Tři "moderní fráze" pro zdravý životní styl pod drobnohledem

Koukají na nás z časopisů, je jich plný internet a jsou často probíraným tématem na různých diskuzích ohledně zdravého životního stylu a fitness. Které z moderních "frází", rad a doporučení opravdu stojí za vyzkoušení, které jsou jen ztráta času a mnohdy i nepříliš vhodné pro zdravé tělo? Podíváme se na tři horké favority!

1/ Detox

Nemůžete zhubnout? Detoxikujte! Chcete být vitálnější? Detoxikujte! Chcete být zdraví až do smrti? Detoxikujte! Chcete světový mír? Detoxikujte! Ano, podle nejrůznější článků a doporučení, které můžeme najít na internetu, je detoxikace skutečně klíčem k vyřešení (jakéhokoliv) problému. Představa je taková, že týden – čtrnáct dní, prostě bude pít jen zeleninové šťávy, bylinkové čaje, nebo jen vodu. Jistě z toho budete plní energie, nadšení a životního elánu. :))))) Odměnou vám pak bude dokonale čisté, zdravé tělo bez jakýchkoliv toxinů a bonus pár kilo dole.

Je to opravdu potřeba? Zamysleli jste se někdy nad tím, jaké toxiny vlastně chcete z těla dostávat? Myslíte, že voda s citronem či bylinkový čaj z vás ony veškeré „chemikálie“ či přidané přísady, které konzumujeme v potravinách, skutečně dostanou? Asi bychom i vsadili na to, že pokud se někoho zeptáte na nějaký toxin, který se snaží odstranit pomocí této velice výživově prospěšné (ironicky míněno) praktiky, pak nebude schopen jmenovat ani jediný.

Pojďme si říct jednu velice zásadní informaci. Pokud vaše tělo disponuje zdravými játry a ledvinami (tyto orgány označujeme jako detoxikační), pak Vám gratulujeme a patříte mezi šťastlivce, kteří detoxikují 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Lidské tělo je kouzelným strojem a zvládá „čištění“ průběžně samo, bez nějaké nutné, asistované a zaručené detoxikační techniky.

Nejlepším detoxem je tedy zdravá strava, pohyb a dostatek pitné vody. Dokonce ani v případě redukčních režimů není detox dobrým řešením. Shozená kila díky totální restrikci kalorií, jsou často totiž spojena s až několika násobným váhovým přírustkem po ukončení detoxikačního programu a návratu k pevné stravě. Jediná chvíle, kdy opravdu detox potřebujete, je v případě, že užíváte nějaké drogy. Pokud ne, pak je často taký program naopak pro tělo obrovskou zátěží, právě díky obřímu kalorickému deficitu, čímž se tělo dostává do stresového stavu.

2/ Cheat day

Neboli volný, či prasečí den. Tuhle radu si jistě můžete přečíst na nějaké internetové diskuzi u dotazu typu „držím dietu a už nemůžu zhubnout, poraďte mi, jak nastartovat spalování?“ To je jasný, nemůžeš zhubnout, musíš chaeatovat, abys šokoval tělo. Ano, tělo rozhodně šokujete, ale s velkou pravděpodobností způsobem, který se mu moc líbit nebude. Dalším případem, kdy vám pravděpodobně někdo doporučí cheat day je, když potřebujete doplnit energii. „Cheat day“  z naglického "cheating" neboli podvádění, je vlastně den kdy si můžete dát úplně cokoliv, na co máte chuť. Dost často to lidé pojmou tak, že se cpou od rána do večera vším možný a odměnou jim potom není vytoužený spokojený pocit, ale spíše nafouklé břicho a nevolnost.

Tento prasečí den má původ pravděpodobně někde u fitness závodníků, kteří drží dlouhé a velice přísné diety, přičemž hned po závodech jdou a nacpou se vším, co během diety nemohli jíst. Jistě nějakého fitnessáka sledujete a víte, že první místo, kam se většinou po závodech jede je mekáč. Tenhle den si pak přizpůsobili i normální rekreační sportovci, kteří drží nějakou dietu, během které mají chutě a tak si jednou za 14 dní, měsíc, týden? Prostě udělají den, kdy se napráskají vším, co jim stravovací režim nedovoluje a mají to rádi. Je to ale dobře?

No, pojďme si to říct narovinu. Cheat day není vůbec vhodnou volbou a už vůbec Vám nenastartuje metabolismus. Celodenní konzumace nezdravého, tučného a smaženého jídla Vám spíše přinese rozhozený biom, trávicí potíže a díky vysokému příjmu cukru pravděpodobně i únavu a útlum. Pokud máte chuť na nějaké nezdravé jídlo, dejte si ho! Ale jedno jídlo, ne „prasečit“ celý den. Vhodnější volbou je tzv. REFEED, což je zvýšení příjmu pomocí zdravého jídla. Refeed je vhodný, pokud jste už nějakou dobu v kalorickém deficitu, shodili jste nějaká kila a došlo ke stagnaci. Pak je vhodné navýšit svůj stávající příjem na jeden, případně více dní a to pomocí jídel, které běžně konzumujete ve svém režimu, pouze ve větších porcích. 

3/ Poškozený metabolismus

Tak tuhle legendární větu jsme nejspíš slyšeli všichni. Je to taková „vysvětlující“ fráze po okamžik, kdy člověk zredukuje svůj kalorický příjem na hodně malé číslo s očekáváním úbytku hmotnosti, který nenastane, nebo se naopak dostaví efekt opačný, tedy že osoba přibere. Kde hledat příčinu? No jasně, poškozený metabolismus.

Pravda je taková, že většinou o žádnou metabolickou poruchu nejde, ale chybu najdeme někde v kalorickém příjmu, či našem vlastním režimu. V praxi to funguje asi takto: nastavíme si příliš nízký příjem kalorií, klidně i pod hodnotu naše klidového metabolismu, doplníme ho brutálním množstvím aerobních aktivit a vytouženě čekáme na rapidní váhový úbytek. Zní to logicky, málo jídla, velký výdej.. tak proč to nefunguje a my nehubneme? Po delší době, kdy praktikujeme tento režim, se tělo adaptuje (přizpůsobí) na extrémní kalorický deficit a velký výdej energie natolik, že se sníží hodnota bazálního metabolismu a tělo se zkrátka snaží přijatou energii uchovávat, aby dokázalo nadále vydržet tento stresový stav a byly zachovány funkce všech orgánů.

Onen "poškozený metabolismus" je tedy výsedkem našich vlastních chyb, které si sami dobrovolně děláme nevhodně nastaveným cvičebním programem a neadekvátně zvolenou dietní strategií k němu. Pokud k něčemu takovému dojde, je vhodné začít POSTUPNĚ navyšovat příjem a dostat se na hranici, kdy tělo bude schopno regulérně fungovat. Pokud tedy začínáte hubnout, vždy začínejte na VYŠŠÍM kalorickém příjmu a v případě nutnosti ubírejte, než začínat na extrémně nízkém počtu kalorií a při zastavení procesu shazování tuku a vlastně nemít kde ubrat. 

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.