavu, že umřete, pokud použijete umělé sladidlo do kávy místo cukru, nebo pokud si dáte skleničku coly zero. Jako ve většině případů i tady platí "všeho s mírou."  

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10653518
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22939306
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19704096
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18604921
https://www.researchgate.net/publication/23998047_Diabetes_insulin_resistance_and_sugars
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11577173
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11128862
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20078374
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22777177
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15367404
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9734727
http://cebp.aacrjournals.org/content/15/9/1654
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12583961
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22301929
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/j.1541-4337.2006.tb00081.x
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11887514
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/5411626

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.