Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

Vitamín B12

Chodí mi docela často dotazy na injekční aplikaci vitamínu B12. Pokusím se pár poznatků shrnout do následujících vět. Dříve a dodnes kolují řeči o jeho vlivu na svalovou hmotu a to nejen mezi lidmi v posilovně, ale také u starší generace lékařů. Již dříve jsem si ho chtěl nechat předepsat od své praktické lékařky, protože je pouze na předpis, ale neúspěšně. Odmítla mne se slovy: "Vy to chcete na svaly, nepřipadá v úvahu"


Poté jsem provedl pár experimentů, kdy jsem vitamín B12 dostal jako součást léčby, když mi po operaci žlučníku brněly prsty u nohou. Pak jsem ho ještě několikrát zařadil pro menší zdravotní přínos, více energie a zlepšení chuti k jídlu. Více v závěrečné části článku.


K ČEMU TĚLO POTŘEBUJE VITAMÍN B12
Vitamín B12 (kobalamin) je vitamín ze skupiny vitamínů B a je rozpustný ve vodě. Je důležitý především pro správnou funkci krvetvorby, podílí se na syntéze DNA a ATP a je nezbytný pro správnou funkci nervového systému a pro určité metabolické procesy v těle. Pomáhá metabolizmu tuků, sacharidů a syntéze bílkovin. Je také nezbytný pro růst a vývoj červených krvinek, proto se používá k léčbě anémie. Zvýšený počet červených krvinek také způsobuje zvýšení energetické hladiny.

FORMY VITAMÍNU B12
B12 lze podávat orálně, intramuskulárně (IM) nebo subkutánně (SC) nebo nastříkat do nosní sliznice (IH). Orální podání má za následek nejmenší absorpci. Intramuskulární nebo SC injekce jsou lepší způsob, jak tuto látku užívat, protože je lépe absorbována. Nosní sprej vede k 89% absorpci látky prostřednictvím nosní sliznice. Po absorbci je B12 uložen v játrech. Někteří sportovci se domnívají, že použití více vitamínů B12 bude mít za následek zvýšený metabolismus tuků, sacharidů a zvýšenou syntézu bílkovin, a proto budou dávky výrazně překračovat dávky doporučené. Ovšem tělo používá a ukládá jen tolik b12, kolik potřebuje a jakýkoliv nadbytek se vylučuje močí. Volný B12 má poločas rozpadu 6 dní.


DÁVKOVÁNÍ B12
Ústní forma - 1000mcg/den
Injekční forma - doporučená je 30-100mcg/den po dobu jednoho týdne. Poté 1000mcg/měsíčně. Ovšem někteří sportovci užívají dávky až 1000mcg každý den, ale nikdy bych tuto již hraniční dávku určitě nepřekročil.

Osobně jsem užíval pouze doporučené množství vitamínu B12. Přeci jen se mohou objevit u citlivějších jedinců některé vedlejší účinky jako průjem, malátnost, alergická reakce a třeba snížená hladina draslíku. Proto je vitamín B12 na předpis a né volně dostupný. Já žádné vedlejší účinky nikdy nezaznamenal. Obecné doporučení příjmu ze stravy pro dospělé je 2,4 mikrogramů (mcg) B12 denně.

NEDOSTATEK A PROBLÉM PRO VEGANY
Vitamín B12 se nachází přirozeně pouze v živočišných potravinách, jako je maso, ryby a mléčné výrobky. V zásadě je nutnost doplňování vitamínu B12 v podobě doplňků u těch, kteří nekonzumují maso. Nebo ještě lépe, držte dietu, která nezanedbává příjem vitamínu B12, který je nezbytný pro váš život. Vitamin B12 totiž pomáhá vytvářet DNA a červené krvinky. Vaše tělo ho nemůže na dlouho uložit, takže je to vitamín, který musíte pravidelně konzumovat v nějaké formě. Pokud máte nedostatek vitamínu B12, můžete zaznamenat příznaky jako únavu, bušení srdce, různé problémy s trávením, depresi, ztrátu zraku, nervozitu, necitlivost a brnění v prstech - znamení nervového problému.

Nedostatek vitamínu B12 může také u mužů způsobit, že vaše zařízení (penis) přestane fungovat. Jo, nemůžete ho dostat nahoru nebo držet nahoře během vašich hrátek s přítelkyní. Ovšem erektilní dysfunkci mohou způsobit samozřejmě i jiné věci a to především vážné zdravotní stavy spojené s nadváhou a špatným profilem hormonů.

ZÁVĚR A MOJE POZNATKY
Při experimentech jsem nezaznamenal žádné lepší prokrvení svalů během tréninku, ani zvýšení síly, ani žádné lepší přírůstky svalové hmoty. Jediné co jsem pocítil, bylo více energie a výrazně lepší chuť k jídlu. Při léčbě proti mému brnění prstů to zabralo, takže určitě dobré i pro problémy s nervovým systémem.
Žádné extra výhody od vitamínu B12 nečekejte, pokud ho máte dostatek. Jeho zařazení je tedy u většiny zcela zbytečné a má pouze menší zdravotní přínos nebo placebo efekt. Pokud trpíte nechutenstvím, můžete se pokusit o zařazení B12, ale i když se jedná o vitamín, malé vedlejší účinky v některých případech hrozí a případná volba injekční verze vyžaduje také určité znalosti. Doporučuji vždy vše konzultovat s někým zkušenějším nebo si obstarat dostatek informací. U tablet bych se ničeho nebál a v klidu můžete vyzkoušet.

Hodnocení článku:

6/10 (hodnoceno 1 uživatelem)

Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Robert Humpál

Robert Humpál

Spoluzakladatel projektu Supertrener.cz a redaktor magazínu Kulturistika.com. V rámci projektu Supertrener.cz máte možnost využít mých služeb. Sestavím Vám kvalitně a podrobně zpracovaný jídelníček…

Diskuze

Související články

Výživa

10 tipů, jak vařit zdravě a efektivně

17.11.2016/ 2040x

Tipů, jak si usnadnit přípravu zdravých pokrmů, není nikdy dost, proto Vám jich přinášíme rovnou 10.

Výživa

Bez a jeho zdravotní benefity

03.04.2018/ 583x

Znáte bez? A znáte jeho prospěšné účinky na naše zdraví?

Crossfit,…

Cvičení není pouze o svalech

25.05.2018/ 2357x

Cvičení ovlivňuje nejen fyzickou stránku člověka. Má vliv i na zlepšení řady psychologických projevů.

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím