Jakým produktem si udržet vlastní zdravou produkci testosteronu? Vybrali jsme pro vás několik produktů, které stojí za vyzkoušení.


Testosteron je hlavní hormon spojený se svalovou hmotou, zvýšením síly a sexuální aktivitou. Lze ho přirozeně zvýšit mnoha způsoby, jako je intenzivní cvičení, strava atd. My se v tomto článku budeme bavit o produktech, které by nám měly pomoci zvýšit nebo urovnat hladinu testosteronu v rámci zdravého rozmezí. Existuje spousta pilulek, které slibují zvýšení přirozené produkce testosteronu. Otázkou ale je, jestli doopravdy fungují, a pro koho tyto produkty jsou vhodné.

Posilovače testosteronu, nebo chcete-li "testosteron boostery", jsou doplňky jejichž cílem je přirozeně zvýšit hladinu testosteronu. Mohou působit přímým zvyšováním testosteronu v normálním rozmezí nebo hormonální podporou. Ať tak či onak, všechny tyto doplňky by vám měly pomoci rychleji regenerovat a vybudovat větší a silnější svaly.


TRIBULLUS TERRESTRIS


Jako léčivou rostlinu znali kotvičník zemní již starověcí léčitelé v Číně, Indii a Mezopotámii. Odvar z různých částí rostliny se tradičně používal ke zlepšení činnosti jater a posílení usínajícího klesajícího zájmu o sexuální život.
Přírodní stimulant testosteronu, získaný z rostliny Tribulus Terrestris, je v současné době velice oblíbený. Jedná se o látku, jenž významnou měrou přispívá k tvorbě testosteronu. Zvýšená hladina testosteronu má příznivý vliv na regeneraci, tvorbu svalové hmoty, svalovou vytrvalost a zlepšení libida.

Jedna 90 denní studie u mužů s erektilní dysfunkcí zjistila, že užívání tribulusu zlepšilo vlastní hodnocení sexuálního zdraví a zvýšení hladiny testosteronu o 16%.

Současný výzkum však neukázal žádný přínos užívání tribulusu pro mladé elitní atlety a zdravé jedince s normální hladinou testosteronu. Stejně jako u většiny ostatních T-boostrů má tribulus příznivé účinky zejména u osob s nízkou hladinou testosteronu nebo narušených pohlavních funkcí, ale nebylo prokázáno, že by zvyšoval hladinu testosteronu u jedinců s normálními nebo zdravými hladinami.

Účinná dávka tribulusu s obsahem 60% protodioscinu se pohybuje od 600mg denně po dobu 8 týdnů.

 Kulturistikacom doporučuje : BULGARIAN TRIBULUS



FENUGREEK (PÍSKAVICE ŘECKÁ)


Fenugreek je další velmi oblíbený testosteronový posilovač a je jednou z nejstarších kulturních rostlin, její semena se používají jako koření. Některé výzkumy naznačují, že má vliv na snížení enzymů, které konvertují testosteron na estrogen. 

Jedna z nejkomplexnějších studií testovala dvě skupiny 15 mužů ve školním věku během osmi týdnů, aby zjistili vliv této rostliny na hladinu testosteronu. Všech 30 účastníků absolvovalo trénink čtyřikrát týdně, ale pouze účastníci jedné ze skupin obdrželi 500 mg pískavice denně.Ve skupině, ve které muži užívaly pískavici hladiny testosteronu vzrostly . Zatímco skupina, která cvičila bez požití této rostliny, zažila mírný pokles. Ti, kteří užívali pískavici, zaznamenali také větší ztrátu tuku a zvýšení síly.

Další studie zkoumala, jak pískavice ovlivňuje sexuální funkce a kvalitu života. Vědci vybrali 60 zdravých mužů ve věku 25 až 52 let buď s 600 mg pískavice, nebo s prázdnou placebovou pilulkou denně po dobu šesti týdnů. Účastníci co užívali doplňky s pískavicí zaznamenali zvýšení síly.

Vědci zjistili:
Zvýšené libido: 81% ze skupiny
Zlepšená sexuální výkonnost: 66% ze skupiny
Vyšší energetické úrovně: 81% skupiny
Zlepšení pohody: 55% skupiny

500 mg pískavice se zdá být účinná denní dávka ke zvýšení hladiny testosteronu a sexuální funkce jak u zdravých, tak i u mužů kteří mají problémy.

Kulturistikacom doporučuje : TESTO FUSION 


ASHWAGANDHA


Ashwagandha neboli Indický ženšen, je bylina široce používaná v ajurvédské medicíně, kde je využívána jako celkové tonikum, zdroj energie a antioxidant. Lze ji doporučit každému, kdo se orientuje na komplexní podporu a vzpruhu organismu a na zvýšení sportovního výkonu. Používá především jako adaptogen, což pomáhá tělu zvládat stres a úzkost.

Jedna studie testovala jeho přínosy pro kvalitu spermií u neplodných mužů, kteří dostávali 5 gramů denně během tříměsíčního období. Muži v této studii měli o 10 až 22% zvýšené hladiny testosteronu. Kromě toho u 14%  účastníků se plodnost potvrdila tím, že jejich partnerky otěhotněly.

Jiná studie naznačuje, že ashwagandha zvyšuje výkon, sílu, ztrátu tuku, a zároveň významně zvyšuje hladinu testosteronu. Ashwagandha je tedy užitečná ke zvýšení hladiny testosteronu u stresovaných jedinců, snížením stresového hormonu kortizolu.

Pokud by jste se rozhodli pro námi doporučovaný produkt  Organic Ashwagandha Extract od značky Viridian, tak doporučené dávkování je 1-2 tablety (300mg extraktu) denně. 

Kulturistikacom doporučuje : ORGANIC ASHWAGANDHA EXTRACT 


VITAMIN D


Vitamin D je vitamín rozpustný v tuku, produkovaný v pokožce při vystavení slunečnímu záření a jeho aktivní forma funguje jako steroidní hormon v těle.
V současné době je velká část populace velmi málo vystavena slunečnímu záření, což vede k nízkým, nebo nedostatečným hladinám vitaminu D. Zvýšením vitaminů D můžeme zvýšit testosteron a zlepšit další související funkce organismu, jako je například kvalita spermatu.

Byla zjištěna souvislost mezi nedostatkem vitaminu D a nízkým obsahem testosteronu. Když účastníci studie trávili více času na slunci, jejich hladiny testosteronu stouply.

V rámci celoroční studie bylo 65 mužů rozděleno do dvou skupin. Polovina z nich užívala 3 300 IU vitaminu D denně. Hodnoty vitaminu D doplňkové skupiny se zdvojnásobily a jejich hladiny testosteronu se zvýšily přibližně o 20%, z 10,7 nmol / l na 13,4 nmol / l (9).

Chcete-li získat více vitaminu D, je potřeba být častěji na slunci nebo můžete denně užívat přibližně 3 000 IU vitaminu D3 a jíst více potravin bohatých na vitamín D. 

Kulturistikacom doporučuje : VITAMIN D3


D-AA   

 


D-forma kyseliny Asparagové je přírodní aminokyselina, která může zvýšit nízkou hladinu testosteronu. Výzkum naznačuje, že primárním způsobem jakým D-AA funguje, je zvýšení hladiny folikuly stimulujícího hormonu a luteinizačního hormonu. Luteinizační hormon způsobuje to, že Leydigovy buňky ve varlatech produkují více testosteronu.

Výzkumy na zvířatech a na člověku zjistil, že jen 12 dní kyseliny D-asparagové zvyšuje luteinizační hormon, stejně jako produkci a transport testosteronu v těle, to může také pomoci co se týče kvality a produkce spermií.

Jedna 90 denní studie zkoumala vliv kyseliny D-asparagové u mužů se zhoršenou produkcí spermií. Počet spermií se zdvojnásobil z 8,2 milionu spermií na 1 ml na 16,5 milionu spermií na ml. V jiné studii byli sledováni atletičtí muži se zdravými hladinami testosteronu při 28 denní fyzické zátěži. Polovina z nich dostala 3 gramy kyseliny D-asparagové denně. Obě skupiny vykazovaly významně zvýšenou sílu a svalové přírůstky. U skupiny užívající D-asparagovou kyselinu však nedošlo k žádnému zvýšení testosteronu.

Společně tyto poznatky naznačují, že užívání kyseliny D-asparagové může být prospěšné u lidí s nízkou hladinou testosteronu nebo u osob s poruchou sexuální funkce, avšak ne nutně u jedinců s normální hladinou testosteronu.

Dávka 2-3g denně, se zdá být účinná u těch, kteří mají problémy s testosteronem nebo jeho nedostatek. 

Kulturistikacom doporučuje: D-AA


ZINEK 

 


Zinek je základní minerál, který se podílí na více než 100 chemických procesech v těle. Stejně jako u vitaminu D, je hladina zinku v těle úzce spojena s hladinou testosteronu. Pokud máte v těle nedostatek zinku, jeho zvýšený příjem velmi pozitivně ovlivní hladinu testosteronu ve vašem těle. Zinek především potlačuje tvorbu enzymu aromatázy, který v těle mění testosteron na estrogen.


V jedné studii bylo podáváno 3 mg/kg síranu zinečnatého denně špičkovým wrestlerům po dobu 4 týdnů. Suplementace zinku v tomto množství stačila na to, aby u těchto jedinců významně zvýšila hladiny testosteronu a hormonu štítné žlázy. Naopak produkce výrazně poklesla u skupiny jedinců, kterým bylo podáváno placebo v důsledku fyzického vytížení.

Zinek tedy může pomoci zvýšit hladinu testosteronu, pokud máte nízké hladiny testosteronu nebo nedostatek zinku. Užívání zinku je užitečné, pokud se snažíte zotavit z cvičení s vysokou intenzitou, ale pro muže s normálními hladinami však nebyl prokázán žádný další přínos.

Dávka 30 mg zinku by měla pomoci upravit hladinu testosteronu v krvi. Vhodné dávkovat v kombinaci s vitamínem B6 a aminokyselinou methionin. 

Kulturistikacom doporučuje : 100% ZINC CHELATE


CO NA ZÁVĚR ?

Testosteron je naprosto zásadní pro mnoho aspektů zdraví a složení těla. Je zajímavé, že na dnešním trhu nám jsou k dispozici stovky doplňků posilujících testosteron, ale jen málo z nich má za sebou významný výzkum. Berte na vědomí, že většina těchto doplňků bude pravděpodobně mít znatelný přínos pouze u jedinců s problémy s plodností nebo s nízkou hladinou testosteronu.

Jestliže máte některé z těchto produktů vyzkoušené, budeme jedině rádi, když se s námi podělíte o Vaše zkušenosti zde pod tímto článkem. Ať jsou kladné či záporné, bereme všechny! 

Zdroje:

Netter, A., Nahoul, K., & Hartoma, R. (1981). Effect of zinc administration on plasma testosterone, dihydrotestosterone, and sperm count. Archives of Andrology
Chandrasekhar, K., Kapoor, J., & Anishetty, S. (2012). A prospective, randomized double-blind, placebo-controlled study of safety and efficacy of a high-concentration full-spectrum extract of ashwagandha root in reducing stress and anxiety in adults. Indian Journal of Psychological Medicine.
Dabbs Jr, J. M., & Mohammed, S. (1992). Male and female salivary testosterone concentrations before and after sexual activity. Physiology & Behavior, 
Topo, E., Soricelli, A., D'Aniello, A., Ronsini, S., & D'Aniello, G. (2009). The role and molecular mechanism of D-aspartic acid in the release and synthesis of LH and testosterone in humans and rats. Reproductive Biology and Endocrinology,
Poole, C., Bushey, B., Foster, C., Campbell, B., Willoughby, D., Kreider, R., ... & Wilborn, C. (2010). The effects of a commercially available botanical supplement on strength, body composition, power output, and hormonal profiles in resistance-trained males. Journal of the International Society of Sports Nutrition

Studie:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21312304
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23723641
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21154195
http://file.scirp.org/Html/1-1990018_24016.htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24074738
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8875519
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23439798



Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.