Je pivo dobrým zdrojem vitamínů? A funguje jako ionťák?

Není potřeba ani trocha nadsázky, když říkáme, že pivo je pro nás Čechy něco jako národní symbol. Vždyť máme taky jednu z nejvyšších spotřeb tohoto alkoholu, která činní podle dostupných informací ročně skoro 190 litrů per capita. A zatímco někdo z nás si půllitr piva dá s železnou pravidelností každý den, někdo nevypije za celý rok ani jediné. Ať už s k pivu stavíte jakkoliv, pokud cvičíte, jistě jste někdy slyšeli, že je ten nejlepší ionťák a že je doslova nabité vitamíny. Kde je pravda? Jak tomu tak bývá, většinou je celá situace mnohem složitější. V dnešním článku si tuto problematiku představíme ze všech úhlů pohledu.

Z čeho se pivo vlastně skládá?

Abyste vlastně dokázali pochopit, zda je pivo zdravé, či nikoliv, musíte znát jeho vstupní suroviny. Kromě vody je k výrobě piva zapotřebí chmel, slad získávaný nejčastěji z žita nebo pšenice a kvasinky zajišťující správné kvašení piva. Nutno však dodat, že každý druh piva se vyznačuje jinými surovinami - některá piva využívají jiný než žitný či pšeničný kvas, pro spodní kvašení se využívá jiný typ kvasinek než pro svrchní a do některých speciálních piv se využívají i koření typu koriandr, zázvor nebo pomerančová kůra.

pivo

Když se většina lidí dívá na složení piva, ani je nenapadne, že by mohl být tento nápoj něčím problematický.

Vždyť na tom není nic špatného, ne?

Když se na suroviny podíváte jednotlivě a bez jakéhokoliv kontextu, v zásadě na nich není nic špatného. Problém je v tom, že jak asi tušíte, při kvašení piva vzniká alkohol. A jeho vliv na sport, cvičení, regeneraci a potažmo i celkový zdravotní stav, rozhodně není pozitivní. Ačkoliv dříve se mluvilo o tom, že malé množství alkoholu může být prospěšné, je tomu tak jen za velmi specifických podmínek a moderní vědecké poznatky se k této variantě téměř nepřiklání.

Kupříkladu velmi rozsáhlá a důkladná studie sbírající data z téměř 200 regionů po dobu 26 let ukázala, že alkohol se podílí na vzniku až 3% všech typů rakoviny a stojí za téměř 10% všech úmrtí ve věku 15-49 let. Nic jako bezpečné či dokonce zdraví prospěšné pití přitom neexistuje, protože každá sklenička alkoholu s sebou nese větší riziko vzniku některého ze sledovaných onemocnění než žádná. 

pivo

Nic jako zdraví prospěšné pití neexistuje, ale k dobré večeři s přáteli jeden půllitr tak trochu patří.

Ale něco pozitivního na tom pivu je, ne?

Alkohol je pro zdravý životní styl člověka problém a nemá cenu dělat, že tento problém neexistuje. Jistě si ale říkáte, že pivo musí mít taky své světlé stránky. Tak jak to tedy je?

Obsahuje vitamíny skupiny B i minerály

To je pravda. Když tedy od někoho slyšíte, že pivo obsahuje vitamíny skupiny B, nemusíte se s ním hádat. Druhá věc, kterou je nutné zvážit, je však jejich obsah. Podle výsledků šetření USDA najdete v jednom litru piva:

  • 0.05mg thiaminu, což odpovídá asi 3% DDD.
  • 0.25mg riboflavinu, což odpovídá 20% DDD.
  • 5.13mg niacinu, což odpovídá zhruba 33% DDD
  • 60µg kyseliny listové, což odpovídá zhruba 30% DDD.

Co z toho plyne? Že ačkoliv pivo vitamíny B skutečně obsahuje, k pokrytí denní dávky alespoň některých z nich by byly zapotřebí vypít minimálně 3 litry! A to nebereme v potaz fakt, že příjem vitamínů B u sportovců by mohl být ještě o něco vyšší. V takovém případě se ale dostáváme k tomu, že negativa alkoholu mnohonásobně převýší jeho pozitiva.

A velmi obdobně je tomu i u dalších látek. V pivu sice najdeme fluor, selen, hořčík, mangan, měď i zinek, ale abyste pokryli nějaké signifikantní množství z doporučeného denního příjmu, museli byste vypít několik litrů.

Zbývá 5 dní

Reflex EAA

699
− 20%
629
Zbývá 5 dní

Nebbia Mikina na zip s odleskem SLEEK 481

2 299
− 38%
1 724
Zbývá 5 dní
Zbývá 5 dní

Může pomáhat s trávením

I to, že pivo pomáhá s trávením, je často omílaná informace. A i tentokrát je pravdivá. Pivo trávení podporuje jednak díky výše zmíněnému obsahu vitamínů skupiny B a jednak díky obsahu chmele, který je schopen podporovat produkci trávicích enzymů a stimulovat tvorbu žaludečních šťáv.

Skvěle chutná a je osvěžující

Nemá cenu si nic nalhávat. Chuť piva je pro spoustu lidí obrovským benefitem a za horkých letních dnů sáhnou po náročné túře raději po pivu, než po sladkých kolových nápojích či ovocných džusech. Nicméně je nutné si uvědomit, že půllitr klasického 12° piva obsahuje necelých 250 kcal, což je zhruba stejně jako totožné množství Coca-Coly. I když si tedy pochutnáte na hořkém pivu, kalorie si rozhodně neušetříte.

Funguje pivo jako iontový nápoj?

Jako iontový nápoj se obvykle označuje drink složený ze sacharidů a vybrané kombinace vitamínů, minerálů a dalších přidaných látek (karnitin, glutamin atp.). Jeho obvyklým účelem je hydratace a zabránění ztráty vitamínů a minerálů v důsledku nadměrného pocení například při tréninku za horkého letního počasí. Pokud se podíváte na naši nabídku iontových nápojů, můžete si všimnout, že ve většině z nich najdete mimo jiné i vitamíny skupiny B.

Otázka, zda jako iontový nápoj je tedy možná na místě, ačkoliv v základní podstatě je nesmyslná. Obrovský problém totiž představuje alkohol, který namísto hydratace působí zcela opačně. Koneckonců právě proto vás po náročné noci plné alkoholu bolí hlava - tělo je dehydratováno. Na tomto velmi častém mýtu tedy bohužel nic pravdivého není.

kocovina

Pivo rozhodně nefunguje jako iontový nápoj a pokud jich po sportovní aktivitě vypijete více, mohou se dostavit velmi silné bolesti hlavy.

Pivo si v létě klidně dejte, ale s rozumem

Co říct závěrem? Snad jenom malé shrnutí dnešní pivní problematiky. Pivo skutečně představuje zdroj mnoha vitamínů a minerálů, ale s jejich množstvím to již nikterak závratné není. Ačkoliv nefunguje jako iontový nápoj a denní potřebu minerálů ani vitamínů nenaplní, stále platí, že dobře chutná a může podpořit vaše trávení. Když tedy budete v létě u oběda s kamarády přemýšlet, zda si dát pivo, bez jakýchkoliv výčitek to udělejte. Ale rozhodně není dobré vypít jich víc, protože pak již negativa velmi výrazně převažují nad možnými pozitivy. Vhodným řešením může být také nealkoholické pivo, jehož chuť je sice lehce odlišná, ale vzhledem k naprosto zanedbatelnému obsahu alkoholu nenaruší vaši regeneraci ani neovlivní pozornost. 

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.