Proč by mandle měly být pevnou součástí jídelníčku? Průvodce ořechy

Mandle patří celosvětově k nejkonzumovanějším ořechům a zatímco třeba ve Spojených státech, Indii nebo Německu dosahuje jejich spotřeba až závratných výšin, u nás stále tak populární nejsou. Jakmile je ale jednou zařadíte do jídelníčku, uvidíte, že své výživě dodáte celou řadu nutrientů. A v neposlední řadě jsou mandle také neuvěřitelně chutné a mají obrovské využití ve spoustě slaných i sladkých receptů. V našem dnešním článku vám je představíme detailněji.

Co jsou mandle vlastně zač?

Jako mandle se označují semena mandloně obecné, tedy stromu rostoucího napříč subtropickým pásmem. Zajímavé je, že navzdory obecnému přesvědčení mandle nejsou v pravém slova smyslu ořechy – jelikož mandloň patří do stejného rodu jako třeba broskev nebo švestka, jejím plodem je také peckovice. I když mandloně mohou růst i u nás, jejich výnosnost je oproti zmíněným tropům výrazně nižší. Samotná mandle pak představuje nutričně nesmírně bohatou potravinu. Například 100 gramů mandlí od společnosti LifeLike obsahuje:

Energie 645 kcal
Tuky 55,8 gramu
Sacharidy 6,5 gramu
Vláknina 7,4 gramu
Bílkoviny 25,5 gramu

 

Kromě těchto makronutrientů jsou ale mandle bohaté také na celou řadu vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek – jejich pravidelnou konzumací dodáte tělu velké množství hořčíku, vápníku, draslíku, vitaminů skupiny B i vitamínu E. 

Mandle patří mezi nutričně nesmírně bohaté potraviny.

Proč byste měli mandle jíst pravidelně?

Mandle jsou poměrně kalorické, ale přesto byste je měli jíst pravidelně. Proč? Zejména kvůli obsahu zdravých tuků, bílkovin i výše zmíněných vitamínů a minerálů. Právě s jejich obsahem se totiž pojí celá řada benefitů. Velmi často se v případě mandlí skloňuje zejména:

Jsou nabité antioxidanty

Působení oxidačního stresu jsme v dnešní době vystaveni takřka neustále, protože souvisí jak se špatnou stravou a alkoholem, tak třeba s kouřením nebo znečištěním ovzduší. A aby oxidační stres nepůsobil v našem těle rozvoj nějakých závažnějších onemocnění, je dobré zajistit dostatečný příjem antioxidantů, o kterých jsme u nás na webu psali celý samostatný článek. Významným zdrojem antioxidantů jsou pak mimo jiné mandle – podle dostupných analýz jsou obsažené primárně v mandlových slupkách. 

Konzumací oloupaných mandlí se okrádáte o příjem některých antioxidantů.

Mohou snižovat LDL cholesterol

Jako všechny ořechy (a mnohé peckovice, které ale za ořechy běžně považujeme), jsou i mandle nabité zdravými tuky. A ty mohou mít celou řadu pozitivních vlastností na náš organismus. Mimo jiné mohou také snižovat hladinu cholesterolu, což prokázala třeba vědecká studie, při níž 20% přijatých kalorií tvořily právě mandle. Dá se tedy říci, že vzhledem k tomu, že konzumace mandlí souvisí s nižší hladinou cholesterolu, je vyřazení některých nezdravých potravin z jídelníčku a jejich nahrazení mandlemi prospěšné třeba pro naše kardiovaskulární zdraví.

Mohou snižovat pocit hladu a tím pomoci s hubnutím

Jak jste si asi všimli v tabulce nutričních hodnot mandlí uvedené na začátků našeho dnešního článku, mandle jsou poměrně kalorickou surovinou a rozhodně není dobré sníst třeba celý balík na posezení. Narozdíl od mnohých dalších kalorických potravin (typicky třeba bramborových chipsů) ale obsahují proteiny a vlákninu, přičemž oba tyto nutrienty prokazatelně pomáhají snižovat pocit hladu. Mohou vám tedy paradoxně pomoci s hubnutím.  

Jak mandle používat?

Mandle mají velmi jemnou chuť, a proto jsou v kuchyni velmi oblíbené. Můžete je samozřejmě jíst samotné, ale stejně tak z nich můžete vyrobit i domácí mandlové mléko nebo domácí mandlové máslo. Podobně se mandle hodí i do celé řady receptů – my jsme pro vás v našem magazínu připravili třeba recepty na Datlovo-mandlové koule v čokoládě, (nejen) Valentýnský mandlovo-kokosový dort nebo třeba Mandlové mini palačinky s lesními plody. Rovněž se dají použít i do jiného pečiva či do zeleninových salátů.

Pro mandle v kuchyni určitě najdete celou řadu využití.

A nejsou ve větším množství škodlivé?

Možná si ještě říkáte, jestli mandle nejsou ve větším množství škodlivé. Často se totiž zmiňuje obsah kyanidu, který by samozřejmě mohl mít pro náš organismus fatální následky. To se ale týká primárně mandlí hořkých, které je u nás poměrně obtížné sehnat. Běžně se v supermarketu setkáte s mandlemi třeba z Valencie či Malagy a to jsou primárně mandle sladké, které obsahují až 1000x méně kyanogenního glykosidu zvanéhé amygdalin. Zařadit sladké mandle do jídelníčku se tak prokazatelně nemusíte vůbec bát.

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že ačkoliv mandle nejsou v pravém slova smyslu ořechy, jsou nutričně neuvěřitelně bohaté. Obsahují spoustu zdravých tuků, bílkovin, ale i minerálů, vitamínů a antioxidantů. S tím souvisí i to, že vědecké studie prokázaly třeba korelaci mezi konzumací mandlí a nižším pocitem hladu nebo nižší hladinou LDL cholesterolu. Hodí se skvěle do různých salátů, ale i do celé řady sladkých receptů a pokud jde o ty běžně dostupné sladké mandle, obsahují jen velmi malé množství amygdalinu. Sladké mandle můžete sehnat třeba i v našem eshopu spolu s dalšími ořechy či semínky, na které máme vyčleněnou celou samostatnou kategorii.

Doporučujeme