Proč protein CFM?

Syrovátka a syrovátkový protein jsou kvůli reklamě velmi populární. Každý ho nabízí,ale když se někoho zeptáte, jakou má kvalitu, tak vám málokdo poskytne konkrétní informace...

Nejčastější dezinformace:

Záměna pojmů syrovátka a syrovátkový protein

Odběratelé zaměňují syrovátku a syrovátkový protein. Mezi nimi je opravdu velký rozdíl, asi tak jako mezi chlebem a libovým masem. Když se srazí mléko, tak vznikne tvaroh (mléčná bílkovina - kasein) a zůstane tekutina, zvaná syrovátka. Ta obsahuje kromě vody především laktózu (mléčný cukr). Dále obsahuje syrovátkovou neboli sérovou bílkovinu (protein), nesráží se při zkysnutí, ale sráží se například varem (škraloup na mléce). Současně syrovátka obsahuje i poměrně hodně minerálních látek. Usušená syrovátka obsahuje kolem 10 – 13% bílkovin, přibližně 1,5% tuku, 77% laktózy a kolem 7-9% minerálních látek. Syrovátka tedy rozhodně není zdrojem proteinů, jak si to někdo představuje. Vysoký obsah laktózy a minerálních látek způsobuje projímavé účinky, pokud si ji rozmícháte příliš koncentrovanou. Syrovátkový protein 80% má kolem 80% bílkovin v sušině, 5% tuku a 5% laktózy. “Ze syrovátky se v první řadě získává laktóza, která se používá jako tabletovací „hmota“ a také se přidává do některých potravin, kde jim dodává určité technologické vlastnosti. K získání čisté laktózy se ale od ní musí oddělit syrovátková bílkovina a soli. Dříve se zkoušely různé postupy, jak získat čistou laktózu. V posledních přibližně 40. letech se používá převážně systém filtrace přes mikrofiltry, které dokážou oddělit různě velké molekuly jednotlivých složek v syrovátce. Způsob systémem zkřížené mikrofiltrace se označuje CFM (Cross Flow Microfiltration). Prakticky se jiný postup v nových zařízeních nepoužívá.

CFM Protein

Malý doplněk:

Pozor na proteiny získané iontovou výměnou.

Tady místo tlaku čerpadla působí osmotické tlaky na povrchu iontoměniče. Někteří výrobci používají ve svých výrobcích tuto surovinu, bohužel však svým složením (zastoupením aminokyselin) vychází naprosto nejhůře ze všech nabízených. Tento výrobní proces "zabíjí" biologicky aktivní peptidy, jako jsou růstové faktory apod.. Tam si kupujete opravdu spolehlivě "mrtvou hmotu".

Čím více procent proteinů, tím kvalitnější?

Při zpracování CFM přibližně dvě třetiny tekutiny, která prochází soustavou se neprotlačí filtrem, ale funguje jako oplachovací tekutina povrchu filtru, aby se nezanášel, a pak se opět vrací ke zpracování. Syrovátka musí procházet filtry několikrát a tím se získává různý stupeň koncentrace bílkoviny. Bohužel nutnost takto opakovat filtraci výrazně zvyšuje náklady na každý vyšší stupeň koncentrace a snižuje kvalitu (poškozují se peptidy a aminokyseliny). Rozdíl 10% bílkovin mezi 80% proteinem a 90% proteinem znamená zvýšení ceny o 50% a bohužel také zhoršení kvality z hlediska zastoupení aminokyselin. Porovnáním zastoupení aminokyselin u 80% a 90% syrovátkového proteinu od stejného výrobce vždy vychází o 90% protein hůře. Proto vždy není lepší použít CFM izolát, před CFM koncentrátem. Izolát je vhodný spíše pro lidi přehnaně reagující na laktózu.

Doporučujeme

Kvalitu ovlivňuje denaturace

Velký význam pro kvalitu produktu je stupeň denaturace bílkoviny. Pokud bílkovina není denaturovaná, tak zde zůstávají biologicky aktivní peptidy, například růstové faktory, které mimo jiné stimulují svalový růst. Pokud se mléko zpracovává při vysoké teplotě, tak se bílkoviny denaturují a některé biologicky aktivní peptidy se znehodnotí. Proto je vhodné vybírat proteinové suplementy, které jsou vyrobeny ideálně za použití Křížové mikrofiltrace ( CFM ). Pokud nemáte laktózovou intoleranci, klidně použijte "pouze" koncentrát, poskytne vám vysoce kvalitní peptidy. Pokud chcete dokonale a extrémně rychle stravitelnou bílkovinu použijte suplement na bázi Enzymaticky štěpeného syrovátkového koncentrátu. ( pozor, hydrolyzátu se jednorázově používá nižší dávka, hladina aminokyselin stoupne velmi rychle a poté klesá ). Izolát je vhodný spíše pro lidi s nesnášenlivostí laktózy, dokonce i ve finální fázi diety bych považoval za vhodnější použití Hydrolyzátu.

Přednosti Whey Proteinu zpracovaného CFM metodou

  • whey protein dodává vysoké koncentrace bílkoviny a aminokyselin- stavební materiál pro nárůst kvalitních svalových vláken
  • čistý whey protein je jeden z nejlépe stravitelných druhů proteinu
  • whey Protein je bohatý na BCAA- regenerace svalové tkáně a její zkvalitňování
  • whey protein obsahuje minimum sodíku 0,15g/100g
  • whey protein je bohatý na vápník

Napsal Pavel Samek Promin.cz

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.