Potřebujete poradit? Zákaznické centrum +420 723 216 216

Po přihlášení můžete nakupovat za lepší ceny!

Trocha vědy kolem kofeinu

Ve vašich jídelníčcích, které vám posílám, doporučuji kávu nebo dávku kofeinu před tréninkem, zejména v dietách. 

Mrkneme se tedy na vědecké poznatky ohledně kofeinu, čímž vlastně zodpovím, proč do jídelníčků kofein nebo kávu vlastně píši . Také se dozvíte, proč už Vás káva nenakopne a jak to zlepšit.

Vzpomínáte si, co jste cítili po prvním šálku kávy? Pozoruhodnou schopnost soustředit se, možná i trochu euforie. Porovnejte to s pocity, které následují po vašem několikátém šálku třeba dnes ráno. Nic moc ne? Prostě káva už vás tak nenakopne jako dříve. Takže, co se stalo od té první kávy, která byla tak kouzelná?

KOFEINOVÁ TOLERANCE
Kofein se nachází zejména v čaji a kávě. Jedná se o nejpopulárnější stimulant na světě. U některých lidí může vyvolat úzkost, ale obvykle spojujeme šálek kávy se štěstím a pro některé z nás dokonce i úlevou. Bohužel pouze lidé, kteří nejsou zvyklí na kofein, zaznamenají skutečně euforické účinky kofeinu. Je pravděpodobné, že pokud jste milovníkem kávy jako já, pocítíte pouze malé kofeinové probuzení.Je to tím, že již pouze jedna káva denně stačí ke zvýšení tolerance na kofein. A než se dostaneme k druhému šálku, pamatujte si, že tolerance vůči kofeinu je nepřekonatelná tolerance. To znamená, že v určitém okamžiku prostě kofein přestane pracovat. Chcete-li maximalizovat přínosy kofeinu, můžete se pokusit občas kofein vynechat. Není to ovšem jednoduché, třeba já si den bez kávy nedovedu představit.

JAK TO FUNGUJE
Kofein může blokovat různé adenosinové receptory v mozku s různými účinky. Blokováním receptorů A1, které při aktivaci podporují útlum, spánek a ospalost, může kofein zvýšit bdělost. Blokováním receptorů A2A může kofein zvyšovat hladiny dopaminu, což má stimulační účinky a účinky zvyšující náladu.
Receptory A1 nebývají znecitlivělé, což může být důvod, proč kofein neztrácí účinek probuzení. Receptory A2A se však znecitlivějí, což je důvod, proč veteráni v pití kávy necítí pravou stimulaci ani po vypití několika šálků.

VÝHODY KOFEINU
Pro mnohé z nás se ranní chystání horkého šálku kávy nebo čaje stalo téměř instinktivní. Není to pouze o skvělém vychutnání chuti, ale také nám to pomáhá odstartovat den, třeba po špatném nočním spánku. Někteří ovšem neví, že káva přináší další skvělé benefity:

1.KOFEIN MŮŽE ZVÝŠIT VÝKON
Dávka kofeinu 400-600 mg je jedním z nejspolehlivějších a nejúčinnějších způsobů, jak dočasně zvýšit sílu pomocí suplementace. Lidé, kteří zřídkakdy konzumují kofein, obvykle zažijí lepší výkon během anaerobního cvičení.
Kofein také může hrát roli při zotavení po tréninku, ať už jste kofeinoví nováčci nebo ne. Požití kofeinu společně se sacharidy může totiž zlepšit doplnění glykogenu, což je obzvláště důležité, pokud trénujete velmi často nebo několikrát denně. Zde je ovšem rozpor, našel jsem i článek, kde káva po tréninku není vhodná, protože nadledviny po vypití začnou produkovat kortizol. Kortizol je sice stimulující hormon, ale také katabolický, takže můžete prodloužit katabolický stav po tréninku, který vzniká díky cvičení. Osobně kávu po tréninku nikdy nedávám, pro mne je skvělá před tréninkem, ráno nebo během dne.

2.KOFEIN MŮŽE POMOCI SPALOVAT TUK
Dva odlišné účinky přispívají k tomu, proč kofein pomáhá spalovat tuk: termogenní účinek (v krátkodobém horizontu kofein zvyšuje tvorbu tepla) a slabší lipolytický účinek (kofein způsobuje uvolňování triglyceridů mastných kyselin, které může poté tělo použít jako palivo).
Konkrétně, kofein může zvýšit hladinu cyklického adenosinmonofosfátu (cAMP) v těle. Zvýšené hladiny cAMP jsou spojeny s nižšími hladinami triglyceridů v tukových buňkách a zlepšením proteinové syntézy ve svalových buňkách.

ZÍSKEJTE VÍCE VÝHOD Z KOFEINU
Jak maximalizovat výhody kofeinu? Jednoduše ho nepoužívat často . Může to být obtížné, ale omezením příjmu kofeinu jednou nebo dvakrát týdně je nejlepší způsob, jak získat z každého šálku více výhod.

zdroj: Examine + Supertrener.cz

Hodnocení článku:
  • 10
  • 1
Sdílejte s přáteli:
Tisk článku:
O autorovi:
Robert Humpál

Robert Humpál

Spoluzakladatel projektu Supertrener.cz a redaktor magazínu Kulturistika.com. V rámci projektu Supertrener.cz máte možnost využít mých služeb. Sestavím Vám kvalitně a podrobně zpracovaný jídelníček…

Diskuze

Související články

Výživa

Potraviny (doplňky) pro silnější srdce

13.05.2018/ 1076x

Kardiovaskulární nemoci jsou celosvětovou příčinou smrti, ale směs správných potravin a některých doplňků může snížit rizikové faktory.

Výživa

Jak zvýšit přirozeně Testosteron

21.02.2018/ 351x

Testosteron je důležitý pro získání co nejvíce z vašeho tréninku.

Výživa

Hubne se po pivu?

01.11.2016/ 1560x

Co myslíte, hubne se po pivu? To zjistíte, když si přečtete tento náš článek.

Tato stránka vyžaduje souhlas s ukládáním cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím