Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

Pár tipů, jak si užít léto a přitom zůstat ve formě

Léto je již sice v plném proudu, ale pojďme si dnes dát pár tipů, jak ho přežít bez stresu z nabraných kil a také čemu se vyhnout, pokud vás dovolená teprve čeká.

ŽÁDNÉ NESMYSLNÉ DIETY

Parné dny přímo vyzývají k tomu se jít koupat, ale vy stojíte před zrcadlem, koukáte znechuceně na své tělo a vlastně se ho stydíte jít někam ukázat, tak vymýšlíte jak rychle ještě nějaké kilčo zhubnout? Internet je plný vyretušovaných fotek těl hvězd, z nichž vám každá doporučí svoji dietu. Tahle jí třikrát denně přesnídávku, tahle pět jablek, tahle pije zeleninové šťávy. Nenechte se napálit! Takové diety sice slibují rychlý ubytek kil, kterého tedy i skutečně docílíte, ale za jakou cenu. Příjem kalorií hodně pod bazální metabolismus, jednotvárná strava, únava, hlad.. Odměnou vám bude pár shozených kil, které po návratu na vyšší příjem, hezky rychle naberete zpět, a i s nějakým bonusem navíc. Myslete na to, že pokud jste neshodili do léta tolik, kolik jste si představovali, nějakou podobně přihlouplou dietou to nezachráníte! Buďte raději trpěliví a pokračujte v zajetém režimu.

Věřte tomu, že zdravá a vyvážená strava vám dá mnohem více, než nějaká hloupá melounová či jaká dieta. Redukce je o vytvoření kalorického deficitu při dostatečném příjmu. Spočítejte si svůj optimální denní příjem včetně aktivity a pro redukci odečtěte zhruba 15%. Dbejte na to, aby vaše strava obsahovala všechny makroživiny v odpovídajících poměrech. V minulém článku o sacharidech (zde) jsme si vysvětlili, že ani z jejich konzumace nemusíte mít obavu, a tak se nebojte je do jídelníčku zakomponovat. Rozložení jednotlivých makroživin, stejně jako počet jídel, ve kterých je sníte, je individuální. Snažte se najít si takové rozložení, které vám bude vyhovovat. Příjem bílkovin by měl být kolem 2g na kilogram tělesné váhy (pokud jsme více aktivní, klidně až 2,5 – 3g). Sacharidy by měly tvořit 45 – 55% celkového příjmu a zbytek doplníme tuky.

Léto je skvělé období, kdy je dostupných mnoho druhů ovoce i zeleniny, a to i v obchodech, protože se nemusí dovážet z daleka. Buďte kreativní a jezte pestře, zdravě a vyváženě. Klidně si udělejte domácí grilovačku, dej si i nějakou tu neřest.. snažte se jíst tak, aby vaše tělo nestrádalo a vy jste naplno využili surovin, které máme momentálně k dispozici. Vaše strava by měla být převážně zdravá, ale není potřeba to přehánět a odepírat si úplně všechno a zbytečně se kvůli tomu trápit.

POHYB, POHYB, POHYB.

Pokud děláte silový trénink, jedině dobře pro vás! Silový trénink je ideální volbou pro budování svalové hmoty a zpevňování těla, takže se činek určitě nebojte. Pro redukci tuku je vhodné zařadit alespoň dvakrát týdně nějakou kardio aktivitu. Ideální je pak tzv. HIIT, neboli vysoce intenzivní intervalové cvičení. Studie ukazují, že ti, kteří zapojili do tréninku HIIT ztrácejí až dvakrát více tuku než ti, kteří dělají dlouhé (nudné) kardio o nízké intenzitě, ačkoliv provádí kardio aktivitu mnohem kratší dobu. Ještě jednou to zopakujeme – méně času o větší frekvenci = více spálených kalorií, než při konstantní zátěži po delší dobu.

HIIT může mít nespočet různých forem.  Základní šablonou je střídání intervalů s co nejvyšší zátěží a intervalů o nízké zátěži, avšak stále v pohybu. Příkladem HIIT tréninku může být interval sprintu a proti němu interval výklusu, jakožto aktivního odpočinku. HIIT můžete provádět i v posilovně, či doma. Další jeho modifikací je tzv. TABATA trénink, kdy se střídají intervaly 20ti sekund cviku a 10ti sekund odpočinku. Takové tréninky jsou taktéž krátkodobou záležitostí.

Ale u posilovny a HIITu to nekončí! Léto je přímo ideální dobou pro sport venku. Neváhejte toho využít. Jděte si pořádně zaplavat, vytáhněte brusle, kolo, nebo vezměte rodinku, přátele nebo domácí mazlíčky a vyrazte na procházku. Buďte aktivní a užívejte si krásné počasí. Každý pohyb se počítá a léto je pro pohyb naprosto dokonalou dobou a nabízí rozmanité příležitosti!

PIJTE

Vyšší teploty také zvyšují nároky organismu na příjem tekutin. Dbejte na to, aby vaše tělo zůstalo dostatečně hydratované. Vyhýbejte se slazeným perlivým nápojům, ovocným šťávám a zaměřte se ideálně na studenou čistou vodu, či domácí ledové čaje bez cukru. Dalším vhodným nápojem může být domácí limonáda – nakrájejte do džbánku citron, přidejte mátu a zalijte vodou. Případně použijte okurku, meloun, či oblíbené ovoce a vodu si ochuťte přírodně! Pozor také na alkohol.

ZMRZLINA A DALŠÍ LETNÍ DOBROTY

K létu neodmyslitelně patří zmrzlina, kdo by ji nemiloval. Ovšem pozor, některé koupené výrobky obsahují mnoho kalorií, ať už z cukru, či tuku. Určitě neříkáme, že čas od času si ji nemůžete dopřát, ale je potřeba tomu náležitě přizpůsobit jídelníček a když přijmete kalorie navíc, musíte je jinde ubrat. Pokud si však zvládnete nějakou tu zmrzku do jídelníčku zakomponovat, či jste hodně aktivní, pak není žádný problém!

Druhou možností, jak si užít zmrzku a bez výčitek, je udělat si doma vlastní. Opět je nespočet možností! Zmrazte si oblíbené lesní, či jiné ovoce, dejte do mixéru přidejte trochu vody a odměrku proteinu, či bílý jogurt a máte zdravou domácí zmrzku za pár minut. Jen počítejte s tím, že i zdravá zmrzka má pořád nějaké kalorie a že to není jídlo, které můžete jíst neomezeně a bude to ok, protože je přece zdravá! Zapojte rozum, ať už vyberete zdravější alternativu, či klasiku.

Pokud vás hodí chutě na sladké, sáhněte například po ovoci, pro které je léto taktéž ideální sezónou. Ovšem opět pozor na množství. Takový meloun – to je parádní dobrota, která vás osvěží. Spousta lidí žije v domnění, že meloun je potravina, které můžou zkonzumovat libovolné množství. Ne, i meloun obsahuje nějaký ten cukr, ale na léto je velmi vhodnou potravinou, kvůli tomu, že obsahuje velké množství vody a pomáhá tak dostatečné hydrataci.

VYSPĚTE SE!

Možná si klepete na čelo, ale spánek je opravdu velice podstatným dílkem skládačky pro to, abychom vypadali dobře. Jeho význam pro regeneraci po silovém výkonu se omílá stále dokola. Ani při redukci jej nepodceňujte. Na spánku je závislé nejen vylučování růstového hormonu, ale pokud se dobře vyspíte, máte mnohem lepší kontrolu nad výběrem jídel, které sníte, a vyhnete se nočnímu vyjídání lednice. Také máte více energie, kterou můžete efektivně využít nejen při vašem tréninku, ale i při dalších aktivitách, dokonce i těch pracovních.

Optimální délka spánku je pro každého člověka individuální. Za univerzální optimum se považuje doba 7-9 hodin, přičemž některým jedincům může stačit i mnohem méně. Klíčová je hloubka a kvalita spánku.

PÁR SLOV ZÁVĚREM 

Léto je krásné období, grilovačky, zmrzina, opalování, dovolená u moře.. tak si ho pojďte užít bez zbytečného stresu! Pokud vám forma nevyšla podle představ, nezoufejte, pořád jste na tom líp, než ti, kteří se sebou nedělají nic! Buďte hrdí na svůj progres a užívejte si tu cestu za vysněným tělem. Nepouštějte se do žádných nesmyslných týdenních diet jen o ovoci, nebo jídelníčku podle nějaké filmové hvězdy. Nesnažte se to „dohánět“ na poslední chvíli, akorát si uškodíte.

Co se týče letních radovánek.. Na grilovaném mase není špatného (pokud jej denně nezapíjíte 5ti velkými pivy, ovšem.) a i nezdravou zmrzku si jednou za čas může dopřát každý. Je to o tom najít si balanc mezi zdravým a nezdravým a hlavně – nemít z toho zbytečně stres. Hodně sportujte, užívejte si krásné počasí, smějte se, bavte se, pořádně čerpejte energii ze slunce a zbytečně se nestresujte.


Hodnocení článku:
  • 10
  • 1
Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Barča Havlová

Barča Havlová

Redaktorka magazínu kulturistika.com, píše články zejména o výživě, suplementech a také se stará o tvorbu inspirace na zdravé dobroty. Studentka vysoké školy, aktivně se věnuje i sportu (fitness,…

Diskuze

Související články

Výživa

Obezita, je to i váš problém ?

08.06.2018/ 1610x

Obezita je už dávno v naší malé zemi velkým problémem a obézních lidí přibývá. Příčinou je málo pohybu a špatné stravování.

Výživa

Palte tuk s kyselinou elagovou

26.06.2018/ 331x

Několik nedávných studií zkoumalo zdravotní potenciál červeného vína a jeho nejlepší složkou shledaly kyselinu elagovou. Zdá se, že tato látka umí zpomalit růst tukových buněk a tvorbu nových.

Výživa

Opravdu ovoce škodí vaší linii a zdraví celkově?

29.06.2018/ 823x

Článek o tom, zda je ovoce opravdu takovým démonem, jak je poslední dobou prezentováno.

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím