Existuje nějaký skutečně funkční způsob, jak se zbavit celulitidy?

Celulitida. Problém převážně ženské části populace, přičemž postihuje až 98 % žen. Ano, rozhodně v tom nejste sami, výskyt celulitidy není nijak výjimečný. Celulitida skutečně trápí většinu ženské populace. Ač tato fyzická nehezkost není životu nebezpečná, často ženám způsobuje deprese, úzkosti a stydí se za ní. Co je příčinnou vzniku této drobné vady na kráse a dá se vůbec celulitidy zbavit, nebo s ní bojovat?

Obsah článku:

Co to vlastně je ta celulitida?

Odborný název pro toto onemocnění zní „gynoidní lipodystrofie“, a projevuje se vznikem nevzhledných hrbolků na kůži, která pak vzhledem připomíná pomerančovou kůru. Tyto hrbolky vznikají díky změnám ve struktuře tukových buněk a pojivové tkéně, které se nachází pod pokožkou. Díky těmto změnám dochází k poměrně výraznému zvětšení tukových buněk a k jejich „protlačení“ do pojivové tkáně pod pokožkou. Navíc také dochází ke změně cévního zásobení celulitidou postižených oblastí, a proto se ve tkáních hromadí více tekutin, to vše jsou faktory, díky kterým kůže dostává onen hrbolatý vzhled. Jak už jsme zmínili, tato kosmetická neduha postihuje skutečně převážně jen ženy, což je dáno rozdílem v uspopřádání tukových buněk u jednotlivých druhů pohlaví, ale o tom si povíme později. Nejčastějšími místy výskytu jsou stehna, břicho a zadek.

Jaké jsou hlavní přičiny vzniku celulitidy?

Příčiny vzniku tohoto onemocnění je těžké přesně definovat, protože velice často je kombinace několika faktorů. Ovšem největší podíl na vzniku této kosmetické vady na kráse mají pravděpodobně hormony, pohlaví a životní styl. Pojďme si jednotlivé faktory rozvést trochu podrobněji.

Hormony

Vznik celulitidy je, jak už jsme si řekli, podmíněn změnou velikosti a struktury uspořádání tukových buněk, a proto se předpokládá, že hormony, které mají vliv na štěpení a ukládání tuků (například inzulin), mohou hrát roli při vzniku a rozvoji celulitidy. A vzhledem k tomu, že celulitidou trpí prakticky jen ženy, předpokládá se, že její vznik do jisté míry ovlivňuje také estrogen, jakožto ženský pohlavní hormon.

Pohlaví

Je to sice nefér, ale celulitida postihuje převážně ženy. Jedním z důvodů jsou rozdíly v uspořádání pojivové tkáně a tukových buněk v podkoží dle pohlaví. Ženy mají obecně více tukových buněk, které jsou navíc svisle uspořádány, zatímco muži mají tukových buněk méně a v horizontálním uspořádání, takže vlastně „leží na sobě“, a tím je tuk i kůže na něm u mužské populace hladká a elastická. Proto je u žen mnohem pravděpodobnější, že tukové buňky „propíchnou“ při jejich zvětšování pojivo, a vytvoří tak na pokožce hrbolky, které vypadají jako ona „pomerančová kůra“. Charakteristika uspořádání tukových buněk a jejich množství do značné míry vysvětluje to, proč je celulitida problémem převážně ženské části populace a u mužů spíše vzácným jevem.

celulitida

Životní styl a stravování

Dalším důvodem pro vznik celulitidy je hromadění tekutin v mezibuněčných prostorech. Pokud je tedy váš životní styl spíše neaktivní, sedavý, může to být také podnět pro rozvoj celulitidy. Vědci totiž předpokládají, že za hromaděním tekutin ve tkáních v partiích, které jsou postižené celulitidou, mohou stát změny v cirkulaci krve.

Celulitida také vzniká v důsledků velkého množství tuku, což je velice často důsledkem nevhodných stravovacích návyků. Strava, která obsahuje příliš soli či trans-mastných tuků, jako jsou fasfoody, smažená jídla či sladkosti, obecně vede k nárůstu hmotnosti, respektive tuku, což potencionálně zvyšuje i riziko zhoršení projevů celulitidy. Nicméně jak jsme si již řekli, celulitida postihuje většinu žen, a tak je tento fakt spíše podpůrným faktorem jejího rozvoje.

Je vůbec možné celulitidu léčit a pokud ano, tak jak?

V první řadě si pojďme říct jednu věc. Celulitidu má skutečně téměř každá žena, a to zní dělá menší problém, než si možná myslíte. Ano, vážně. Je to prakticky naprosto normální jev, a proto je celulitida spíše psychickým problém díky své neestetičnosti, než že by byla nějak zdravotně závažná. Bohužel v dnešní době není znám žádný zaručený způsob, který by ji dokázal zcela odstranit, ale na druhou stranu existuje mnoho způsobů, které její projevy dokážou zmírnit.

Jak tedy s celulitidou bojovat?

Zdravý životní styl a sport

Možná vám tahle rada bude připadat už ohraná, protože se tento způsob doporučuje k léčbě prakticky všeho, ale i v boji s celulitidou je velice účinný způsob zdravá strava a dostatek pohybu. Díky kombinaci cvičení a dodržování zásad zdravé stravy můžete totiž spálit tuky a zároveň zpevnit, což může vést ke snížení viditelnosti projevů celulitidy. Ideální je volit kombinaci silového a kardio tréninku. Při silovém cvičení vyberte takové cviky, které souží ke zpevnění zadku, hamstringů a stehen, jako například výpady, dřepy, výstupy na bednu, hit thrusty.

žena cvičí

Co se týče stravy, je vhodné omezit nadměrný příjem průmyslově zpracovaných potravin, soli a zejména pak rafinovaných cukrů, které stojí velice často za tvorbou tukových zásob, které, jak už jsme si řekli, vedou ke zhoršení symptomů a viditelnosti celulitidy. Navíc konzumace takových potravin může vést k akumulaci toxinů a škodlivin, které také příživují celulitidu. Na co nesmíme v žádném případě ještě zapomenout, je dostatečný pitný režim, díky kterému je naše pokožka hydratovaná, a tedy i pružnější. Je také známým faktem, že voda odplavuje z těla škodliviny. Ideální je pít čistou vodu, případně bylinkové čaje.

Manipulační techniky

Kromě dodržování zásad zdravé životosprávy můžete také vyzkoušet některou z manipulačních technik, jako jsou masáže či lymfodrenáže, které vám pomohou zbavit se přebytečných tekutin ve tkáních a zajistí jejich lepší prokrvení, což může vést ke zmírnění projevů celulitidy. Můžete se také zaměřit na další techniky spojené s podporou funkcí lymfatického systému, který je nezbytně důležitý pro čistění našeho organismu.

Odborná pomoc

Další možností, jak bojovat s celulitidou, kterou můžete využít, je některý z lékařských či jiných postupů vyžadujících provedení odborníkem. Tím je myšlena léčba pomocí laseru, radiofrekvenční léčba, rázové vlny, či podobné techniky.

Co ještě dále lze využít pro zmírnění projevů celulitidy?

Můžete také využít některé doplňky stravy, jako například ginko bilobu či pupečník asijský. Lehce může pomoct i konstrastní sprcha. Dále se jako možnost léčby doporučuje nošení kompresních punčoch (zejména kvůli tomu, že mohou zmírňovat projevy zadržování tekutin, mezi které patří i celulitida). Další volbou mohou být kolagenové injekce, nicméně všechny tyto způsoby nemají průkazný vliv na dlouhodobé snížení projevů celulitidy.

celulitida

A jak jsou na tom ty všemožné mastičky a krémy?

Pokud jste četli úvodní řádky skutečně pečlivě, tak jistě již víte, že celulitida vzniká v důsledku změn v uspořádání buněk, a už z toho je naprosto logické, že krémy či mastičky, byť jsou sebedražší a slibující sebelepší výsledky, vám buňky zpět do původní polohy zkrátka nemohou vrátit. Opravdu není možné, aby mastička pronikla kůží a změnila strukturu uspořádání buněk. Ano, mastičky a krémy mohou pokožku zevně hydratovat a vyživovat, takže možná nebude celulitida tak výrazná, ale rozhodně nejsou klíčem k jejímu odstranění. Pokud se chystáte investovat do nějakého drahého produktu, který slibuje zázraky, ušetřete svou peněženku zbytečných výdajů.

Co si z článku odnést?

Celulitida není vlastně nikterak neobvyklý a závažný problém – trpí jí valná většina žen. Navíc je pouze drobnou kosmetickou vadou, kterou prakticky nikdo neřeší (pouze bulváry na celebritách v plavkách :))) takže si z ní nemusíte dělat bůhvíjak těžkou hlavu. Je bohužel pravdou, že celulitidy se velice obtížně zbavuje, přesto však existuje mnoho technik, které její projevy zmírňují, a to velice účinně. Jako nejlepší způsob se jeví kombinace zdravého stravování a aktivního životního stylu.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21691567
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16874227
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20159304
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15225265
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20865236
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15868063
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11204512
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22758934
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26327870
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25940753

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.